Zdjęcie: Pixabay

Wielkie grodzisko kultury scytyjskiej odkryli na Podkarpaciu archeolodzy Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Jak poinformował w piątek Maciej Ulita, rzecznik UR, takie są wyniki prowadzonych na Podkarpaciu w 2016 roku badań archeologicznych.

– Ujawniły wielkie grodzisko kultury scytyjskiej. Odkrycie ma wymiar europejski. To najdalej wysunięta na zachód osada tej kultury! Trzeba będzie zmienić mapy historyczne i inaczej spojrzeć na historię ziem polskich – twierdzi Maciej Ulita, dodając, że mamy do czynienia z „sensacyjnymi odkryciem archeologicznym na Podkarpaciu”.  

Z kolei prof. Sylwester Czopek z Instytutu Archeologii UR i jednocześnie rektor uczelni, mówi, że wyniki prowadzonych przez rzeszowskich archeologów badań przesuwają granice trwałej obecności ludów o scytyjskim modelu kultury w dorzecze Wisły.

– W trakcie prac wykopaliskowych odkryto wiele zabytków – broń, ozdoby, ceramika. Zidentyfikowano również miejsce kultu, czyli tzw. zolnik. Ponadto zidentyfikowaliśmy tzw. zespół osadniczy (aglomerację) złożony z kilkudziesięciu dużych osad i punktów osadniczych – mówi prof. Czopek.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Szczegóły wyników prac archeologów UR mają być ujawnione w najbliższą środę – 7 czerwca. Będzie m.in. prezentacja multimedialna, na której zobaczymy ujęcia zarysu grodziska z drona. 

– Będzie można również zobaczyć wybrane elementy odkrytych zabytków – zapowiada Maciej Ulita. 

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama