Koncert, protest czy impreza? A może was „Pozory mylą” i udacie się w „Podróż”. Niezależnie co wybierzecie, to z pewnością w ten weekend nudzić się nie będziecie.

PIĄTEK

Gdy nadchodzi październik robi się… bardziej gorąco, ponieważ do Rzeszowa przyjeżdżają studenci a wraz z nimi gorące imprezy. Na jedną z nich można się wybrać już w ten piątek do klubu „Pod Palmą” (ul. Cicha 2). Tym razem klubowicze będą mogli się bawić w rytmach disco, retro, disco polo i starych polskich przebojów.

Wszyscy, którzy dołączą do wydarzenia na Facebooku, do 21:0 do 22:00 wchodzą za darmo, za okazaniem dokumentu tożsamości, pozostali za wstęp płacą 10 zł.  Lista z Facebooka zostanie zamknięta punktualnie o godz. 19:00 i wówczas nie będzie już możliwości dopisywania się.

Ci zaś, którzy stawiają na klasykę będą mogli pójść do Filharmonii Podkarpackiej (ul. Szopena 30), bo właśnie tam w piątkowy wieczór o 19:00 rozpocznie się inauguracja sezonu artystycznego 2016/2017. Na scenie zaprezentuje się jak zawsze niezawodna orkiestra symfoniczna, która pod batutą Marka Pijarowskiego zagra  Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopin oraz  III Symfonię „September Symphony” Wojciecha  Kilara.

Bilety w cenie 30/40 zł można kupić w kasie lub na stronie Filharmonii.

Noc Naukowców w CWK

Natomiast członkowie Stowarzyszenia Wspierania Edukacji Artystycznej „Promotor” we współpracy z parownikami Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie przygotowali w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu  Zespołów Tanecznych „O Laur Rzecha” wydarzenia muzyczne, którymi w piątkowy wieczór  o 18:00 będzie prezentacja dorobku artystycznego zespołów zagranicznych oraz DZA „Uśmiech” i wokalistów MDK w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury (ul. Piłsudskiego 25).

A w sobotę również o godz. 18:00 obędzie się w Filharmonii Podkarpackiej (ul. Szopena 30) Koncert Galowy laureatów Festiwalu połączony z wręczeniem nagród i gościnnym występem Zespołu T-8 i Kornele. Na wydarzenia wstęp jest bezpłatny, ale w filharmonii należy okazać bilet, który jest do odebrania w godz. 8:00-15:00 w MDK (ul. Osmeckiego 51) lub zarezerwować miejsce telefonicznie: 17 748 3891.

A dla miłośników arcydzieł rękodzielniczych i jesiennych skarbów odbędą się warsztaty plastyczne, podczas których będzie można się nauczyć jak w prosty sposób wykonać fantastyczne ozdoby z  „darów jesieni”. Warsztaty to też świetna okazja, by nauczyć się nowych kreatywnych sztuczek. Szkolenie odbędzie się w Empik’u (Galeria Rzeszów, al. Piłsudskiego 44) o godz. 10:00, wstęp bezpłatny.

Pasjonaci nauki natomiast ucieszy wiadomość, że właśnie dla nich w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce odbędzie się o godz. 16:00 I Podkarpacka Noc Naukowców. W programie: zajęcia z zakresu kryminalistyki, medycyny, dietetyki, fizyki i lotnictwa będą atrakcjami oraz musical „Fame”. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Masa Krytyczna

Natomiast wszyscy ci, którzy chcą dowiedzieć się jak otrzymać pozwolenie na posiadanie broni powinni pojawić się w Królestwie Bez Kresu (al. Piłsudskiego 8-10) w godz. 18:00-22:00.

Rowerzyści z kolei z pewnością wybiorą się na ostatnią w tym sezonie wrześniową Masę Krytyczną, która odbędzie się pod hasłem „Rowerem Po Pomoc”. Jest to nawiązanie do specjalnego gościa wydarzenia – Bartosza Boczara, który jest organizatorem akcji „Wyprawy dla dzieci”.

Celem wrześniowej Masy… jest zebranie funduszy dla chorego Mateusza. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup specjalnego kombinezonu.  O wyprawie Boczara na rzecz chorego dziecka pisaliśmy TUTAJ.

Rzeszowska Masa Krytyczna tradycyjnie rozpocznie się o 18:00 na Rynku i skończy w Parku Papieskim, gdzie Bartek będzie opowiadał o swoich wyprawach. Trasa liczy 15 km.

SOBOTA

Ten dzień, a w zasadzie wieczór, to dobry czas np. na poznanie kogoś interesującego. I tu z pomocą przychodzi impreza „Single Party-Noc Flirtu” w klubie Pod Palmą (ul. Cicha 2). Każdy uczestnik zabawy otrzyma specjalną opaskę. Zielona oznacza, że ktoś jest wolny, czerwona – zajęty, żółta – szukam wrażeń. Panie między 21:00 a 22:00 wchodzą za darmo, studenci płacą 7 zł, pozostali 10 zł.

W „Czarnym Kocie” (ul. Rynek 15) natomiast można pobawić się w rytm Electronic Dance Music.  Imprezę będzie rozkręcał DJ Belezze, a sami organizatorzy obiecują niespodzianki, które w żadnym innym klubie są niespotykane. Wstęp do 22:00 wolny, później 5 zł.

W mocno klubowym stylu zapowiada się również noc w Kula Bowling&Club  (ul. Krakowska 20), gdzie DJ gwarantuje upojenie niesamowitym i niepowtarzalnym muzycznym smakiem, połączonym z magiczną i kuszącą aurą odprężenia po całym tygodniu. Początek imprezy o godz. 21:00, wstęp wolny.

Nim jednak wybierzecie się na imprezę warto zaglądnąć do Empik’u w Galerii Rzeszów, ponieważ tam odbędą się warsztaty dj-skie, które poprowadzi Bartek „Eskaubei” Skubisz, jeden z pionierów podkarpackiego hip-hopu, laureat wielu nagród i wyróżnień a także artysta tegorocznej edycji Hip Hop Kemp w Czechach. Wydarzenie organizowane jest w ramach Międzynarodowego Dnia Muzyki w godz. 12:00 – 20:00, wstęp wolny.

Zmieniając nieco klimat muzyczny można zajrzeć też do klubu Vinyl (ul. Piłsudskiego 31). Tam na scenie pojawi się KęKę, czyli Piotr Siara. To polski raper, który zadebiutował w 2007 roku minialbumem „Weź nas podrób” nagranym w ramach projektu KoKę, który utworzył wraz z raperem i producentem muzycznym Kotzim.

Raper na początku 2013 roku podpisał kontrakt wydawniczy z wytwórnią muzyczną Prosto. Od tego czasu na jego koncie pojawiły się trzy albumy „Takie rzeczy”, „Nowe rzeczy”, „Trzecie rzeczy”.

Tę ostatnią płytę KęKę będzie promował podczas rzeszowskiego koncertu, który rozpocznie się o 20:00. Bilety można jeszcze kupić w cenie 35 zł Ataman Shop  (ul. Piłsudskiego 34).

Podkarpacki Oktoberfest

Piwosze natomiast powinni sobie zarezerwować sobotę od godz. 20:00 na  największy rzeszowski Oktoberfest, który odbędzie się w Starym Browarze Rzeszowskim (ul. Rynek 20).

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W programie: powrót piwa Marcowego, muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Karczmarze, tańce oraz liczne konkursy i zabawy. Wstęp wolny. Rezerwacja stolików pod numerem telefonu:  17 250 00 15.

Dla miłośników dawnych i zapomnianych piosenek poetyckich świetną alternatywą będzie występ projektu muzycznego „Cisza Jak Ta”, którzy w Wojewódzkim Domu Kultury (ul. Okrzei 7) wykonają piosenki składające się na ich nowy album „Ze Starej Szuflady”. Jak sami podkreślają, utwory składające się na tę płytę mają na celu uratowanie od zapomnienia mało znanych perełek piosenki poetyckiej.

Na debiutanckim krążku znajdą się również autorskie utwory „Ciszy…”. Bilety w cenie 30 zł można nabyć bezpośrednio przed koncertem, po wcześniejszej koniecznej rezerwacji poprzez wysłanie SMS z nazwiskiem, miastem koncertu a także ilością rezerwowanych biletów pod nr zespołu: 791 347 924.

Koncert odbędzie się o godz. 18:00.

A dla miłośników książek spotkanie autorskie dotyczące Tomka Beksińskiego – dziennikarza, publicysty i tłumacza. Postaci kultowej. Kim był? Jak żył? Czego pragnął? Dlaczego i jak umarł? Czy jego historia nie skrywa żadnych tajemnic? Czy rzeczywiście została opowiedziana już do końca? Na te pytania już w sobotę odpowie Wiesław Weiss, dziennikarz i autor książki „Tomek Beksiński. Portret Prawdziwy”, która premierę będzie miała w Empiku (Galeria Rzeszów) o godz. 16:00.

W sobotę też nie można zapomnieć o kobietach. To właśnie w obronie ich praw odbędzie się o godz. 14:00 #CzarnyProtest przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim przy u. Grunwaldzkiej. O szczegółach można przeczytać TUTAJ.

NIEDZIELA

Dla sympatyków muzyki filmowej dobra wiadomość na niedzielny wieczór, ponieważ o godz. 20:00 w Undergroundzie (ul. Matejki 10) pojawi się trio Henry David’s Gun.

Ich utwory są nabrzmiałe od emocji, które przecina charakterystycznym męski wokal. Nagrywane w pomieszczeniach drewnianego wiejskiego domu kompozycje nie obfitują w stricte rockowe, agresywne zagrania.

Towarzyszą im natomiast specyficzny puls oraz utopione w głębokich pogłosach, niemalże baśniowe brzmienia przywodzące na myśl twórczość takich artystów jak choćby Foreign Fields, Bon Iver czy nawet Nick Cave. To utwory o brudnym, zmieszanym z błotem i roztapiającym się śniegu, o przemianie i odrodzeniu, rześkim, krystalicznie czystym powietrzu trafiającym wprost do płuc. O szczęściu, paradoksalnie płynącym z trudu i wysiłku.

Bilety na koncert w cenie 10 zł do kupienia w pubie.

W klubie Vinyl natomiast odbędzie się koncert Radka Taracha. Ten wokalista w 2013 roku wydał swój debiutancki album „Pierwszy krok”, uczestniczył w przesłuchaniach jurorskich do programu Must Be The Music – Tylko Muzyka, gdzie otrzymał trzy pozytywne opinie – od Kory, Elżbiety Zapendowskiej oraz Piotra Roguckiego. Pod koniec 2015 roku dzięki wytwórni MyMusic światło dzienne ujrzał jego wideoklip do utworu „Dobry dzień”.

Koncert rozpocznie się o godz. 18:00. Bilety w cenie 15 zł można kupić w klubie.

A w Filharmonii Podkarpackiej o 17:30 będzie można zobaczyć kultową komedię w gwiazdorskiej obsadzie zatytułowaną „Pozory mylą”.

Jest to sztuka pomyłek, opowieść o pisarzu Shermanie, który pod pseudonimem napisał pierwszą książkę i odniósł sukces. Ponieważ jest nieśmiały, z gatunku histeryków o zaniżonej samoocenie, prosi aby w publicznej promocji zastąpił go przebojowy, przystojny przyjaciel Matt. Niestety, jak to w farsach bywa, nic nie układa się tak jak zaplanowano. Kolejne postacie powodują zabawne sytuacje i zwroty akcji.

Na scenie będziemy mogli zobaczyć postaci znane ze szklanych ekranów m.in. Katarzynę Żak, Kacpra Kuszewskiego, Piotra Ligienza, Olgę Bończyk czy Roberta Koszuckiego. Bilety w cenie 90/110 zł można kupić w kasie filharmonii.

Aukcja na rzecz chorych dzieci

Jeśli jedna ktoś woli nieco poważniejszy repertuar, to warto zajrzeć do Teatru Przedmieście (ul. Reformacka 4). To właśnie tam aktorzy odegrają swoją „Podróż” – historię biblijną Józefa i jego braci, która ożyje i stanie się  legendą innego niż dotąd rodzaju.

Józef, syn patriarchy Jakuba, bezwarunkowo oddany i ufający Bogu pozwala mu się wieść przed najtrudniejsze okoliczności swojego życia. Z jednakową wiarą i ufnością znosi wszystkie cierpienia: haniebną sprzedaż i późniejszą niewolę, jak również przyjmuje zaszczyty związane z pełnieniem funkcji namiestnika na dworze faraona.

Spektakl jest kameralną opowieścią o odkrywaniu własnego powołania, o podróży w głąb siebie, o zagubionej gdzieś bliskiej relacji z Bogiem.  Scenariusz spektaklu „Podróż” został napisany według fragmentów wielkiej trzytomowej powieści Tomasza Manna „Józef i jego bracia”. Punktem wyjścia powieści jest fragment biblijnej Księgi Rodzaju, choć Mann przy jej pisaniu korzystał także z apokryfów, interpretacji gnostyckich, a nawet teozoficznych.

Bilety w cenie 30 zł/20 zł do kupienia w kasie teatru. Spektakl rozpocznie się o godz. 19 i potrwa do 22:00.

Niedziela to też świetna okazja, aby wspomóc potrzebujących podczas IX Charytatywnej Aukcji Obrazów, która odbędzie się w Teatrze im Wandy Siemaszkowej o godz. 14:00. Dzieła sztuki od 13:00 będzie można nabyć poza licytacją. Pieniądze z aukcji zostaną przeznaczone na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci.

Aukcję będzie można również śledzić na żywo na stronie: wwww.rzeszownazywo.pl i licytować pod numerami telefonów: 535 984, 696 754 108, 662 288 538.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama