Zdjęcie: Pixabay

W „pranie brudnych pieniędzy” można być wciągniętym, jeżeli ktoś się skusi na biznes związany z rezerwacjami noclegów. Przed nowymi oszustwami ostrzega Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

Policjanci mówią, że rozpoczynający się sezon wakacyjny to również okazja do aktywności przestępców, którzy stosują się coraz bardziej wyszukane metody, jak wyciągnąć od nas pieniądze, albo dać nam szybko zarobić nie licząc się z późniejszymi konsekwencjami. 

– Ostrzegamy osoby świadczące usługi hotelowe bądź agroturystyczne, by nie dały się zwieść okazji łatwego zarobku i nie dały się wciągnąć w proceder „prania brudnych pieniędzy” – informuje KWP w Rzeszowie.

Do Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie dotarły sygnały o niepokojącym procederze, który może być związany z „praniem brudnych pieniędzy”.

Jak twierdzą podkarpaccy policjanci, przestępcy upatrują potencjalnych ofiar wśród osób i podmiotów świadczących usługi hotelowe lub agroturystyczne. Schemat działania jest zwykle podobny. Osoby nawiązują kontakt e-mailowy z właścicielami hoteli bądź pensjonatów pod pretekstem rezerwacji pokoju.

– W dalszej korespondencji, która najczęściej prowadzona jest w języku angielskim, próbują przekonać, że inny podmiot, który organizuje np. wycieczkę, ma problem ze przelaniem płatności z karty kredytowej. Proszą więc, aby pieniądze, które hotelarz „ściągnie” z karty kredytowej tego klienta przekazać wskazanemu podmiotowi za pośrednictwem szybkiego przekazu pieniężnego – twierdzą policjanci z KWP w Rzeszowie.  

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Ta propozycja, oczywiście, nie jest bezinteresowna. Rzekomy klient za przysługę obiecuje nawet kilkaset dolarów.

Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że sprawcy w tym procederze mogą wykorzystywać dane nielegalnie uzyskane z kart kredytowych.

– Osoby skuszone łatwym zyskiem, które zdecydują się na dokonywanie transferów pieniężnych, muszą liczyć się z tym, że mogą zostać oszukane, albo wciągnięte w proceder „prania brudnych pieniędzy”, a to jest zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do 8 lat – ostrzegają podkarpaccy policjanci.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama