Jak czytać projekt budżetu, podatki i wybór przewodniczących komisji – tym zajmowali się rzeszowscy radni, podczas kontynuacji wznowionej we wtorek pierwszej w nowej kadencji sesji Rady Miasta Rzeszowa.

[Not a valid template]

 

Sesja zaczęła się od przedstawienia projektu uchwały budżetowej na rok 2015. Skarbnik miasta Janina Filipek przedstawiała radnym zmiany w projekcie. Jednym z punktów było zwiększenie do 702 mln zł kwoty do zaciągania zobowiązań przez prezydenta miasta. Ta kwota od poprzedniej w 2014 roku wyższa jest o 16 mln zł. Niektórzy radni mieli jednak problem ze znalezieniem odpowiednich punktów w projekcie budżetu.

– Proszę czytać wolniej, jestem nowym radnym i nie nadążam – prosił radny Grzegorz Koryl (PiS).

– Na to był czas w domu. Po to przerwano poprzednią sesję, by można było zapoznać się z budżetem, a nie teraz spowalniać sesję – dogadywali radni z proprezydenckiego klubu Rozwój Rzeszowa.

Skarbniczka jednak była bardzo wyrozumiała. – Trzecia kartka od końca. Punkt 1.11, czyli jeden, kropka, jeden i jeden – tłumaczyła powoli nowym radnym.

Janina Filipek wytłumaczyła im też, czym jest Wieloletnia Prognoza Finansowa Miasta Rzeszowa, nadwyżka operacyjna, wydatki inwestycyjne i wskaźnik obsługi zadłużenia. Tłumaczyła też, ile pozycji w budżecie wskazuje dochody miasta. W końcu się udało. Radni przesunęli pieniądze na płatności z grudnia na styczeń i zajęli się podatkami.

Wyższe podatki od nieruchomości i transportu

Stawki podatkowe od nieruchomości podaje Ministerstwo Finansów. Radni podczas sesji mieli ustalić rzeczywiste stawki, jakie będą obowiązywać w 2015 r. w Rzeszowie.

– Zmiany są czysto kosmetyczne i ta korekta powinna być przez radnych zrobiona. Od lat jest tak samo – podatki są podnoszone minimalnie, mniej niż wynosi inflacja – mówiła skarbniczka Rzeszowa.

W przypadku podatku od nieruchomości dla budynków mieszkalnych, prezydenccy eksperci zaproponowali podwyżkę o 1 grosz za m kw. powierzchni mieszkania. – Czyli osoba, która posiada 50-metrowe mieszkanie, w skali roku miałaby zwiększenie o 50 gr – wyjaśniała Janina Filipek.

Wzrosnąć miałby także podatek od nieruchomości, w których przedsiębiorcy prowadzą działalność gospodarcza. Ich właściciele płacą 23,03 zł za m kw., w przyszłym roku mieliby płacić 23,13 zł. – Stawka dla działalności gospodarczej jest na poziomie, jaką ustali Minister Finansów, który zwaloryzował ją o 0,4 proc. Tak samo zrobiliśmy i my. Jest to minimalny wzrost, ale uważamy, że trzeba to zrobić, bo grosz do grosza daje odpowiednie wpływy – przekonywała skarbniczka.

– Jeśli przedsiębiorca ma problemy, to może się zgłosić do prezydenta i złożyć dokumenty z prośbą o rozłożenie na raty płatności. Dodatkowo, przy zakładaniu działalności, przedsiębiorca może skorzystać z pięcioletniego okresu zwolnienia z podatku od nieruchomości. Nie chcemy tylko brać, są umorzenia, rozkładania na raty i zwolnienia z podatków – mówiła Janina Filipek.

PiS przeciwko

Na podwyżkę podatków nie chcieli się zgodzić radni PiS. Uzasadniali, że nie można jej wprowadzać w pośpiechu.

– Tu chodzi o interes podatników i robimy to w ich imieniu – mówił Robert Kultys, radny PiS. – Co roku zwiększamy podatki i opłaty, a ja chciałbym doczekać czasów, kiedy tego nie podniesiemy, bo ludziom w domach dochody nie rosną, zostają na tym samym poziomie.

– Nie było czasu przeanalizować tego przed wyborami. Dlaczego teraz to robimy? Nie mogła się tym zająć poprzednia rada? – dopytywał Marcin Fijołek, szef klubu PiS.

Janina Filipek tłumaczyła, że rozporządzenie Ministerstwa Finansów wydało 20 października, musiało się jeszcze uprawomocnić, a następna sesja rady była zwołana i tak dopiero na dzień po wyborach.

Podatki nie idą do naszej kieszeni

Platforma Obywatelska chciała, by nieco złagodzić proponowane przez ratusz podwyżki podatków od nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Jolanta Kaźmierczak, szefowa klubu PO, zaproponowała, by wyniosła nie 10, a 5 groszy oraz zaproponowała nieco mniejsze obniżenie podatku rolnego – na terenie Rzeszowa, jest zarejestrowanych 80 gospodarstw rolnych.

– Pamiętajcie, że podatki nie idą do naszej kieszeni. Te pieniądze idą na inwestycje, drogi, czy przedszkola. Podwyżkę zawsze proponujemy poniżej inflacji, a z niektórych podatków zrezygnowaliśmy, jak np. podatek od psa – przekonywał radnych prezydent Tadeusz Ferenc.

Radni nie zgodzili się na przeniesienie podatków na następną sesję, i ostatecznie koalicja Rozwoju Rzeszowa i PO, zaakceptowała propozycje Platformy. PiS było przeciw. Podobnie rozłożyły się głosy w sprawie podniesienia podatku od środków transportu – autobusów i ciężarówek. I tak np. właściciel samochodu ciężarowego (waga od 3,5 do 5,5 ton) w przyszłym roku zapłaci 708 zł.

Szefowie w komisjach, ale nie wszystkich

Radni stosunkowo gładko przeszli punkt, w którym wybierano przewodniczących komisji. Rozmowy na ten temat toczyły się wcześniej w kuluarach i na sali sesyjnej było ustalone wszystko, oprócz jednego przewodniczącego – Komisji Gospodarki Przestrzennej. Do tej komisji zgłoszono dwóch kandydatów. PiS zaproponował Roberta Kultysa, a Konrad Fiołek z Rozwoju Rzeszowa zgłosił Czesława Chlebka. Podczas głosowania głosy rozłożyły się po równo – 11 do 11.

– Wygląda na to, że ten punkt będzie przeniesiony na najbliższą sesje, a radni będą mogli sobie teraz zrobić kampanię wyborczą – skwitował głosowanie wiceprzewodniczący rady Konrad Fijołek.

Szefowie komisji

1. Komisja Gospodarki Komunalnej – przewodniczący Bogusław Sak (RR)

2. Komisja Ekonomiczno-Budżetowa – przewodniczący Stanisław Ząbek (RR)

3. Komisja Inwestycji – przewodniczący Jolanta Kaźmierczak (PO)

4. Komisja Porządku Publicznego oraz Współpracy z Samorządami Osiedlowymi – przewodniczący Jerzy Jęczmienionka (PiS)

5. Komisja Edukacji – przewodniczący Mirosław Kwaśniak (RR)

6. Komisja Zdrowia, Rodziny i Pomocy Społecznej – przewodniczący Sławomir Gołąb (RR)

7. Komisja Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi – Marcin Deręgowski (PO)

8. Komisja Regulaminowa – przewodniczący Grzegorz Koryl (PiS)

9. Komisja Rewizyjna – przewodniczący Wiesław Buż (RR)

10. Komisja Kultury i Promocji – przewodniczący Witold Walawender

redakcja@rzeszow-news.pl

 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama