Zdjęcie: Muzeum-Zamek Łańcut

W Storczykarni Muzeum-Zamku w Łańcucie rozpoczęło się kwitnienie słynnych Cattleyi po rodzinie Potockich. Aktualnie kwitną pachnące okazy o jasnych barwach. W kolejnych tygodniach mają zakwitnąć te o ciemniejszych kolorach kwiatów.

Łańcucka storczykarnia liczy około 800 gatunków kwiatów, łącznie to ponad 3 tysiące sztuk storczyków.  Obecnie kwitnąca Cattleya, to rodzaj z rodziny storczykowatych obejmujący około 130 gatunków i 98 hybryd występujących w Ameryce Południowej. Posiadają najczęściej duże barwne kwiaty, które mogą mierzyć nawet 25 cm średnicy.

Podziwiali je królowie

Historia Storczykarni sięga przełomu XIX i XX w., gdy właścicielami łańcuckiej rezydencji byli Elżbieta i Roman Potoccy. W tym czasie w parku obok Ujeżdżalni została wybudowana Palmiarnia – rozebrano ją po I wojnie światowej. Na zapleczu obiektu wzniesiono szklarnię (storczykarnię), w której uprawiano m.in. orchidee.

Łańcuckimi storczykami zachwycali się znakomici goście odwiedzający gospodarzy zamku. W 1923 r. podziwiał je król Rumunii Ferdynand wraz z małżonką królową Marią. Cztery lata później Storczykarnię zwiedził prezydent Polski Ignacy Mościcki, a w 1937 r. Jerzy, Książę Kentu, przebywający wraz z małżonką księżną Mariną z kilkudniową wizytą w Łańcucie.

Zdjęcie: Muzeum-Zamek Łańcut
Zdjęcie: Muzeum-Zamek Łańcut
Zdjęcie: Muzeum-Zamek Łańcut

Czynna przez cały tydzień

Po II wojnie światowej, na terenie obecnej Storczykarni utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne. Wówczas orchidee, które uprawiano w tym miejscu były sprzedawane w kwiaciarniach. W tamtym czasie Storczykarnia nie była otwarta dla zwiedzających. To zmieniło się w 2007 r., po jej rewitalizacji.

Obecnie ekspozycję orchidei można oglądać przez siedem dni w tygodniu. W miesiącach od października do końca marca Storczykarnia jest czynna w następujących godzinach:

– poniedziałek: 10.00 – 13.00 (ostatnie wejście o 12.20),

– wtorek – niedziela: 10.00 – 16.00 (ostatnie wejście o 15.20).

Bilety w cenie 12 zł (normalny) i 8 zł (ulgowy) można zakupić bezpośrednio na ekspozycji.

(Red.)

Czytaj więcej

„Dzieje grzechu. Opowiedziane na nowo” z nagrodą główną 62. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych [ZDJĘCIA]

Reklama