Strefa została otwarta w miniony czwartek (16 października). Pierwsi inwestorzy mają rozpocząć prace jeszcze w pierwszej połowie przyszłego roku.

[Not a valid template]

 

Na ponad 80 ha terenów położonych w zachodniej części miasta, niedaleko Miłocina i Przybyszówki, w bezpośredniej okolicy autostrady A4 i drogi ekspresowej S19, ma powstać w najbliższych latach ponad 3 tys. miejsc pracy.

Park Rzeszów-Dworzysko sąsiaduje z magistralą kolejową E30 Niemcy – Polska – Ukraina. Został uzbrojony we wszystkie niezbędne media, dzięki unijnemu dofinansowaniu z programu Rozwój Polski Wschodniej. Przygotowanie gruntów pod inwestycje będzie kosztowało łącznie prawie 80 mln zł.

Na początek 1,5 tys. miejsc pracy

W czwartek uroczyście otwarto 60 ha z całego terenu. – W przyszłym roku oddamy kolejne 25 ha. Ten teren jest już częściowo skomunikowany. Dobudujemy tylko jedną drogę, część infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej. Wybudujemy farmę ogniw fotowoltanicznych o powierzchni 1 ha – mówił dziennikarzom Waldemar Pijar, który koordynuje przygotowanie terenów pod budowę strefy Rzeszów-Dworzysko.

Farma będzie produkować blisko 1 MW energii elektrycznej miesięcznie. To wystarczy na oświetlenie całej strefy oraz obniżenie cen energii dla przyszłych inwestorów.

Zainteresowanie terenami strefy jest bardzo duże. Zarezerwowanych jest już 24 ha terenu. – Znajdą się tam przedsiębiorstwa z różnych branż – elektromaszynowej, informatycznej, przemysłu kosmetycznego i wiele innych branż, o których w tym momencie nie mogę wspominać – zastrzegł Pijar.

– Tylko 9 podmiotów, które już się zgłosiły, mogą zatrudnić łącznie nawet 1,5 tys. osób, a jeszcze nie mamy nawet połowy terenu rozdysponowanego – mówi Waldemar Pijar. Jego zdaniem powstanie docelowo 3 tys. nowych miejsc pracy nie jest liczbą przesadzoną. – Liczymy, że może być nawet więcej – dodaje.

Filar rozwoju podkarpackiego biznesu

Nazwy firm na razie nie są ujawniane. W styczniu 2015 r., gdy strefa Rzeszów-Dworzysko będzie częścią Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec, będą ogłoszone pierwsze przetargi na sprzedaż gruntów.

– Pierwsze inwestycje rozpoczną się najwcześniej w maju-czerwcu przyszłego roku – liczy Pijar.

Głównym atutem strefy Rzeszów-Dworzysko jest dostępność komunikacyjna. Niedaleko położone jest lotnisko w Jasionce.

– Park Rzeszów-Dworzysko staje się dziś jednym z najważniejszych filarów rozwoju podkarpackiego biznesu. Wierzę, że młodzi ludzie znajdą tu dobrze płatną pracę, która spełni ich oczekiwania i aspiracje – powiedział Tadeusz Pióro, członek zarządu województwa podkarpackiego.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama