Zdjęcie: Materiały organizatorów

Przed nami trzeci dzień Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie. Na Rynku usłyszymy tradycyjne melodie klezmerskie, muzykę elektroniczną w wykonaniu Onuki, w Klubie Festiwalowym koncert Sudarynja. Będzie też widowisko multimedialne w Filharmonii.

Wybraliśmy dla Was najciekawsze sobotnie wydarzenia ESK, które warto zobaczyć. Zacznijmy od atrakcji dla najmłodszych.

Smyk Arena

Zdjęcie: Materiały organizatorów
Zdjęcie: Materiały organizatorów

W Klubie Festiwalowym na placu między synagogami przy ul. Bożniczej 1 od godz. 12:00 do 18:00 Smyk Arena.

Warsztaty dla dzieci przygotowane po raz kolejny przez Rzeszowski Dom Kultury dadzą najmłodszym szansę na przyrządzenie wschodnich potraw, pozwolą zbudować samodzielnie makietę mapy, wykonać ozdobne kubki, maski, fryzury, koszulki aranżacje przestrzenne czy nasadzić i upiększyć swój mini – ogródek roślinny.

Koordynator: Anna Kniaziewicz

Klezmer & World – Rzeszów Klezmer Band i przyjaciele

Zdjęcie: Materiały organizatorów
Zdjęcie: Materiały organizatorów

Po południu o godz. 17:00 na scenie rzeszowskiego Rynku zabrzmią tradycyjne melodie klezmerskie, zaaranżowane w oryginalny i zaskakujący sposób.

Przed rzeszowską publicznością wystąpią: Kasia Blat (wokal) – na stałe współpracująca z zespołem, Tomek Nowak (trąbka) – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie P. Wojtasika, eksperymentuje z muzyką soul, funky, electro, hip-hop, folk, Adeb Chamoun (darbouka, tar i inne perskie perkusjonalia oraz śpiew) – od dziecka gra na instrumentach, Eskaubei (rap) – obecny na scenie od 17 lat, pionier hip-hopu na Podkarpaciu i jedna z najaktywniejszych postaci rodzimego undergroundu, a całość kolektywu dopełni kwartet smyczkowy.

Kurator: Kamil Siciak

Klezmer & World – Budapest Klezmer Band

Zdjęcie: Materiały organizatorów
Zdjęcie: Materiały organizatorów

Koncert o godz. 18:30 na Rynku. Pochodzący z Węgier o głębokich tradycjach muzyki folkowej i etnicznej zespół po raz kolejny zagości na rzeszowskiej scenie. Formacja powstała w 1990 roku z inicjatywy Ferenca Jávori, muzyka i kompozytora, któremu towarzyszą absolwenci Muzycznej Akademii Franza Liszta.

Sam Jávori dorastał w Mukaczewie (obecnie Ukraina), gdzie w towarzystwie żydowskich tradycji kwitła muzyka klezmerska. Budapest Klezmer Band przenosi więc w naturalny sposób publiczność do tradycyjnego świata o judaistycznych źródłach.

Kurator: dr Ivan Rona

Koncert Sudarynja

Zdjęcie: Materiały organizatorów
Zdjęcie: Materiały organizatorów

Koncert w Klubie Festiwalowym przy ul. Bożniczej rozpocznie się o godz. 20:00. Sudarynja czerpie z tradycji muzycznych różnych stron świata. W tradycyjnym śpiewie szuka nowych dróg i rozwiązań, wykorzystując różne techniki śpiewu, tworzymy na bazie pieśni tradycyjnych własne aranże.

Zespół Sudarynja powstał w 2011 roku, wcześniej przez 8 lat działał jako otwarta grupa warsztatowa. W stale rosnącym repertuarze ma pieśni ukraińskie, rosyjskie, bułgarskie, serbskie, macedońskie, gruzińskie, żydowskie, łemkowskie, cygańskie, polskie, pieśni obrzędowe, kupalne.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Wspólny mianownik ich twórczości to energia, harmonia i wielogłosowość. I radość. Na koncertach pojawiają się w dwóch odsłonach: Sudarynja (czysta forma, tradycyjne pieśni etniczne) oraz Sudarynja Electro (doskonała symbioza etnicznych wokali z nowoczesnymi, klubowymi elektronicznymi brzmieniami).

Historia Sudarynji zaczęła się w 2003 r., od warsztatów śpiewu białego u Jevgenija Jefremova, lidera zespołu Drevo. Po warsztatach zespół zaczął się spotykać na wspólnym śpiewaniu i wkrótce zawiązała się dość liczna, otwarta grupa warsztatowa, spotykająca się na wspólnej nauce pieśni, technik wokalnych oraz na licznych warsztatach.

Szeherezada

Zdjęcie: Materiały organizatorów
Zdjęcie: Materiały organizatorów

Pierwsze w Polsce widowisko multimedialne bazujące na kulturze orientu obejrzymy w o godz. 20:00 w Filharmonii Podkarpackiej. Pomysłodawcą, reżyserem i autorem muzyki jest Mikołaj Blajda, którego orientalnie fascynacje były już z sukcesem prezentowane w ramach dwóch autorskich projektów: „Orient Express Orchestra” i „21 pieśni miłosnych” m.in. w ramach krakowskiego festiwalu Rozstaje.

Ruch, kolor, światło, muzyka pełna tanecznych rytmów, zmysłowy taniec, kostiumy (z wykorzystaniem techniki bodypainting) oraz barwne wizualizacje – wszystko to ma wprowadzić widza w niezwykły klimat odległych, orientalnych krain. Libretto Szeherezady jest powiązane z „Baśniami z tysiąca i jednej nocy”.

Widowisko jest połączeniem tradycji (użycie tradycyjnych udowych instrumentów, stylizowane stroje i scenografia) ze współczesnością (nowoczesne aranżacje utworów, multimedia, choreografia). Do projektu zostali zaproszeni znakomici instrumentaliści współpracujący na co dzień z najwybitniejszymi postaciami polskiej sceny muzycznej.

W rolę Szeherezady wcieli się pochodząca z Jemenu Rasm Al-Mashan. W projekcie weźmie udział Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej. Bardzo istotną częścią projektu jest jego oprawa plastyczna. Poszczególne historie zostaną przedstawione na ekranie za pomocą techniki malowania piaskiem.

Ciekawostką jest też rejestrowanie wizualizacji za pomocą dwumetrowej długości kalejdoskopu, który został skonstruowany specjalnie na potrzeby projektu. Dodatkowo, aby przenieść widza w świat orientu w jak najpełniejszym wymiarze, organizatorzy planują prócz wzroku i słuchu działać także na inne zmysły.

Kurator: Mikołaj Blajda

Electro East – ONUKA

Zdjęcie: Materiały organizatorów
Zdjęcie: Materiały organizatorów

Niezwykle oryginalny ukraiński duet, objawienie na rynku muzyki elektronicznej pojawi się o godz. 20:30) na rzeszowskim Rynku. To jedyny na Ukrainie (pochodzący z Kijowa), wspólny projekt czołowych muzyków z nurtu elektroniki: Eugeniusza Filatowa (frontmena zespołu The Maneken) i eks-wokalistki Tomato Jaws oraz KOOQLA Naty Zyzhnechko.

Eugeniusz jest głównym kompozytorem i muzycznym producentem projektu, wykonującym partie perkusyjne, basowe i klawiszowe, Nata odpowiada za lirykę, główny wokal, partie dudki.

Głębia i synergia folku z nowoczesnymi tonacjami przenosi w świat wschodnich nurtów muzycznych. Wykorzystanie mało znanych instrumentów – bandury i sopilky – poszerza typowy elektroniczny koncert o wymiar ludowy, nadając mu nowe znaczenie.

W Rzeszowie zaprezentują nowe utwory, a na koncercie wystąpi pełna grupa wykonawców – wokal, klawisze, perkusja elektroniczna, dwa puzony, waltornia i bandura.

Kuratorzy: Fundacja Inicjatywy Artystyczne UNISSON

Szczegóły programu ESK możecie sprawdzić TUTAJ.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama