Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Cztery kolejne osoby zostały narażone na zatrucie bakterią salmonelli w rzeszowskiej restauracji „Rzeszuff” – poinformował we wtorek sanepid.

Jaromir Ślączka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, poinformował we wtorek, 6 czerwca, że liczba osób, które były narażone na zatrucie pokarmowe wzrosła do 48. W poniedziałek było ich 44.

Jak wynika z najnowszych ustaleń sanepidu, objawy chorobowe wystąpiły u 39 osób, 7 hospitalizowano. Badania laboratoryjne wykazały obecność bakterii Salmonella enteritidis u 17 osób, w tym u dwóch pracowników restauracji „Rzeszuff”. 

Kontrola sanepidu w restauracji, która znajduje się przy ulicy Plac Wolności 2, trwa od 31 maja. Poszkodowani klienci byli w lokalu w dniach 27-29 maja. Już po kilku godzinach wystąpiły u nich silne biegunki, wymioty i gorączka 39,5 st. C. 

Klienci zjedli kanapki z jajkiem po benedyktyńsku. – Ustalono jednoznacznie, że przyczyną zatrucia były bakterie salmonella enteritidis – poinformował Jaromir Ślączka. 

Sanepid, na podstawie przeprowadzonych wywiadów epidemiologicznych, ustalił, że większość osób jadło kanapkę m.in. z sosem holenderskim na bazie surowych żółtek oraz jajko po benedyktyńsku nie poddane kompletnej obróbce termicznej.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Sanepid zabezpieczył wszystkie składniki i półprodukty w restauracji i poddał je badaniom laboratoryjnym, m.in. jajka z partii używanej do produkcji w dniach, w których doszło do zatruć pokarmowych, łosoś wędzony i wyprodukowany później sos holenderski. 

– W przebadanych dotychczas produktach nie stwierdzono obecności bakterii salmonella – przekazał dyrektor Ślączka. 

Sanepid uważa, że bakteria salmonelli najprawdopodobniej znajdowała się w jajku, które wykorzystano do produkcji sosu holenderskiego. Został on dodany do kilkudziesięciu kanapek, które zjedli klienci. 

Restauracja „Rzeszuff” została zamknięta przez sanepid. Lokal będzie nieczynny do czasu przeprowadzenia ponownej kontroli sanitarnej na wniosek właściciela. Właściciele „Rzeszuff” za zatrucie pokarmowe klientów obarczyli dostawcę jajek

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama