Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Reklama

Miasto Rzeszów zrezygnowało z rozpalania koksowników, mimo że za oknami panują przeszywające mrozy. 

Koksowniki w poprzednich latach, gdy temperatura spadała poniżej -5 st. C, rozpalano na Rynku, na placu Wolności na placu przy PKS, na Targowej, ul. Hetmańskiej, Dąbrowskiego przy „wylotówce” na Barwinek oraz na al. Piłsudzkiego i ul. Siemieńskiego.

Koksowniki stały się popularne w Polsce już w czasie stanu wojennego – ogrzewali się przy nich żołnierze i milicjanci. Od lat, gdy przez cały kraj przetaczają się siarczyste mrozy, w wielu miastach można było się ogrzać przy przenośnych paleniskach. 

Tak jest i teraz, np. w Warszawie. W Rzeszowie też koksowniki pewnie by się przydały, gdy od poniedziałku do środy obowiązuje ostrzeżenie o silnych mrozach. Meteorolodzy przewidują, że w nocy temperatura może spaść nawet do -24 st. C. 

– Gdzie są koksowniki? – pytają mieszkańcy. 

Nie ma i nie będzie. – Koksowniki, które były rozpalane przed laty, nie będą już użytkowane. Wpływają na pogorszenie jakości powietrza, są rozwiązaniem nieekologicznym – wyjaśnia Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Jak twierdzą miejscy urzędnicy, koksowników nie będzie, bo „Rzeszów prowadzi rozmaite działania zmierzające do eliminacji starego typu źródeł ciepła – na paliwa stałe i stopniowo eliminuje węgiel z procesu ogrzewania”.

– Tym bardziej w obecnej sytuacji rozpalanie koksowników nie byłoby dobrym rozwiązaniem – przekonuje Bartosz Gubernat. I twierdzi, że osoby potrzebujące, bezdomne, szczególnie w tym trudnym, zimowym okresie mogą liczyć na innego rodzaju pomoc ze strony miasta.

– To przede wszystkim akcja Autobus Ciepła, polegająca na rozwożeniu potrzebującym ciepłych posiłków między 15 listopada a 15 marca – dodaje Gubernat. Autobus Ciepła kursuje od poniedziałku do piątku. Codziennie zatrzymuje się w czterech miejscach:

– w godz. 10:30-11.30 – parking przy Zarządzie Transportu Miejskiego, ul. Trembeckiego 3,

– w godz. 11:50-12:50 – parking przy kościele Matki Bożej Różańcowej, ul. Orla 17,

– w godz. 13:10-14:10 – parking obok hali widowiskowo-sportowej na Podpromiu,

– w godz. 14:30-15:30 – Park Papieski, parking od strony al. Armii Krajowej.

Miasto wskazuje, że niezależnie od kursów Autobusu Ciepła, potrzebujący mogą codziennie skorzystać z pomocy Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. W jego siedzibie przy ulicy Styki 21 działa schronisko, w którym jest 80 miejsc oraz noclegownia.

– Można tutaj liczyć zarówno na doraźną pomoc – jedzenie, ciepłą kąpiel i czyste ubranie, jak i na dłuższy pobyt – wskazuje Bartosz Gubernat.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama