Fot. Materiały artysty. VNM

Dla każdego coś dobrego… Trochę rapu i hip hopu,  teatru w Przedmieściu, poezji w „Strunach serca”, ulicznej bitwy w tańcu i wiele, wiele innych… A dla ambitnych edukacyjna Interaktywna Wystawa Eksploratorium. Nie zapomnijmy także zadbać o środowisko na warsztatach EKOodpowiedzialnych.

1. PIĄTEK (9 czerwca)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu John Porter

Weekend miał się zacząć od rockowo-bluesowej muzyki Johna Portera w Life House, gdzie artysta miał zagrać numery ze swojej ostatniej płyty „Honey Trap”. 

Organizatorzy jednak poinformowali, że piątkowy koncert Portera został odwołany i przeniesiony dopiero na 23 lutego 2018 r. Zakupiony bilety zachowują ważność.  

Piwna rewolucja

Na smakoszy czekać będą piwa takich browarów jak: Browar Łańcut, Raduga, Browanza, Piwowarownia, Eureka, Revolta, Brokreacja, Dr Brew i Pinta, z kranów popłyną też najciekawsze polskie piwa niszowe.

Tym bursztynowym trunkiem będzie można się rozkoszować w eleganckim festiwalowym szkle w dniach od piątku do niedzieli od 14:00 do 22:00. Wstęp wolny.

Kto lubi podróżować powinien się wybrać w małą podróż do Łańcuta, aby poczuć się jak w Gruzji. Wystarczy od godz. 17:00 zajrzeć do Miejskiego Domu Kultury (Łańcut, ul. Kościuszki 15) by zobaczyć film o Gruzji autorstwa Piotra Dubiela, wziąć udział w wernisażu wystawy fotografii ,,Gruzja w obiektywie” Andrzeja Piechowskiego

Na godz.18:30 przewidziany jest program muzyczno-kulinarny, który przeniesie nas w smaki zakaukaskiej kuchni. Ponadto Fundacja Pro Spe prowadzić będzie zbiórkę zabawek dla dzieci z Gruzji. Wstęp wolny.

„Buda Jarmarczna”

W Teatrze Przedmieście (ul. Reformacka 4)  będziemy mogli podziwiać wspaniałych artystów z całej Polski aż przez trzy dni (piątek, sobota, niedziela) A to wszystko za sprawą II Festiwalu Teatralnego „Buda Jarmarczna”, który nawiązuje do idei sztuki Tadeusza Kantora, jednego z najwybitniejszych  artystów XX wieku, reżysera, twórcy happeningów, malarza i scenografa. Twórczość Kantora jest elementem wiążącym festiwal, który stanowi inspiracje i motywacje do poszukiwań teatralno-plastycznych dla kolejnych pokoleń artystów.

Podczas festiwalu zaprezentują się w piątek (9 czerwca) o godz. 19:00 Teatr Przedmieście w najnowszy spektaklu „Teatr cudów” wg tekstu Miguela de Cervantesa, w sobotę (10 czerwca) również o godz. 19:00 Teatr Nikoli z Krakowa ze sztuką „Lolita Dolly”.

W niedzielę (11 czerwca) zobaczymy Teatr from Poland z Katowic ze spektaklem „Rok 1913” oraz wielokrotnie nagradzany monodram macierzyński Magdaleny Jachimek-Bochan.

Wstęp wolny. Obowiązkowa rezerwacja miejsc pod numerem tel. 667 714 730

Odrobina poezji i młodego ducha zagości w pubie Jameson (ul. Moniuszki 4) o godz. 19:00 dzięki poetom z Uniwersytetu Rzeszowskiego, którzy będą promować swój najnowszy almanach zatytułowany „Struny Serca”. Poetycką ucztę poprowadzi znany rzeszowski twórca – Stanisław Dłuski.

W tym sezonie ostatni raz odbędzie się spotkanie Slot Art Cafe. Tradycyjnie przy dobrej herbacie będzie się można spotkać o 19:00 w budynku Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24). Na uczestników czekają niespodzianki, wstęp wolny.

Hip hop w Vinylu

Dwa Sławy będą promować swój najnowszy album „Dandys Flow” w klubie Vinyl (al. Piłsudskiego 31) o godz. 20:00. Artyści o swoim najnowszym albumie piszą : „Nienaganne maniery za mikrofonem osadzone w kunsztownym, miejskim brzmieniu. Hip hop pokolenia 1.5. Płyta dopięta na ostatni guzik, w przeciwieństwie do marynarki dandysa”.

Bilety w cenie 30/35 zł można kupić w klubie.

Spektakl „Old love” będzie można zobaczyć w „Siemaszce” o godz. 19:00 w piątek i sobotę. Bilety w cenie 30 zł można kupić  w kasie teatru.

Bohaterowie „Old Love” potrzebują aż ćwierć wieku, by ich znajomość mogła się przerodzić w realny związek. On jest nią oczarowany od pierwszego wejrzenia, ona nim – trochę mniej. Ścieżki Buda i Molly krzyżują się co jakiś czas, jednak kluczowym momentem dla tego wyjątkowego związku okazuje się pogrzeb męża Molly. Komedia fascynuje miłosnymi perypetiami, urzeka optymizmem oraz zadaje ważne pytanie: czy ludzie w dojrzałym wieku myślą jeszcze o miłości, zwłaszcza fizycznej?

2. SOBOTA (10 czerwca)

Fot. Materiały artysty. VNM

Sobota i nauka? Jak najbardziej, ale tylko na Uniwersytecie Rzeszowskim podczas Dni Otwartych na Interaktywnej Wystawie Eksploratorium.

Na miłośników nauki w budynku A0 (ul. Pigonia 1) będą czekać modele anatomiczne, doświadczenia ukazujące zjawiska fizyczne. Ponadto, uczestnicy będą mogli wziąć udział w wielu ciekawych grach logicznych i zagadek geometrycznych. Edukacyjna zabawa dla każdego będzie możliwa podczas wystawy, w godzinach 9:30-12:30. Wstęp wolny.

„Ogrody przyjemności to choreografia, której tematem jest ciało w procesie stawania się… stawania się wyrazistym, stawania się niedostrzegalnym, stawania się przestrzenią. Choreografii towarzyszy średniowieczna muzyka świecka i poezja somatyczna”. Z takiego założenia wyszła również Marta Bury, która wraz z aktorami z muzycznego teatru O.de.la przygotowała spektakl „Ogrody przyjemności”, które będzie można zobaczyć w Wojewódzkim Domu Kultury (ul. Okrzei 7) o 18:00, wstęp wolny.

Rap w Life House

VNM pochodzi z Elbląga i jest uważany przez wielu za jednego z najlepszych raperów w kraju. „Gieras”  to raper, którego dyskografia w podziemiu wygląda imponująco, bo wydał własnym sumptem już 6 projektów. W Rzeszowie zagrają w klubie Life House (al. Rejtana 1) o 19:00. Bilety można kupić w sieci TicketPro w cenie 25 zł.

W Przystani na Lato odbędzie się Szafing od 11:00 do 15:00. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Osiem drużyn weźmie udział w turnieju Kinguin Gamer Lan, który w weekend (10-11 czerwca) odbędzie się w centrum handlowym Millenium Hall w Rzeszowie. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Tradycjonaliści natomiast będą mogli wybrać się do Empiku w Galerii Rzeszów i tam również zagrać, ale w gry planszowe. Na uczestników Festiwalu Gier Planszowych czekać będzie prawie 100 gier analogowych. Będą turnieje, warsztaty i konkursy. Planszówki to nie tylko trend, który rozwija umysł, ale też sposób na spędzanie wolnego czasu z rodziną, ze znajomymi bądź z nieznajomymi – to doskonały sposób na integrację. Szczegóły TUTAJ.

RH+ przy fontannie

RH+ wystąpi świętując swój jubileusz 20-lecia pracy artystycznej jako gwiazda wieczoru przy okazji Targów Ekonomii Społecznej, które odbędą się w sobotę w godz. 14:00-21:00. Koncert odbędzie się przy fontannie multimedialnej w Rzeszowie.

Na koncercie fani usłyszą nowe, zaskakujące brzmienia („Come Closer”), bo do zespołu powrócił były wokalista i autor tekstu – Franek. Nie zabraknie też największych przebojów, które rozgrzeją słuchaczy do czerwoności m.in. „Po prostu miłość”, „Nadzieja”, „Gdyby Wierzyć w nas”. Dobry humor i bezpośredni kontakt z publicznością zapewni prowadzący koncert Franek.

Rockowe aranżacje utworów nie zawiodą fanów cięższych brzmień, ale też nie zostanie pominięta wrażliwsza strona RH+. Wszystko to w połączeniu z elektroniką oraz zapadającymi w pamięć tekstami sprawia, że koncerty RH+ to dawka niezapomnianej muzycznej energii, która zabiera słuchacza do innego świata.

Dni Osiedla Staromieście

W sobotę Dni Osiedla Staromieście, co oznacza mnóstwo atrakcji, pokazów artystycznych i sportowych, konkursów i oczywiście nagród.

Otwarcie imprezy poprzedzone będzie piknikiem rodzinnym na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 (ul. Skrajna), który trwać będzie od 9:00 do 13:00 oraz turniejem piłkarskim o Puchar Dyrektora  Rzeszowskiego Domu Kultury na orliku przy ulicy Skrajnej (godz. 11:00-14:00).

Otwarcie Dni Osiedla Staromieście rozpoczną się o 16:00 na placu przy ul. Gromskiego (Staromieście Ogrody). Czas wypełnią pokazy artystyczne  wychowanków Rzeszowskiego Domu Kultury, konkursy i zabawy dla najmłodszych, występy solistów RDK, pokazy brazylijskiej sztuki capoeira – Gingando Sempre oraz pokazy karate. Wstęp wolny.

Jak na co dzień dbać o środowisko naturalne? Tego dowiedzą się najmłodsi i ich rodzice, którzy w najbliższą sobotę odwiedzą Centrum Handlowe Auchan Krasne. Odbędą się tam warsztaty z cyklu EKOodpowiedzialni, podczas których uczestnicy będą mogli poznać podstawowe zasady troski o środowisko naturalne.

Najmłodsi i ich rodzice będą mogli się przekonać, jak codzienne czynności, takie jak segregowanie śmieci oraz odpowiedzialne korzystanie z wody i energii elektrycznej, mają wpływ na nasze życie.

Na odwiedzających leśne stanowisko EKOodpowiedzialnych w Auchan czekają warsztaty plastyczne, edukacyjne kolorowanki, krzyżówki oraz rebusy. Dzieci będą mogły również własnoręcznie ozdobić torby na zakupy, czy zagrać w edukacyjną ekologiczną grę planszową XXL. Dodatkowo każdy, kto odwiedzi leśne stoisko, otrzyma sadzonkę drzewka, którą będzie mógł potem zasadzić w przydomowym ogrodzie lub na balkonie.  

Warsztaty trwać będą od 11:00 do 17:00. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a materiały zapewnia organizator. Wstęp wolny.

3. NIEDZIELA (11 czerwca)

Fot. Materiały organizatorów. Na zdjęciu kadr z filmu „Boisko”

„Uliczne konfrontacje”, czyli Bitwa Taneczna Domów Kultury to inicjatywa Rzeszowskiego Domu Kultury. Uczestnicy zabawy będą mogli zaprezentować się w tańcu ulicznym w dwóch kategoriach Allstyle 7-12 lat oraz Allstyle 12 lat+. Zwycięzcy otrzymają dyplomy wraz z medalami. Impreza obędzie się w RDK filii Słocina (ul. Paderewskiego 154), od 16:00 do 18:00. Wstęp wolny.

W niedzielę odbędzie się I Festiwal Musztry Paradnej „Consavia”, której organizatorem jest Dziewczęca Orkiestra Dęta w Rzeszowie. Zagra łącznie ponad 300 muzyków.

Zaprezentowana zostanie musztra paradna w wykonaniu wielu zaproszonych orkiestr. Impreza rozpocznie się o 15:30 na rzeszowskim Rynku, gdzie odbędzie się prezentacja zespołów, następnie ulicami Słowackiego, Szopena, Hetmańską nastąpi przemarsz paradny na Stadion Miejski (ul. Hetmańska 69). O  18:00 na murawie trwać będzie pokaz musztry. Każda orkiestra wykona swoją musztrę paradną. Festiwal zakończy się o 21:00.

Punktem kulminacyjnym będzie wykonanie przez wszystkie orkiestry utworu Skoda Lasky w aranażacji Jaromira Vejvody oraz Parady w aranżacji Stanisława Sowińskiego pod batutą dyrygenta Dziewczęcej Orkiestry Dętej – Konrada Pascha. Wstęp bezpłatny.

W ostatni dzień weekendu rozpocznie się w Rzeszowie międzynarodowy festiwal filmowy „Kinolub”, który potrwa do środy. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Dla tych, którzy chcieliby się poruszać w niedzielę, proponujemy SPARing na 5 km. Szczegóły TUTAJ.

SENIORADA na bulwarach 

O 13:30 na rzeszowskich bulwarach odbędzie się siódma edycja Pikniku SENIORADA. Jej założeniem jest integracja międzypokoleniowa i aktywizacja różnych grup społecznych i wiekowych a także włączenie w jej organizację osób po 50. roku życia. 

Podczas Seniorady aktywnie czas spędzają razem starsi i młodsi. Niezależnie od wieku bawią się, grają, rywalizują o nagrody. 

W programie m.in. Senioradowy Marsz Nordic Walking na dystansie ok. 5 km wraz z instruktarzem Nordic Walking, Piknik Aktywni Razem (godz. 14:00), gry i zabawy (słowne i umysłowe, drewniane, olimpijskie), konkursy z nagrodami, pokazy na scenie, animacje oraz konsultacje ze specjalistami, wielobój rekreacyjny (konkurencje sportowe z rywalizacją o nagrody), warsztaty, badania medyczne, pomiar cukru we krwi, pomiar ciśnienia, przesiewowe badanie stóp, masaż i konsultacje z rehabilitantem, analiza składu ciała itp.

IWONA RADLIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl