Ponad 1400 pielgrzymów z całego świata odwiedzi Podkarpacie podczas Dni w Diecezjach, poprzedzających Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Na pielgrzymów czekać będą atrakcje turystyczne i porządna lekcja historii.

Światowe Dni Młodzieży to wielkie religijne wydarzenie dla Polski, ponieważ w dniach 26-31 lipca oczy całego świata będą zwrócone na Kraków.

Zanim jednak pielgrzymi dotrą do stolicy Małopolski czekają na nich Dni w Diecezjach, które będą trwać od 20 do 25 lipca. To będzie okazja nie tylko do zgłębiania swojej wiary, ale do poznania przez obcokrajowców podkarpackiej kultury

Do diecezji rzeszowskiej  przyjedzie 1426 osób m.in. z Ukrainy, Francji, Niemiec, Włoch, Filipin, Chin, Argentyny, czy nawet dla nas egzotycznego Paragwaju. Liczba pielgrzymów drastycznie spadła. Przyjazd zapowiadało nawet 7 tysięcy. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.

Polska to nie tylko obozy

Dla tych, którzy przyjadą, rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej przygotował dwa specjalne materiały edukacyjne: płytę „Cisza przed burzą…. Ostatnie lato II RP”, na której można znaleźć zdjęcia oraz materiały prasowe dotyczące tego, jak wyglądało życie Polaków na dwa miesiące przed wybuchem II  wojny światowej oraz folder dotyczący wystawy „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”.

Ta mała książeczka, napisana w języku angielskim, przywołuje najważniejsze zagadnienia dotyczące zagłady  Żydów na ziemiach polskich. Pielgrzymi znajdą w niej informacje na temat tego, jak wyglądało „życie w cieniu represji” oraz biogramy tych, którzy pomagali, a także tych, którzy byli prześladowani.

Wśród zasłużonych w folderze znalazły się najbardziej rozpoznawani działacze, m.in. Irena Sendler, Władysław Bartoszewski oraz pochodząca z Markowej rodzina Ulmów.  W broszurze można również znaleźć informację o „Żegocie” – polskiej organizacji, której zadaniem było organizowanie pomocy Żydom.

– Te materiały są bardzo istotne, ponieważ chcemy pokazać, że Polska to nie tylko obozy i eksterminacja, ale miejsce gdzie w niebywały i niespotykany sposób Żydów ratowano – mówi  dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN w Rzeszowie.

Płyta oraz folder zostanie dołączona do tzw. pakietu diecezjalnego w skład którego będą wchodzić również przewodnik po regionie i Rzeszowie, broszura ukazująca piękno Podkarpacia oraz koszulka z herbem powiatu i województwa, w którym pielgrzym spędził Dni w Diecezji.

– Chcemy, aby pielgrzymi zapamiętali Polskę na długo. Żeby o niej mówili i tutaj wracali – dodaje ks. Grzegorz Złotek, koordynator sekcji kulturowej w Diecezjalnym Centrum Światowych Dni Młodzieży w diecezji rzeszowskiej.

Jak spędzą u nas czas pielgrzymi?

Dla pielgrzymów przebywających w diecezji rzeszowskiej przygotowano bogaty program. Pierwszy dzień (20 lipca), będzie przeznaczony na zakwaterowanie wszystkich osób, które pojawią się w naszym województwie.

Kolejne dwa dni (21, 22 lipca) będą natomiast przeznaczone na wycieczki turystyczne. W programie m.in. zwiedzanie rzeszowskich, czy kolbuszowskich muzeów, zamku w Łańcucie,  wizyta w Markowej, gdzie w marcu otworzono Muzeum im. Rodziny Ulmów, które upamiętnia wszystkich tych Polaków, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej.

Planowane są również dalsze wycieczki, jak chociażby do Bóbrki, gdzie znajduje się muzeum naftownictwa oraz do Trzcinicy, w której jest skansen „Karpacka Troja”.

Wieczorem natomiast odbędą się koncerty w Jaśle, Gorlicach, Kolbuszowej, Ropczycach, Strzyżowie oraz w Rzeszowie, gdzie 22 lipca gwiazdą będzie zespół Piersi. Koncert odbędzie się o 19:30 na Rynku.

Także 22 lipca odbędzie  się przyjęcie relikwii bł. Pier Giorgia Frassatiego, przy których od 11:30 będzie można modlić się w klasztorze oo. Dominikanów (ul. Dominikańska 15). Tam też o 18:00 odbędzie się msza i czuwanie modlitewne.

Czwarty dzień (23 lipca) będzie przeznaczony na rekolekcje. W diecezji rzeszowskiej odbędą się one pod hasłem „Tabor? Rewelacja!”. W tym dniu we wszystkich podkarpackich kościołach od godz. 9:00 do 14:00 będą głoszone katechezy,  odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu, wspólny posiłek oraz będzie możliwość spowiedzi we własnym języku.

O 16:00 wszyscy pielgrzymi znajdujący się na terenie diecezji Rzeszowskiej spotkają się w hali Podpromie. W programie godzina świadectw, pytania młodych do biskupów, Liturgia Słowa oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.

Piąty dzień został przeznaczony na „Piknik z rodzinami”.  W ostatni dzień (25 lipca) w Parku Papieskim o 9:00 rozpocznie się msza święta, której będzie przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. O 12:00 pielgrzymi zaczną wyjeżdżać do Krakowa specjalnie przygotowanymi pociągami na ŚDM.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama