Zdjęcie: Michał Mielniczuk / Podkarpacki Urząd Marszałkowski w Rzeszowie
Reklama

Co najmniej raz w tygodniu z Kraju Preszowskiego na Słowacji będą kursowały autobusy do Rzeszowa. Władze lotniska w Jasionce liczą na to, że Słowaków do podróżowania skuszą bezpośrednie loty do Nowego Jorku.

W piątek w Rzeszowie marszałek podkarpacki Władysław Ortyl podpisał porozumienie z Milanem Majerský’m, marszałkiem Kraju Preszowskiego. Celem porozumienia jest uruchomienie połączenia autobusowego z Preszowa na lotnisko w Jasionce, które od 30 kwietnia br. będzie obsługiwało bezpośrednie połączenia do Nowego Jorku. Loty do USA będą raz w tygodniu – w każdy poniedziałek. I to właśnie pod ten rejs mają być uruchomione połączenia autobusowe ze Słowacji do Rzeszowa. 

– Rozmawiamy z lokalną firmą, która będzie przewoziła pasażerów. Finalizujemy rozmowy. Autobus prawdopodobnie będzie wyjeżdżał ok. godz. 6:00 rano z Koszyc, przejedzie przez Preszów i na nasze lotnisko dotrze ok. godz. 10:30-11:00. Pasażerowie będą mieli wystarczająco dużo czasu na odprawę lotu do Nowego Jorku. Samolot do USA będzie startował ok. 15:00 – mówi Michał Tabisz, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Do czasu zakończenia rozmów z przewoźnikiem, władze lotniska na razie nie chcą zdradzać jego nazwy. Wiadomo, że to lokalna firma, która ma przewozić pasażerów z Kraju Preszowskiego do Rzeszowa. – Chcemy, by ceny biletów były konkurencyjne. Wyniosą one kilkadziesiąt euro. Nasze lotnisko jest najbliżej Kraju Preszowskiego, z którego będą wykonywane połączenia transatlantyckie – twierdzi Tabisz. 

– Gdzie jest droga, tam jest życie – cieszy się Milan Majerský. – Połączenie z naszego regionu do Rzeszowa będzie pierwszą konkretną realizacją przyjaźni pomiędzy naszymi państwami. Zainteresowanie naszych mieszkańców lotami z Rzeszowa do Nowego Jorku jest duże – twierdzi marszałek Kraju Preszowskiego. – Dziękujemy polskiej stronie za zbliżanie nas do świata – dodaje Ján Dzurjuv, dyrektor Departamentu Transportu.

Władze Podkarpacia uważają, że Słowaków skusi także lepszy komfort podróżowania w porównaniu z tym, jaki był w latach 2007-2010, gdy po raz pierwszy Jasionka obsługiwała loty transatlantyckie. – Teraz do USA będzie można latać samolotami Dreamliner, w 2012 roku oddaliśmy do użytku nowy terminal pasażerski, mamy też lepsze drogi dojazdowe. Chcemy być „oknem na świat” dla obu regionów i łączyć je z drugą półkulą – wyjaśnia Michał Tabisz. 

Kierownictwo podrzeszowskiego lotniska liczy na to, że z czasem uda się zwiększyć liczbę połączeń autobusowych z Kraju Preszowskiego do Rzeszowa w związku z innym połączeniem, które będzie obsługiwane przez Jasionkę – od 11 marca br. do Tel Avivu w Izraelu. Jasionka liczy, że Słowacy będą również i tym połączeniem zainteresowani, szczególnie, że lotnisko Koszycach najprawdopodobniej straci połączenia z Tel Avivem. 

Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, zapewnia, że współpraca naszego regionu z Krajem Preszowskim jest ciągle aktywna i będzie się rozwijała.

– W tamtym roku zostało uruchomione połączenie kolejowe z Rzeszowa i Sanoka do Medzilaborzec. Rozmawiamy o tym, by to połączenie wydłużyć. Z coraz większym impetem po stronie słowackiej w realizację wchodzi budowa drogi ekspresowej Via Carpathia, które będzie służyła szybkiemu przemieszczeniu się pomiędzy dwoma regionami. Połączenia komunikacyjne chcemy wykorzystać do rozwoju gospodarczego i rozwoju naszej oferty turystycznej – dodaje marszałek Ortyl. 

Połączenie autobusowe z Kraju Preszowskiego do Rzeszowa mają nie tylko ułatwić podróżowanie Słowaków do USA. – Staliśmy się atrakcyjnym krajem do robienia zakupów, bo u nas nie ma euro. Słowacy mogą do nas przyjeżdżać też na zakupy i wracać do swojego kraju – uważa Michał Tabisz. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama