O godz. 14:00 w niedzielę (6 lipca) rozpocznie się w Rzeszowie XII Marsz Pamięci, upamiętniający ponad 20 tysięcy rzeszowskich Żydów. W lipcu 1942 roku zostali wywiezieni do obozu zagłady.

Partnerem XII Marszu Pamięci w Rzeszowie jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. W 72 rocznicę likwidacji rzeszowskiego getta w niedzielę uczestnicy Marszu wyruszą o 14:00 z dworca PKP Staroniwa i przejdą na plac Ofiar Getta, gdzie znajdował się kiedyś stary żydowski cmentarz W czasie II wojny światowej to właśnie tu hitlerowcy gromadzili Żydów wysyłanych na śmierć.

Uczestnicy Marszu Pamięci przejdą w niedzielę ulicami: Pułaskiego, Cieplińskiego, Moniuszki, Matejki, Grunwaldzką i Kopernika. Tę samą trasę, ale w przeciwnym kierunku, 7 lipca 1942 roku pokonało 20 tysięcy rzeszowskich Żydów z likwidowanego przez Niemców getta. W czterech transportach zostali wywiezieni z dworca Staroniwa do obozu zagłady w Bełżcu.

Marsz zakończy się na pl. Ofiar Getta przy Kamieniu Pamięci, gdzie w 2005 roku odsłoniętą tablicę upamiętniającą  XVI-wieczny cmentarz żydowski zniszczony w czasie wojny przez hitlerowców. W marszu tradycyjnie weźmie udział Judith Elkin, która co dzień mieszka w Miami w USA i od wielu lat przyjeżdża do Rzeszowa. Elkin, urodzona w Przeworsku, przeżyła wojnę, jej rodzice uciekli z Przeworska w głąb Rosji.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Rzeszowskie getto obejmowało 24 ulice i 2 place. Getto zamykało się w granicach ulic: Lwowskiej, Abrahamberga, Gałęzowskiego, Szpitalnej, Baldachówce, Kopernika, Matejki, Króla Kazimierza i Słowackiego.

Bramy wejściowe do getta znajdowały się u wylotu ul. Mickiewicza i Gałęzowskiego (od pl. Wolności). Trzecia brama była na skrzyżowaniu ul. Króla Kazimierza i Baldachówki. Mieszkańcy Rzeszowa mówili, że były to „bramy piekieł”. Umieszczono przy nich napisy: „Niebezpieczeństwo – epidemia” i rysunek wszy.

Z rzeszowskiego getta ocalało tylko 200 Żydów.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama