Zdjęcie: Pixabay
Reklama

I Marsz Równości w Rzeszowie i manifestacja w obronie tradycyjnych wartości organizowana przez nacjonalistów. A do tego Dzień Motylka Kapustnika, jako strefa buforowa. Tak będzie wyglądał sobota w Rzeszowie. Policja gotowa. 

Marsz Równości rozpocznie się o godz. 14:00 przy moście Narutowicza, znanym jako most tęczowy. To pierwsze tego typu wydarzenie na Podkarpaciu, mateczniku PiS. 

Marsz organizują rzeszowskie struktury lewicowej partii Razem, rzeszowski oddział Kongresu Kobiet, Podkarpacka Rada Programowa Kobiet, ludzie związani ze środowiskiem LGBT, stowarzyszenie Równość z Krakowa oraz osoby z innych polskich miast, w których były już organizowane podobne marsze. 

Będą ludzie z całej Polski

Organizatorzy spodziewają się, że w Marszu weźmie udział około 500 osób, które specjalnie na to wydarzenie do Rzeszowa przyjadą m.in. z Warszawy, Białegostoku, Krakowa, Lublina, Częstochowy, Opola, czy Gorzowa.

I Rzeszowski Marsz wspierają m.in. Cynthia Nixon, gwiazda serialu „Seks w wielkim mieście”, piosenkarka Kayah. Swoją obecność na sobotnim wydarzeniu zapowiedzieli m.in. posłowie Joanna Scheuring-Wielgus, Artur Dunin, dziennikarka Newsweeka Renata Kim, aktor Marek Kossakowski, organizatorka „czarnych protestów” Marta Lempart.

W Rzeszowie będzie też Paweł Rabiej, polityk Nowoczesnej, otwarcie przyznający się do homoseksualizmu, posłanka tej partii Monika Rosa, a także Marcelina Zawisza z centrali partii razem, Jacek Kochanowski, socjolog, czy Omar Sangare, polski aktor, reżyser, pedagog i pisarz, który stałe mieszka w Nowym Jorku

Jak udało nam się ustalić, I Marsz Równości w Rzeszowie mają oficjalnie otworzyć władze miasta. Trasa Marszu planowa jest ulicami Szopena, Słowackiego, Rynek, Grunwaldzką. Wydarzenie zakończy się się przed Urzędem Wojewódzkim, gdzie odbędą się także oficjalne przemówienia.

32 kontrmanifestacji 

Oprócz Marszu w Rzeszowie planowane były jeszcze 32 kontrmanifestacje, które zgłosili nacjonaliści z Młodzieży Wszechpolskiej oraz działacze pro-life. 15 z nich już odwołano. Kontrmanifestacje mają się odbywać na trasie Marszu Równości. Jego przeciwnicy chcą w ten sposób mieć „czyste ręce” i nie mieć problemów z policjantami. 

Kontrmanifestacje, które formalnie nazywane są zgromadzeniami, mają swoje nazwy, m.in. „W obronie tradycyjnego modelu rodzin”, „Żeby Polska była Polską”, „Stop dyktaturze mniejszości”, „Chłopak, dziewczyna, normalna rodzina”, „W zdrowym ciele, zdrowy umysł”, „Zdrowy umysł, zdrowe ciało”, „W obronie tradycyjnych wartości’, „W obronie normalnej rodziny”, „Rzeszów w obronie normalności”, „W obronie życia poczętego”. 

Do aktywnego udziału w kontrmanifestacjach na Facebooku nawołuje także rzeszowska Młodzież Wszechpolska, która o 13:00 zamierza pikietować na moście Narutowicza w obronie tradycyjnych wartości. Ich wydarzenie na Facebooku szerzące nienawiść do osób LGBT zostało zablokowane przez administratorów strony. 

Dzień Motyla Kapustnika

Co ciekawe, w tym samym miejscu, a dokładnie na chodniku z obu stron mostu od ulicy Warzywnej do ulicy Naruszewicza, o godz. 12:00 odbędzie się inne zgromadzenie, podczas którego będzie obchodzony… Dzień Motyla Kapustnika.

– Zapraszam wszystkich, którzy fascynują się tym owadem – spotkamy się, porozmawiamy na ten temat – mówi nieco z przymrożeniem oka Konrad Kamiński-Pawlak, organizator Dnia Motyla Kapustnika. 

Drugi powód organizacji tego wydarzenia jest związany z Marszem Równości. – Chcę, aby moje zgromadzenie było taką strefa buforową między manifestacją narodowców i I Marszem Równości – tłumaczy Kamiński-Pawlak. 

– Jeśli ktoś chce protestować przeciwko Marszowi, niech protestuje, ja chcę by była tylko granica między dwoma antagonistycznymi zgromadzeniami. Po prostu uważam, że trzeba promować wartości naukowe – dodaje Konrad Kamiński-Pawlak, który na Marsz Równości wybiera się z półrocznym synkiem. 

Taka pikieta na kolorowym moście może utrudnić manifestację narodowców. Zgodnie z przepisami jedno zgromadzenie od drugiego powinno być oddalone o co najmniej 100 m. Jeśli powstanie strefa buforowa, to nacjonaliści będą mogli Marsz Równości bojkotować z co najmniej 200 m.  

Organizator Dnia Motyla Kapustnika przypomina, że zgodnie z ustawą o zgromadzeniach, on jak przewodniczący zgromadzenia, będzie mógł poprosić osoby, które robią coś nielegalnego, o opuszczenie miejsca, w którym odbywa się Dzień Motyla Kapustnika. 

 – Jeśli ktoś na moją prośbę nie opuści zgromadzenia, to mam prawo na pomoc wezwać policję – mówi Kamiński-Pawlak. A to oznacza, że manifestację nacjonalistów mogą rozgonić miłośnicy… Motyla Kapustnika.

Debata z sojusznikami osób LGBT

Po marszu, tego samego dnia o 17:00 w rzeszowskim ratuszu, odbędzie się debata polityczna z sojuszniczkami i sojusznikami osób LGBT – „Gdzie się podział polski Justin Trudeau?”. Justin Trudeau to premier Kanady, który na co dzień wspiera osoby LGBT.

W debacie wezmą udział politycy: poseł PO Artur Dunin, były poseł SLD Tomasz Kamiński, 
Justyna Samolińska z zarządu krajowego partii Razem i Joanna Scheuring-Wielgus, była posłanka Nowoczesnej, obecnie koła Liberalno-Społeczni.

Dzień po marszu, w niedzielę 1 lipca, w rzeszowskim hotelu Forum o 11:00 rozpocznie się cykl prelekcji o nieheteronormatywności – „Biologia, historia, społeczeństwo”.

O homoseksualnych ofiarach nazizmu będzie mówiła dr Joanna Ostrowska z Polskiej Akademii Nauk i Gender Studies UW. Z kolei dr Robert Maślak z Uniwersytetu Wrocławskiego zabierze głos w dyskusji o homoseksualizmie w naturze.

Huber Sobecki ze stowarzyszenia „Miłość Nie Wyklucza” zaś będzie mówił o tzw. coming out i równości małżeńskiej.

(jg, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

28 KOMENTARZE

 1. Lewacki brukowiec ładnie sobie poczyna. Cenzuruje i usuwa co politycznie niepoprawne…

  Tak więc przechodząc do meritum;

  Napiszę wszystko od nowa w bardziej przystępny sposób:

  Czemu służą parady równości? Oczywiście niczemu innemu jak tylko prowokacji (pod przykrywką praw do wzajemnej miłości do wszystkich ludzi). Coś na zasadzie: „zobaczcie jacy jesteśmy zajebiści! Prosimy o atencję! Spróbujcie nam zabronić kochać się / robić sobie przyjemnie inaczej to zostaniecie prawilnie potraktowani gumową pałą i gazem.” Oczywiście przy tym bezczelnie pokazując „fuckery” (fakt z rzeszowskiej parady). Dziwicie się potem, że rodzi się nienawiść. Akcja – reakcja. A tak naprawdę to chodzi tutaj o promowanie przyjemności typowo cielesnej w formie dewiacji. Zaczyna wspierać to rząd.

  Kto za to płaci?

  No właśnie kto? To pytanie zostawiam otwarte. Ale za to wiadomo kto na to pozwolił: Pan Tadeusz Ferenc!

  Kolejna sprawa:

  Funkcjonariusze Policji chętnie w tym czasie pobyliby ze swoimi partnerami (płci przeciwnej) oraz ze swoimi dziećmi, zamiast osłaniać ten cyrk. Wyjechaliby w góry z dziećmi albo spędzili romantyczny wieczór z partnerami życiowymi. A tu co? Rozkaz: Ochraniać marsz równości!

  Kolejna sprawa: Kto przyjechał? Dziwacy z Warszawki i dumnie ogłosili że jest ich paręset.

  Kolejna sprawa: Homoseksualizm służy JEDYNIE do zaspokajania się seksualnie. Do niczego innego. Bo niby jak okazać miłość drugiej osobie? No jak? (nie wierzę, żeby na przytulaniu się skończyło). Normalni ludzie (czytaj facet i kobieta) są biologicznie przygotowani do prokreacji czyli rozmnażania się. A tu nie dość że że nie rozmnożą to się jeszcze zarażą brzydkimi chorobami (co oczywiście nie jest bez znaczenia dla ludzi hetero). To tyle. Tym razem zrobiłem sobie kopię więc będę wklejać jak zniknie. Innym też to polecam. STOP LEWACKIEJ CENZURZE.

 2. możesz jaśniej? bo ja nic z tego nie rozumiem. Prężcież ludzie modlący się, ich nie zaatakowali, więc o jakiej nienawiści piszesz?

 3. Nie wyraża pogardy względem katolików, lecz hipokrytów (w tym wypadku katolickich, którzy mówią o miłości bliźniego). Nienawiść rodzi nienawiść.

 4. Widzę że z ciebie taki TROL internetowy pewnie nawet w Rzeszowie nigdy nie byłeś a i tak sprawdzić tego nie mam jak, ale niewątpliwie musi cię bardzo dupa boleć.

 5. Wolę żyć na zadupiu bez promocji jakichkolwiek zboczeń, niż opływać w dostatek w najbogatszym mieście na świecie wśród niemoralności i rożnego rodzaju zboczeń. Dlatego warto walczyć by Rzeszów pozostał NORMALNY.
  I ludzie którzy przyjeżdżają z innych miast do Rzeszowa pokazać że uprawiają sex nie powiem z kim oraz wmawiać tutejszym mieszkańcom że są nienormalni i NIE SĄ I NIE BĘDĄ TU MIELE WIDZIANI.
  PRECZ Z TAKIM ZACHOWANIEM ZOSTAWCIE RZESZÓW W SPOKOJU PRECZ !!!

 6. Piszesz „precz z nietolerancją” a sam wyrażasz pogardę względem katolików i ich poglądów, chyba się już sam zagubiłeś w tych swoich głupich lewackich poglądach.
  PRECZ z tego typu marszami przecież to są ludzie chorzy psychicznie (kto nie wieży niech sprawdzi w internecie homoseksualizm to choroba psychiczna ). Organizacja czegoś takiego w RZESZOWIE to WSTYD i HAŃBA dla tego miasta.

 7. Zezwoleniem na tą paradę prezydent zhańbił Rzeszów
  Proponuje dać mu to do zrozumienia w nadchodzących wyborach i nie głosować na niego

 8. …no i przyszło ponad 1000 osób, 50 katonaziolskich talibów Marszu nie zatrzymało.

  BRAWO!!!

  PRECZ Z KATOLICKĄ HIPOKRYZJĄ I NIETOLERANCJĄ!!!

 9. Rzeszów, mimo iż niedługo przekroczy tę nieszczęsną granicę 200 tysięcy mieszkańców, jest i będzie przez najbliższe 30 lat średniowieczną wiochą, nie oszukujmy się.

 10. Jestem przeciwny jakimkolwiek próbom promocji zboczeń w Rzeszowie. Najpierw marsze, później „małżeństwa” a na końcu adopcje przez pary jednopłciowe. Na to zgody w Polsce a tym bardziej na podkarpaciu NIE MA

 11. „Szurkowski to cudowne dziecko dwóch pedałów” skomentował onegdaj B.Tomaszewski.
  Jak powszechnie wiadomo, dwa pedały nie mogą mieć dzieci i żadne marsze równości tego nie zmienią. Natura nie da się oszukać. Szkoda tylko, że wydała na świat tych, którzy teraz jej zaprzeczają. To taki jej wybryk chyba… 🙂 – najlepszym się też zdarza.
  Tolerancji nie można odmawiać, ale powodów do rekompensowania praw natury mniejszości, która z tych praw nie chce/nie może korzystać, także nie ma.
  Na tym polega tolerancja, rekompensata to coś innego.

 12. Niech sobie manifestuja, co tak sie podniecacie na forum jak by to byl 1950 i nikt geja czy lesbijki nie widzial? Nie kazdy kto jest inny od ciebie musi byc chory psychicznie, gorszy itp. Mamy wolny kraj i niech tak zostanie.
  Nie robcie wiochy jak w miasteczku 5 tysiecy. Troche tolerancji jak na miasto wojewodzkie przystalo. Sa rozni ludzie, nie tylko ci ktorzy wam pasuja. Jak widze co niektorzy pisza to sie zastanawiam czy jeden z drugim nie jest przypadkiem ograniczony umyslowo.

 13. Ale naziole i katolickie oszołomy mają bóle dup…

  BUAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHA!!!

  WOLNA POLSKA – TYLKO LAICKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 14. Nawet nie ukrywają, że nazjeżdża się sztuczny tłum, wiadomo w Rzeszowie nikt normalny tam nie pójdzie, oprócz tej garstki ze zniczami co zawsze stoi pod sądem, są zawsze tam to i z gejami mogą maszerować, byleby za darmo zjeść i może coś za fatygę dostać.

 15. To naprawdę się dzieje, czy jaja sobie robicie? Ostatni raz, w marszu równości, pod szyldem „Równość, Wolność, Sprawiedliwość”, szedłem w pochodzie Pierwszomajowym, chyba w 84 roku. Teraz te pochody odbywają się w czerwcu, a z braku młodzieży szkolnej, zagania się „kochających inaczej”?
  Przypominam, że dzięki nadmiarowi ekstrawagancji, kiedyś poległ Palikot (którego, jako człowieka, cenię m.in. za ponadprzeciętną inteligencję) – więc kto następny chce coś głupiego osiągnąć?
  Chyba, że ma wyjść na to, że w Polsce najmniej popaprane grupy, to PiS i Narodowcy…

 16. Z tego marszu równości nic nie wyjdzie. Ośmieszą się tylko i pojadą do domów. A Tadziu niech pakuje walizki, to jego ostatnia kadencja

 17. „Następnie, ( w sobotę) o 13:55, premier złoży kwiaty pod pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego w Parku Łączności Polonii z Macierzą przy al. Cieplińskiego”
  „Marsz Równości rozpocznie się ( w sobotę) o godz. 14:00 przy moście Narutowicza, znanym jako most tęczowy. I Marsz Równości w Rzeszowie mają oficjalnie otworzyć władze miasta. ”
  Bardzo interesujący zbieg zdarzeń.
  Jestem naprawdę ciekawy gdzie pojawi się pan prezydent miasta.
  Choć to stolica innowacji, z rozdwojeniem będzie problem 🙂

Comments are closed.