Zdjęcie: Materiały prasowe

Mają pomóc w nauce w wykrywaniu wad serca u dzieci w okresie prenatalnym. W rzeszowskim centrum badawczo-rozwojowym firmy G2A.COM rozpoczęła się produkcja modeli serca 3D.

Wrodzone wady serca są jedną z najczęstszych przyczyn umieralności noworodków.  Lekarze starają się opracować nowe techniki uczenia studentów, którzy na modelach 3D zapoznają się z cechami charakterystycznymi zdrowego serca i takiego, które jest obarczone wadami. 

Niedawno informowaliśmy o tym, że firma G2A.COM opracowała innowacyjną aplikację mobilną, która ma pomóc lekarzom w rozpoznawaniu wad wrodzonych u nienarodzonych dzieci. Kolejnym krokiem jest produkcja modeli serca 3D, która rozpoczęła się w centrum badawczo-rozwojowym G2A.COM w Rzeszowie.

Modele powstają w jednym z działów firmy – 3D Plus. Projekt jest realizowany we współpracy z zespołem krakowskich lekarzy pod kierunkiem dr. hab. med. Marcina Wiechecia z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Modele produkowane są na potrzeby studentów, lekarzy i uczelni. W projekt zaangażowana jest również grupy specjalistów wzornictwa przemysłowego pod kierunkiem Łukasza Tabakowskiego.

W Rzeszowie został opracowany zestaw, który obrazuje najczęstsze i najtrudniejsze do rozpoznania wady wrodzone serca. – Do tej pory mogliśmy uczyć studentów jedynie na zdiagnozowanych przypadkach, o ile pacjentka zgodziła się na ich obecność podczas badania – mówi doktor Wiecheć.

– Modele 3D pozwolą lekarzom ginekologom zdobyć praktyczną wiedzę i umiejętności, dzięki którym podczas badania USG będą w stanie rozpoznać konkretną wadę – dodaje.

Każdy model składa się z 8 elementów, które po rozłożeniu umożliwiają szczegółową analizę w stosunku do porównywanego przypadku. Gotowy wydruk jest ręcznie malowany. 

– Modele drukowane są w technologii SLA z żywicy fotopolimerowej, dzięki czemu uzyskujemy niespotykaną dotąd jakość wydruku oraz dokładne odwzorowanie budowy serca – mówi Patryk Kadlec, dyrektor ds. rozwoju strategicznego G2A.COM. – Dzięki tej technologii zdołaliśmy obniżyć dotychczasowe koszty produkcji o połowę, a także skróciliśmy jej czas – dodaje. 

W rzeszowskim centrum badawczo-rozwojowym G2A.COM ma powstać łącznie blisko 30 różnych modeli serca, które będą obrazować najczęstsze i najtrudniejsze do rozpoznania wady wrodzone serca. Będą się na nich szkolić studenci oraz lekarze.

Obecnie modele 3D serc są dostępne jedynie na zamówienie, ale krótki czas wydruku (średnio 3 godziny) pozwala na produkcję dostosowaną do potrzeb zamawiających.

G2A.COM to firma działająca w branży technologicznej i gier komputerowych. Swoje biura ma na całym świecie, m.in. w Polsce, Chinach, Indiach, Holandii i USA.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama