Zdjęcie: Pixabay

W najbliższy weekend czeka nas cała masa koncertów (m.in. „Punk Fest 2017 Rzeszów”, „Farben Lehre Akustycznie”), spektakle w „Siemaszce” („Kolacja dla głupca”, Mój boski rozwód”) i Teatrze Przedmieście („Podróż”), spotkanie z autorką niezwykłej książki o kawie, połączone z degustacją, Festiwal Gier Planszowych… To jednak tylko część propozycji. 

MICHAŁ OKRZESZOWSKI

1. PIĄTEK (20 października)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Farben Lehre

W piątek w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej (ul. Sokoła 7–9) na Dużej Scenie zostanie wystawiony spektakl „Kolacja dla głupca” Francisa Vebera w reżyserii Marcina Sławińskiego. Bogaty paryski wydawca Pierre Brochant i jego znajomi oddają się specyficznej rozrywce. Raz w tygodniu urządzają „Kolację dla głupca”, na którą zapraszają człowieka, którego uważają za idiotę.

„Głupiec” nawet nie wie, że stał się obiektem żartów. Tak miało być i tym razem. Pierre jest przekonany, że zaprosił „głupca na światową skalę”  –  Françoisa Pignona. Jednak sytuacja układa się zupełnie nie pomyśli cynicznego wydawcy…  Obsada: Joanna Baran, Beata Zarembianka, Robert Chodur, Waldemar Czyszak, Marek Kępiński, Adam Mężyk, Grzegorz Pawłowski, Robert Żurek.  

Spektakl rozpocznie się o godzinie 19:00. Będzie grany również w niedzielę o tej samej porze. Bilet normalny w cenie 45 zł, ulgowy i miejsce na balkonie – 35 zł, szkolny – 25 zł. Do nabycia w kasie teatru lub za pomocą strony internetowej teatr-rzeszow.pl.

Więcej o spektaklu możecie przeczytać TUTAJ.

Premiera w filharmonii

Na melomanów czeka niezwykła premiera. W piątek w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej  (ul. Szopena 30) wystąpią Ana Maria Pinto (sopran), Pedro Telles (baryton) i Piotr Tarcholik (skrzypce), którzy wraz z Orkiestrą Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Manuela Teixeiry wykonają „Concerto funebre”  K. A. Hartmanna i kantatę „Tajemnice Fatimy” H. Silveiry, z librettem Jose Carlosa Mirandy.

Utwory te po raz pierwszy zabrzmią w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej. „Concerto funebre” z roku 1939 nawiązuje do czasów eskalacji nazizmu. „Tajemnice Fatimy”  to artystyczna wizja na temat Tajemnic Fatimskich, przekazanych podczas objawień w 1917 roku.

Koncert rozpocznie się o 19:00. Bilety w cenie 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy) można nabyć w kasie filharmonii (w dniu koncertu czynna na godzinę przed wydarzeniem), lub za pomocą strony internetowej www.filharmonia.rzeszow.pl    

Koncert Kukulskiej odwołany

Zaplanowany na dzisiaj w rzeszowskim klubie LUKR koncert Natalii Kukulskiej został odwołany, o czym poinformowała nas Monika Małyszek, menedżer piosenkarki. Powodem odwołania koncertu są kłopoty zdrowotne Kukulskiej. Występ artystki w Rzeszowie został przełożony na 22 lutego 2018 roku. 

Farben Lehre unplugged

Również w piątek w klubie Pod Palmą (ul. Cicha 4A) zagra płocka grupa punkowa Farben Lehre. Koncerty formacji  Wojtka Wojdy cieszą się zawsze dużą popularnością. Ten będzie jednak nieco inny. Po 30 latach istnienia zespół zdecydował się zagrać trasę „unplugged”. Koncert „Farben Lehre Akustycznie” zacznie się o 19:00, klub będzie czynny od 18:00. Bilety w cenie 37 zł w dniu koncertu można kupić w klubie.

Tymczasem w klubie Vinyl (ul. Piłsudskiego 31) odbędzie się koncert zatytułowany „Rockandrollowa Scena Podkarpacka vol. 9½”, podczas którego wystąpią grupy 0% Normy, Error 404, Secesja, Sons of Nibiru, Rock Brigade. Istniejąca od 1995 r. Secesja gra melodyjnego punk rocka z nutką mocniejszego brzmienia. Zespół ma na koncie 4 albumy.

Grupa 0% Normy to zdobywcy tegorocznej nagrody „Nalepa Publiczności”, przyznanej podczas „Rockowej Nocy”, która 30 września odbyła się na rzeszowskich bulwarach. Piątkowy koncert zacznie się o 18:00. Bilety w cenie 7 zł można nabyć w klubie. 

Mistrzowska akrobatyka

W czwartek w hali Podpromie (ul. Podpromie 10) rozpoczęły się 28. Mistrzostwa Europy Seniorów i Juniorów w Akrobatyce Sportowej. Bierze w nich udział ponad 1000 sportowców z 28 krajów. W piątek od 9:30 można będzie oglądać kwalifikacje (eliminacje) zawodników różnych kategorii, a o 17:45 odbędzie się finał juniorów: dwójki mężczyzn – dynamika, dwójki kobiet – statyka.  

Po zakończeniu nastąpi dekoracja medalistów. Na 18:50 przewidziano finał seniorów, podczas którego wystąpią dwójki mieszane – dynamika, trójki kobiet – statyka, czwórki mężczyzn – statyka. Po finale odbędzie się dekoracja medalistów z grupy seniorów. Piątkowe zawody zakończą się o 20:15. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

2. SOBOTA (21 października)

Fot. Materiały zespołu. Na zdjęciu The Freeborn Brothers

W sobotę  w „Siemaszce” na Małej Scenie im. Zdzisława Kozienia o godzinie 20:00 będzie można obejrzeć „Mój boski rozwód” autorstwa Geraldine Aron, w reżyserii Grzegorza Mrówczyńskiego. Jest to komedia o  skomplikowanych relacjach damsko – męskich,  miłości,  zdradzie,  przyjaźni.  W roli głównej wystąpi Anna Demczuk. Bilet normalny w cenie 25 zł, ulgowy – 20 zł, szkolny – 15 zł, do nabycia w kasie teatru lub za pomocą strony internetowej teatr-rzeszow.pl. Spektakl będzie grany również w niedzielę o tej samej porze.

Tego dnia w Wojewódzkim Domu Kultury (ul. Okrzei 7) odbędą się 2 pokazy filmu dokumentalnego „Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie”. Film opowiada o jednym z najbardziej znanych polskich podróżników – Aleksandrze Dobie, który przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki, a także opłynął Morze Bałtyckie i Jezioro Bajkał.  Projekcje zaplanowano na 16;00 i 18:00. Bilety w cenie 10 zł można nabyć w kasie WDK.

Punk w Life House

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W sobotę w klubie Life House (al. Rejtana 1) odbędzie się „Punk Fest 2017 Rzeszów”, podczas którego wystąpią znane, oraz nieco mniej znane polskie zespoły punkowe: Uliczny Opryszek, Bunkier, The Bill, Nauka o Gównie, Sex Bomba, Bulbulators, Sajgon, Bachor. Początek koncertu jest planowany na 16:00 (otwarcie klubu o 15:00). Bilety w cenie 60 zł (przedsprzedaż) i 70 zł (w dniu koncertu) można kupić w klubie,  Thorn & Emm (Dom Studencki „Filon”, ul. Cicha 4) i  Podziemnej Trasie Turystycznej (ul. Rynek 26), a także za pomocą sytemu Ticketpro www.ticketpro.pl.

Tymczasem w klubie LUKR (Millenium Hall, al. Kopisto 1) rozbrzmiewać będzie muzyka elektroniczna. O 21:30 na scenie pojawi się Dj Pac1 – turntablista, muzyk, a od niedawna również producent muzyczny. Artysta jest członkiem Dsc i Bass Pushers oraz Steve Nash & Turntable Orchestra. Jego umiejętności pozwoliły na wygranie wielu konkursów didżejskich, oraz zainspirowały i inspirują do dziś niejednego didżeja w Polsce. Muzyka grana przez niego to funk, soul, rap, r’n’b, muzyka bassowa i nowoczesna elektronika. Ostatnie 6 lat spędził w Londynie grając w wielu czołowych klubach (Cargo, Mass, The Pool, Cafe1001, Rhythm Factory).

Koncert rozpocznie się o 21:30. Do 23:00 wstęp dla pań jest wolny, panowie płacą 10 zł. Po 23:00 bilety dla wszystkich w cenie 20 zł, studenci przez całą noc będą mieli 50% zniżki. Dodatkowo honorowane będą zaproszenia z mediów, karty i wejściówki z aplikacji Day&Night. Rezerwacje miejsc siedzących, loży za pomocą strony internetowej www.lukr.club

The Freeborn Brothers w Radiu Rzeszów

Miłośnicy „elektroniki” znajdą coś dla siebie również w klubie Vinyl (ul. Piłsudskiego 31). Impreza zatytułowana „Hallucinations” odbywać się będzie na dwóch scenach. Pierwszą z nich nazwano „Progressive, Psychedelic, Full-on”, a druga nosi nazwę  „Deep Techno, Techno, Bass Music”. Podczas wydarzenia wystąpią: Jot (Moontrip/Mamomam), Gillu (New Moon), Jah Bass, Fonix (Elektroniczny Azyl), z4bka, Prezo (Tricktrap), oraz Floyd, Pitt, Dominorr i Yaos  (Magowie Psychodelicznej Nuty). Zabawa rozpocznie się o 21:00. Bilety w cenie 15 i 20 zł można kupić w klubie.  

W sobotni wieczór w Studiu Koncertowym im. Tadeusz Nalepy Radia Rzeszów wystąpią The Freeborn Brothers. Ich twórczość to połączenie amerykańskiego folku, muzyki cygańskiej i punk rocka. Podczas koncertu grupa premierowo zaprezentuje materiał z nowego albumu „Instant Magic”.

Na koncert będzie można się dostać tylko ze specjalnymi zaproszeniami, które są rozdawane na antenie Polskiego Radia Rzeszów oraz w social mediach The Freeborn Brothers (liczba miejsc ograniczona). Uczestnicy koncertu powinni przybyć na miejsce najpóźniej do 19:45.  Koncert rozpocznie się o 20:00. Będzie transmitowany na żywo, oraz rejestrowany.

Festiwal Gier Planszowych

Również miłośnicy gier planszowych znajdą coś dla siebie. W sobotę i niedzielę w salonie Empik Millenium Hall odbywał się będzie Festiwal Gier Planszowych.  Zaplanowano spotkania oraz warsztaty z wydawcami i twórcami gier (Trefl, Egmont, Hasbro, Fox Games, Rebel, Nasza Księgarnia, Tactic), konkursy z nagrodami. Więcej o tym wydarzeniu piszemy TUTAJ.

W sobotę w hali Podpromie (ul. Podpromie 10) będzie można podziwiać kolejne popisy mistrzów akrobatyki. Będą finały juniorów i seniorów, kobiet i mężczyzn, oraz dwójek mieszanych. Zawody rozpoczną się o 10:00. Na 13:00, 16;50 i 17:45 przewidziano dekoracje kolejnych medalistów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

3. NIEDZIELA (22 października)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Ika Graboń

W niedzielę w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej odbędzie się X Charytatywna Aukcja Obrazów, podczas której można będzie nabyć m.in. płaskorzeźbę przekazaną przez Kancelarię Prezydenta PR, Andrzeja Dudy zatytułowaną „Pałac Prezydencki”, oraz namalowany sprayem na płótnie obraz sanockiego artysty Arkadiusza Andrejkowa pt. „Postura XIII”.

Dochód zostanie przeznaczony na rzecz podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Od godz. 12:00 będzie można kupować obrazy poza licytacją w foyer teatru, natomiast o 13:00 odbędzie się licytacja główna. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ

Biblijna historia Józefa

Teatr Przedmieście (ul. Reformacka 4) przygotował spektakl „Podróż”, na podstawie fragmentów powieści Tomasza Manna „Józef i jego bracia”.  Zostanie on wystawiony w niedziele o 19:00. Sztuka otrzymała wiele nagród, m.in. dwie nagrody dla najlepszego reżysera (jedną przyznawaną przez jury profesjonalne, a drugą przez Lożę Teatrów Białołęckich) na tegorocznym XVIII Festiwalu Teatrów Niezależnych „Garderoba” w Warszawie.

Punktem wyjścia jest biblijna historia Józefa, który został sprzedany przez braci w niewolę i trafił do Egiptu. Sztuka opowiada o odkrywaniu własnego powołania, o podróży w głąb siebie, o zagubionej gdzieś bliskiej relacji z Bogiem.

Historia okazuje się bardzo uniwersalna, bo każdy z nas może być w jakiś sposób „Józefem”. Adaptacja tekstu i reżyseria: Aneta Adamska. Występują: Jakub Adamski, Aneta Adamska, Monika Adamiec, Paweł Sroka, Maciej Szukała. Bilety w cenie 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy) do nabycia w teatrze. Można je też rezerwować pod numerem: 667714730.

Tego dnia na Wydziale Muzyki UR (ul. Dąbrowskiego 83), w ramach „Rzeszowskiej Jesieni Muzycznej” wystąpią: Joanna Konarzewska (skrzypce) i Krzysztof Książek (fortepian). Artyści wykonają „Fantazję C-dur op. posth. 159/ D 934” Franciszka Schuberta i  „Sonatę na skrzypce i fortepian op. 13” Ignacego Jana Paderewskiego. Koncert zacznie się o 13:00, wstęp jest bezpłatny.

Ika Graboń w Hola Lola

Również w niedzielę w klubie Vinyl (ul. Piłsudskiego 31) wystąpi krakowska grupa CF98, grająca melodyjnego punka z żeńskim wokalem i głównie anglojęzycznymi tekstami. CF 98 będzie promować swoją najnowszą płytę „Story makers”. Na niedzielnym koncercie zagra również rzeszowski zespół The Sabała Bacała, dobrze znany bywalcom punkowych koncertów w „grodzie Rzecha”. Początek koncertu o 19:30. Bilety w cenie 15 zł można kupić w klubie.  

W niedzielę w kawiarni Hola Lola (ul. Mickiewicza 3) wydarzy się coś, co zainteresuje miłośników kawy. O 17:00 odbędzie się spotkanie z Iką Graboń – baristką, autorką książki „Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie”. Na gości czeka cupping, czyli degustacja kawy, oraz opowieść o przeróżnych sposobach jej parzenia. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Mularz – dziennikarka Gazety Codziennej „Nowiny”, miłośniczka kawy. Wstęp jest bezpłatny, ale można wcześniej rezerwować stoliki.   

Niedziela to ostatni dzień 28. Mistrzostw Europy Seniorów i Juniorów w Akrobatyce Sportowej. W tym dniu odbędą się również finały i dekoracje medalistów. Zawody rozpoczną się o 14:00. Zakończenie mistrzostw zaplanowano na 18:50. Wstęp na zawody jest wolny.

redakcja@rzeszow-news.pl