Zdjęcie: materiały prasowe

Nigdy nie istniały żadne projekty architektoniczne tej budowli pod Madrytem, a jednak powstaje. Od 60 lat. Rękami jednego człowieka. W poniedziałek (2 stycznia) film „Katedra” w Heliosie przy al. Powstańców Warszawy.

To kolejny film z cyklu Kino Konesera. Helios przygotował kolejny interesujący film. Tym razem to „Katedra”, film miał swoją światową premierę 31 maja 2022 roku w Krakowie. „Katedrę” wyreżyserował mieszkający w Wielkiej Brytanii Denis Dobrovoda, słowacki twórca, znany m.in. z nagradzanych filmów krótkometrażowych „Savage” i „Appari.

 „Katedra” to historia Justo Gallego Martíneza, który ponad 60 lat temu postanowił wybudować  katedrę w hiszpańskim Mejorada del Campo niedaleko Madrytu. Martínez nie miał ani projektu ani uprawień, ani wykształcenia budowlanego. Działa tylko przy pomocy własnych rąk i zgromadzonych przez niego pieniędzy.

– Wszystko jest w mojej głowie – mówił wiele razy. 

Martínez, mają 23 lata, dołączył do klasztory Santa Maria de la Huerta. Został z niego wydalony po zachorowaniu na gruźlicę, obawiano się zarażenia. Po powrocie do Mejorada sfrustrowany swym niepowodzeniem postanowił wybudować na ziemi należącej do rodziny budynek zadedykowany Bogu. Krok po kroku wznosił budowlę.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Zainspirowany różnymi książkami o katedrach, zamkach i ważnych budynkach zacząłem wizualizować co chcę zrobić. Moim najważniejszym przewodnikiem oraz inspiracją był przede wszystkim Chrystus” – mówi Justo Gallego Martínez. 

Budowla lokalnie nazywana jest “katedrą ze śmieci”, bo głównie powstaje z odpadów. Projekt nie ma daty zakończenia. Film „Katedra”, z udziałem archiwaliów i współczesnych obserwacji, rejestruje proces powstawania gigantycznej budowli. Denis Dobrovoda zadaje także pytanie: co się stanie z niedokończoną katedrą po śmierci jej budowniczego? 

Dla jednych Martínez to idealista wiedziony żarliwą wiarą, dla innych szaleniec i człowiek grzeszący pychą. Poniedziałkowa projekcja „Katedry” w Heliosie (al. Powstańców Warszawy 14) rozpocznie się o godz. 18:00. Bilety do kupienia na helios.pl.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama