Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News

Zaśpiewaj dla publiczności podczas „Open Mic”, poczuj moc „Szalonych nożyczek”, sprawdź, jakim jurorem jest Arkadiusz Andrejkow, rzeszowski muralowiec, obejrzyj ostatni film Andrzeja Wajdy oraz ubaw się po pachy przy „Anatomii pecha”. Weekend w Rzeszowie, jak zawsze pełen wrażeń, tym razem nawet z „Prawdą” w tle.

1. CZWARTEK (15 czerwca)

Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News

Jeden z największych koncertów chrześcijańskich – Jednego Serca Jednego Ducha tradycyjnie w uroczystość Bożego Ciała odbędzie w parku Sybiraków przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie na os. Baranówka. Początek o godz. 19:00.

Podczas 14. edycji koncertu JSJD na scenie  zaprezentują się: Hubert Kowalski, Tamara Przybysz, Lidka Pospieszalska, Marcin Pospieszalski, Joachim Mencel, Agnieszka Musiał, Robert Cudzich, Piotr Jankowski, Levi Sakala, Adeb Chamoun, Leopold Twardowski, Andrzej Lampert, Agnieszka Cudzich, Katarzyna Bogusz, Justyna Kopiszka, Teresa Twardowska, Bożena Krzysztofek, Małgorzata Komorowska, Piotr Cudzich, Daniel Pomorski, Łukasz Kluczniak, Tomas Celis Sanchez, Jacek Daszyński, Diakonia Tańca Wspólnoty Radości Paschalnej, Igramy z Pokusą oraz licząca około 100 osób Orkiestra i Chór Jednego Serca Jednego Ducha i goście. Wstęp bezpłatny.

Zanim jednak rozpocznie się koncertowe szaleństwo warto nakarmić swoją duszę podczas  procesji Bożego Ciała, która rozpocznie się o godz. 9:00 mszą świętą w rzeszowskiej farze. Procesja przejdzie ulicami: 3 Maja, Zamkową, Lisa Kuli, Cieplińskiego, Sokoła do Bernardyńskiej.

Ostatni film Andrzeja Wajdy „Powidoki”  będzie można zobaczyć o godz. 18:00 w kinie Helios w ramach  cyklu „Kultura dostępna”. Bohaterem filmu „Powidoki” jest Władysław Strzemiński, artysta , który nie poddał się socrealizmowi i doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów artystycznych. To film o tym jak socjalistyczna władza zniszczyła charyzmatycznego, niepokornego człowieka. Cena biletu 10 zł.

Abelard Giza

O godz. 20:00 w klubie Life House (al. Rejtana 1) odbędzie się Królewskie zakończenie II sezonu Stand-up Rzeszów. Na scenie wystąpi Adam Van Bendler w programie „Anatomia pecha” oraz Abelard Giza w swoim najnowszym programem „Ludzie trzymajcie kapelusze”, który stanowi najświeższy zapis tego, co Abelardowi chodzi po głowie. Przez scenę przemknie cała galeria postaci – od zakatarzonych przedszkolaków po gobliny ze szklanej góry.

Dowiecie się też, kto stoi na drodze do stworzenia „nadczłowieka”, po co uczyć się jak zabić jeża i co powiedział Cezar przed śmiercią. Całość poprowadzi niezawodny Michał Leja.

W Galerii Wojewódzkiego Domu Kultury (ul. Okrzei 7) o godz. 15 rozpocznie się wernisaż XIX Międzywojewódzkiej Wystawy Akwareli im. Mariana Strońskiego „Ściana Wschodnia”. Galeria WDK czynna jest w godz. 10:00-20:00. Wystawa będzie trwała do 30 czerwca.

Wystawa inspirowana twórczością swojego patrona, który w swojej twórczości stawiał na piękno bliskich sobie miejsc i ludzi. Jego obrazy cechuje emocjonalne postrzeganie świata oraz warsztat malarski. Głównym celem wystawy jest propagowanie piękna tzw. „małych ojczyzn”.

2. PIĄTEK (16 czerwca)

Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News

Warto zajrzeć na rzeszowski Rynek, bo tam w poniedziałek występy przedszkolaków zaingerowały 13. Rzeszów Carpathia Festival. Oficjalne otwarcie imprez, przesłuchania festiwalowe oraz koncert „Talent Show” i „Już nie zapomnisz mnie” będą cieszyć rzeszowską publiczność już od godz. 19:00. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

O godz. 21:00 w Klubie Vinyl (Piłsudskiego 31) odbędzie się Trop-in Tech Sound & Lights: MPN Sound System.

„Szalone nożyczki”

Teatralnie nie zawiedzie nas z pewnością „Siemaszka”, w której będzie można o godz. 19:00 zobaczyć kultowy spektakl „Szalone Nożyczki”. Bilety w cenie 50 zł można kupić w kasie teatru.

Miejscem akcji sztuki jest salon fryzjerski. Czas wydarzeń – późne popołudnie. Osoby – barwny fryzjer, jego atrakcyjna asystentka oraz klienci – typki spod ciemnej gwiazdy. Punktem kulminacyjnym jest morderstwo znanej pianistki.

„Szalone nożyczki” to teatr interaktywny. Autor sztuki jedną z ról powierzył publiczności, to od niej zależy rozwój sytuacji i zakończenie przedstawienia. „Szalone nożyczki” w 1997 wpisano do światowej Księgi Rekordów Guinnessa jako sztukę najdłużej obecną w repertuarach teatrów amerykańskich.

„Szalone nożyczki” będzie można również zobaczyć w sobotę o 17:00 i niedzielę o 19:00.

„Coś w rodzaju miłości”

O godz. 20:00 będzie się można wybrać natomiast na spektakl „Coś w rodzaju miłości”, który zostanie zagrany również o godz. 17:00 w niedzielę. Bilety w cenie 45 zł można kupić w kasie teatru.

Spektakl to spotkanie kobiety z przeszłością i mężczyzny bez przyszłości. Ona tkwi w ciągłym pragnieniu afirmacji własnej atrakcyjności. Nie widzi, że mimo dojrzałego wieku wciąż jest piękna i by poczuć się atrakcyjnie jest w stanie zgodzić się na wszystko. Próby zawładnięcia drugim człowiekiem są jedynie próbą uświadomienia sobie swojej wartości. On walczy o pozycję w grupie i pragnie dominować.

Niespełniony „samiec alfa” nieustannie usiłuje wszystkim udowodnić, że jest coś wart i że coś znaczy. Od pięciu lat nieudolnie próbuje rozwikłać sprawę, w której rozwiązanie nikt już nie wierzy, a niesłusznie skazany wciąż tkwi w więzieniu. Jego obecność daje jej nadzieję.

To spektakl przepełniony mrocznym klimatem rodem z filmów noir, w którym bohaterowie są zdolni do wszystkiego, by pokazać światu wymarzoną wizję siebie.

3. SOBOTA (17 czerwca)

Fot. Ewa Szyfner / Rzeszów News. Na zdjęciu Anna Cyzon

Gdy trwa Rzeszów Carpathia Festival nie można zapomnieć o ważnej części tej imprezy – ogłoszenie  wyników konkursu, w którym artyści walczą o nagrodę wysokości 15 tys. zł.  Nim jednak dowiemy się, kto zwycięży w tym roku na scenie rzeszowskiego Rynku zobaczymy Janusza Radka. Następnie mieszkańców stolicy Podkarpacia czeka koncert laureatów oraz Anny Cyzon, która Rzeszów Carpathia Festiwal wygrała w ub. r.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Odkryją talenty

Międzyosiedlowy Festiwal „Odkrywamy talenty (artystyczne  i sportowe)” będzie trwał dwa dni i odbędzie się na os. Krakowska Południe przy ul. Zbyszewskiego o godz. 14:00 w sobotę. W niedzielę o godz. 15:00 odbędzie się prezentacja zwycięzców.

W skład jury, które będzie oceniać zmagania utalentowanych osób będą wchodzić znane postacie rzeszowskiego świata muzyki, sportu i sztuk plastycznych: Zbigniew Jakubek – pianista, aranżer, kompozytor, Brygida Sakowska-Kamińska – mistrzyni akrobatyki, trener oraz Arkadiusz Andrejkow – artysta, twórca murali.

Open mic / Open mike (z ang. „otwarty mikrofon”) to rodzaj przedstawienia na żywo, w którym może brać udział ktokolwiek z publiczności. Na scenie, przy mikrofonie, kolejno występują artyści – zazwyczaj amatorzy bez dużego dorobku. Tego typu impreza odbędzie się w pubie Jameson (ul. Moniuszki 4).

Chętni mogą się zgłaszać mailowo na adres rearearea@gmail.com wpisując w temacie „Open mic”. Każdy zapisany artysta będzie miał do dyspozycji 15 min.  Wstęp wolny.

„Prawda” w „Bo Tak”

Sobota, godz. 20:45 to również dobry czas na odkrywanie „Prawdy”, a najlepiej tej w wykonaniu aktorów teatru „Bo Tak”. Bilety w cenie 40 zł można kupić w serwisie kupbilecik.pl.

„Prawda” Floriana Zellera to znakomita komedia małżeńska, która w 2011 r. stała się przebojem scen teatralnych i podbiła serca francuskiej publiczności. Autor jest jednym z najbardziej uznanych twórców francuskiej literatury i dramatu ostatnich lat, to genialny psycholog, który w mistrzowski sposób zagląda do naszych domów, a nawet sypialni.

W sztuce bohaterowie rozmawiają głównie o miłości, absurd polega na tym, że do końca nie wiemy, który z nich mówi prawdę, a który kłamie. A może wszyscy bohaterowie są wobec nas – widzów i swoich rozmówców nieszczerzy? Jaka jest prawda, bo przecież każdy ma swoją, indywidualną. Jak do niej dotrzeć?

4. NIEDZIELA (18 czerwca)

Fot. Teatr Maska. Spektakl „Tylko jeden dzień”

O godz. 15:00 na terenie Ośrodka Jeździeckiego Janiowe Wzgórze w Rzeszowie trwać będą Dni Osiedla Przybyszówka.

W programie zostało przewidziane wiele atrakcji w tym występy artystyczne Rzeszowskiego Domu Kultury filia Przybyszówka, Zespołu Szkół Nr 4 w Rzeszowie, Zespołu Śpiewaczego Sztajerek, koncert Kwintetu Instrumentów Dętych Blaszanych Aloha Brass Quintet oraz prezentacja gości specjalnych: Akademii Sportu Chikara – pokazy karate.

Dla dzieci oraz rodzin przewidziano liczne atrakcje m.in. pokazy wielkich baniek mydlanych, animacje, warsztaty cyrkowe, przejażdżki konne oraz liczne konkursy z nagrodami.

Piknik rodzinny

W filii Staroniwa Rzeszowskiego Domu Kultury (ul. Staroniwska 46) odbędzie się koncert „Od Iskierki do Płomienia”. Prezentacje muzyczne rozpoczną się o godz. 17:00.

Podczas koncertu wystąpią dzieci obecnie uczęszczające na zajęcia muzyczne prowadzone przez instruktora Elżbietę Kłosowicz oraz ich absolwenci, dla których muzyka stała się ogromną pasją oraz przygodą. Wstęp wolny.

Na os. Bzianka odbędzie się Piknik Rodzinny. Impreza rozpocznie się o godz. 13:00 i zakończy o 17:00 na boisku sportowym przy Publicznej Szkole Podstawowej Sióstr Nazaretanek (ul. Św. Jakuba 2).

Przygotowane atrakcje to: animacje i zabawy dla dzieci ze studiem „Fama”, prezentacje artystyczne dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Nazaretanek w Rzeszowie, urządzenia rekreacyjne, rozgrywki sportowe oraz konkursy i zabawy z nagrodami. Wstęp wolny.

„Tylko jeden dzień” w Masce

Na świecie jest wiele rzeczy i zjawisk – małych i wielkich, ważnych i nieważnych. Czasem trudno odróżnić jedne od drugich. Bo czy na przykład jeden dzień – tylko jeden dzień – może być czymś ważnym i wyjątkowym? Na to pytanie znajdziemy odpowiedź w czasie spektaklu „Tylko jeden dzień” w teatrze Maska (ul. Mickiewicza 13) o godz. 16.30.

Przedstawienie zrealizowane na podstawie sztuki Martina Baltscheita, której niezaprzeczalnymi walorami są świetne tempo, znakomite dialogi, zabawne sytuacje i nieoczekiwane zwroty akcji, jest afirmacją życia, pomimo ulotności wszystkiego, co nas otacza.

Lekka i dowcipna forma, w jakiej ujęto trudny zarówno dla dzieci jak i dorosłych temat przemijania, pomaga „oswoić” problem odejścia, żalu i godzenia się ze stratą kogoś bliskiego. Cena biletu wynosi 15 zł.

JOANNA GOŚCIŃSKA, IWONA RADLIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl