Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

W rzeszowskich placówkach edukacyjnych we wtorek utrzymuje się poziom strajku z poniedziałku. Podkarpacki kurator oświaty prosi nauczycieli, by zawiesili strajk na czas egzaminów dla gimnazjalistów i ośmioklasistów.

We wtorek nie strajkuje Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 przy al. Rejtana, która w strajku uczestniczyła w poniedziałek. Jak wynika z danych zgromadzonych przez ratusz, obecnie bierze w nim udział 68 na 88 placówek w mieście, o jedną mniej niż w poniedziałek.

– Utrzymuje się 78-procentowy poziom strajku. Zbieramy dane, ilu nauczycieli uczestniczy w nim we wtorek, będziemy też znali, ile dzieci i ilu uczniów nie przyszło do przedszkoli i szkół – mówi Zbigniew Bury, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Rzeszowie.

W Rzeszowie strajkuje w tej chwili 30 przedszkoli, 18 szkół podstawowych, 11 Zespołów Szkolno-Przedszkolnych oraz 24 szkoły ponadgimnazjalne. W poniedziałek na 33 tysiące dzieci i uczniów do strajkujących placówek na zajęcia przyszło ponad 1500 osób (4,8 proc.), a spośród 3442 nauczycieli nie pracowało 2283 (66,3 proc.).

Nauczyciele z „Solidarności” też strajkują 

Z kolei Anna Szczołko, szefowa rzeszowskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, podaje że we wtorek w Rzeszowie w strajku uczestniczy 70 placówek edukacyjnych, w tym 66 prowadzonych przez miasto.

Cztery pozostałe to: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii na osiedlu Budziwój (obie prowadzone przez Starostwo Powiatowe w Rzeszowie), Medyczno-Społeczno Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (dawna Policealna Szkoła Medyczna prowadzona przez urząd marszałkowski) i Zakład Doskonalenia Zawodowego. 

Z danych ZNP wynika, że aktualnie w strajku w Rzeszowie bierze udział 1310 nauczycieli i pracowników oświaty. – Wśród nich jest ok. 90 osób należących do „Solidarności”. Liczba strajkujących może się jeszcze zmienić po południu. Docierają do nas sygnały, że dużo członków „S” poszło na zwolnienia lekarskie – mówi nam Anna Szczołko. 

W Rzeszowie do ZNP, który w poniedziałek ogłosił bezterminowy strajk, należy około 1000 osób. 

Kurator: zawieście strajk na czas egzaminów

We wtorek Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty, zaapelowała do strajkujących nauczycieli, by zawiesili strajk na czas egzaminów gimnazjalnych (10-12 kwietnia) i ośmioklasistów (15-17 kwietnia) oraz wzięli udział w pracach zespołów nadzorujących.

„Dzieci nie są stroną w tym sporze, nie powinny ponosić konsekwencji braku porozumienia między dorosłymi. Ważne jest także, aby rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych, do których będą się ubiegać uczniowie klas trzecich gimnazjalnych i uczniowie klas ósmych, przebiegła zgodnie z planem” – napisała Małgorzata Rauch. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama