„Eskalacja formy pseudo-komunikacji społecznej jest niedopuszczalna” – napisali w liście otwartym adwokaci zrzeszeni w Izbie Adwokackiej w Rzeszowie.
W sobotę w Bazylice Mariackiej w Gdańsku został pochowany tragicznie zmarły prezydent tego miasta Paweł Adamowicz. List rzeszowskich adwokatów opublikowano na stronie Okręgowej Rady Adwokackiej w Rzeszowie, który nawiązuje do tragicznych wydarzeń podczas gdańskiego 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
„Zabójstwo Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza na oczach tłumu i okoliczności Jego tragicznej śmierci wywołują do tablicy wszystkich tych, którzy powinni zabrać głos w tej sprawie. Środowisko adwokackie jest głęboko poruszone tą tragedią” – czytamy w liście adwokatów.
Adwokaci przypomnieli, że „powołani są do obrony praw i wolności obywatelskich”. „Prawa do życia w bezpiecznym kraju, wolnym od wrogości i nienawiści. Stanowczo sprzeciwiamy się wszechobecnej w przestrzeni publicznej mowie nienawiści, która opanowała już Internet, obecna jest w telewizji i prasie, w debacie politycznej i dialogach Polaków” – czytamy dalej w liście.
„Eskalacja takiej formy pseudo-komunikacji społecznej jest niedopuszczalna. Szerzenie treści jednoznacznie negatywnych, dzielenie Polaków, tolerowanie nazizmu i antysemityzmu, a także królujący w sieci hejt, prowadzą nieuchronnie do unicestwiania wartości humanistycznych” – napisali w liście rzeszowscy adwokaci.
Ich zdaniem, „obowiązkiem demokratycznego Państwa jest temu przeciwdziałać”. „Brak tolerancji, nienawiść i wrogość działają bowiem jak trucizna” – uważają członkowie Izby Adwokackiej w Rzeszowie.
Adwokaci twierdzą, że „publiczny i bezpardonowy zamach na człowieka dobrego i cenionego i odebranie Mu życia, z wykrzyczaną deklaracją motywacyjną to poważne ostrzeżenie”. „Nie da się oddzielić tej zbrodni od otoczenia, w którym do niej doszło. Paweł Adamowicz zginął w trakcie masowej akcji dobroczynnej” – przypominają adwokaci.
Dodają, że „nie od dziś wiadomo, że nawet szaleńcy podejmują swoje decyzje na podstawie tego, co słyszą i czytają”. Adwokaci apelują do „osób odpowiedzialnych za stan Państwa, zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym” o wprowadzenie takich działań, które zatrzymają kampanię nienawiści. Adwokaci uważają, że jest to „w interesie całej wspólnoty, jaką stanowią Polacy”.
„Sprzeciwiamy się tolerowaniu wszelkich form nienawiści i agresji słownej, bo za słowami idą czyny, czego uczy nas historia” – przypomina Izba Adwokacka w Rzeszowie.
Oprac. (ram)
redakcja@rzeszow-news.pl