Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu "Ostry"

O.S.T.R., japońskie klimaty, odrobina reklamowej miłości i planszówki. Do tego wizyta u fryzjera, który obcina „Szalonymi nożyczkami”, rock w wersji poetyckiej oraz powiew argentyńskiego tanga – tak zapowiada się nadchodzący weekend w Rzeszowie.

MAŁGORZATA JAKUBAS

1. Piątek (13 kwietnia)

Fot. Materiały Teatru im. W. Siemaszkowej. Na zdjęciu „Szalone nożyczki”

Początek weekendu na pewno niezwykle ucieszy miłośników gier planszowych. Jeśli chcesz zagrać ze znajomymi w popularne gry lub przetestować premierowe tytuły, odwiedź koniecznie Festiwal Gier Planszowych w Empiku w Galerii Rzeszów. Zacznie się o godz. 14:00 i potrwa przez dwa dni, wstęp jest wolny. O Festiwalu więcej pisaliśmy TUTAJ

Także Królestwo Bez Królestwo (al. Piłsudskiego 8-10) stawia w piątek na trening umysłowy. Tam z kolei o godz. 19:00 rozpocznie się XXIII edycja Nocy Planszówkowej. Możesz zabrać własne egzemplarze gier i kart lub skorzystać z tych najpopularniejszych na miejscu. Wstęp jest bezpłatny.

Noc Władcy Pierścieni

Jeśli wolisz spędzić piątkową noc przy dobrym kinie, wybierz się na ENEMEF: Noc Władcy Pierścieni w wersjach reżyserskich do Multikina. Przenieś się do magicznego Śródziemia na całe 12 godzin i zobacz trylogię „Władcy Pierścieni” z dodatkowymi kadrami, których nie zobaczysz na zwykłym pokazie filmowym. Cena normalnego biletu to 35 zł. Maraton rozpocznie się o godz. 22:00.

„Noc Reklamożerców”

Jeśli magiczne światy to nie twoje klimaty to koniecznie musisz zajrzeć do Heliosa. Tam będzie czekała na ciebie od 23:00 „Noc Reklamożerców”, która obok festiwalu w Cannes jest największym międzynarodowym świętem reklamy. Organizowana jest od prawie 40 lat, w 40 krajach na świecie. W tym roku w Polsce odbędzie się 25 edycja.

Głównym tematem „Nocy Reklamożerców” będzie „Universal Love”. Miłość, emocje, zazdrość, pożądanie będą odmieniane przez wszystkie reklamowe przypadki i wszystkie kontynenty. Bilety w cenie 36 zł można kupić w kasie kina.

„Ostry” Pod Palmą

W piątek do Rzeszowa zawita też O.S.T.R – polski raper znany m.in. z takich kawałków jak „ABC”, czy „Kochana Polsko”. Będzie go można o godz. 20:00 zobaczyć w klubie Pod Palmą (ul. Cicha 4). Bilety w cenie 65 zł można kupić na stronie biletomat.pl.

„Ostry” w Rzeszowie będzie promował swój nowy album „W drodze po szczęście”. Jego wcześniejsze rozeszły się w ponad 300 tys. egzemplarzy w Polsce. „Ostry” jest jednym z najbardziej pracowitych i utalentowanych artystów w Polsce. Od kilkunastu lat konsekwentnie podąża w raz obranym kierunku artystycznym. Na scenie hiphopowej w kraju osiągnął właściwie wszystko.

„Ostry” jest autorem 19 autorskich albumów muzycznych. Posiadacz 6 złotych, 4 platynowych i jednej potrójnie platynowej płyty. Czterokrotny laureat Fryderyka – Nagrody Akademii Fonograficznej. Laureat nagrody Bestseller Empiku 2016 oraz nagrody kulturalnej Onetu O!Lśnienia 2016 w kategorii muzyka popularna.

Od kilkunastu lat „Ostry” jest w nieprzerwanej trasie koncertowej. Jeden z pionierów w wykorzystaniu zespołu instrumentalistów w czasie koncertów hiphopowych w Polsce. Jego płyty, wydawane z rozmachem w oprawie równej wydaniom specjalnym, wielokrotnie debiutowały na pierwszym miejscu zestawienia sprzedaży OLIS.

„Ostry” jest lubiany i doceniany za granicą, współpracował z muzykami z amerykańskiej, brytyjskiej i holenderskiej sceny hiphopowej. Z Chrisem Van Rootselaar i Jaapem Wiewel współtworzy kolektyw producencki Killing Skill. 

„Szalone nożyczki” w „Siemaszce”

Z kolei o godz. 19:00 w piątek i niedzielę oraz o godz. 18:00 w sobotę będzie można zobaczyć „Szalone Nożyczki” na Dużej Scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Bilety w cenie 60 zł można kupić w kasie teatru.

„Szalone nożyczki” to teatr interaktywny. Autor sztuki jedną z ról powierzył publiczności, to od niej zależy rozwój sytuacji i zakończenie przedstawienia. Na to, że warto zobaczyć ten spektakl wskazuje sam fakt, że wpisano go do Światowej Księgi Rekordów Guinnessa w 1997 r. jako sztukę najdłużej obecną w repertuarach teatrów amerykańskich.

Hity z Satelity w Pewexie

W Pubie Pewex od godz. 21:00 królować będą „Hity z Satelity”, czyli gorące miksy największych hitów ubiegłych lat przeplatane ponadczasowymi przebojami okresu dyskotek szkolnych. Wstęp jest wolny.

JG Tango Project w SLOT Art Cafe 

Jeśli chcesz zanurzyć się w klimatach argentyńskiego tanga, wybierz się do SLOT Art Cafe. Zagra tam grupa muzyków JG Tango Project wykonująca utwory kompozytora Astora Piazzolli. Spotkanie tanecznie odbędzie w budynku Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) o godz. 18:30.

Muzyka elektroniczna w Vinylu

Dla fanów muzyki elektronicznej proponujemy imprezę „Mielone/Rave Terapia” w klubie Vinyl (al. Piłsudskiego 31). Wybieraj muzykę z dwóch scen i mieszanych gatunków, m.in. drum and bassu, techstepu, technoidu, czy dubstepu. Cena biletu to 15/18 zł.

Pro8l3m w Life House

Obowiązkowym punktem na mapie imprezowej Rzeszowa dla fanów rapu będzie z pewnością klub Life House (al. Rejtana 1). Premierowy koncert promujący nową płytę „Ground Zero Mixtape” zagra tam Pro8l3m. To polska grupa muzyczna, która powstała w 2013 roku w Warszawie, tworzą ją Oskar „Osk” Tuszyński i Piotr „Steez” Szluc.

Zainteresowanie koncertem było tak duże, że biletów nie ma już w sprzedaży.

„Dawne zakłady fotograficzne w Rzeszowie”

Wystawę portretów dawnych rzeszowian i winiet rzeszowskich zakładów fotograficznych o będzie można oglądać w Atelier Aparat Caffe w Rzeszowie (ul. Grunwaldzka 24) od 13 kwietnia do 11 maja od wtorku do piątku w godz. 12:00-17:00.

Wystawa powstała ze zbiorów Fundacji Aparat Caffe, zbiorów prywatnych Anny Starer i Marka Panka w portalu „Przeszłość w pamiątkach ukryta” Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

W piątek o godz. 17:00 odbędzie się wernisaż. O szczegółach wystawy pisaliśmy TUTAJ.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

2. SOBOTA (14 kwietnia)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Dawid Kwiatkowski

II Przegląd Artystyczny „Rzeszowskie spacery” to wydarzenie cykliczne. Imprezę organizuje Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin (PSAR). Odbędzie się ona od 10:30 do 17:00 w Centrum Handlowym Plaza.

Głównym elementem „Rzeszowskich spacerów” będzie grupowa recytacja wierszyków opisujących nasze miasto. Wiersze pochodzą z wydanej w 2016 r. ilustrowanej książeczki „Rzeszowskie spacery dla przedszkolaków”. Do udziału w przeglądzie zaproszonych zostało ponad 200 przedszkolaków z 7 rzeszowskich przedszkoli.

Po występie dzieci w atrium Plazy będzie można skorzystać z dodatkowych atrakcji i zabaw. Dla dzieci przygotowany zostanie m.in. plac zabaw z Kinderplanetą, przy którym odbywać się będą animacje dla maluchów, malowanie buziek oraz będą także zwierzątka z baloników i kolorowe tatuaże. Przez całą imprezę dzieci będą mogły się bawić z wielką żyrafą z banku PKO BP oraz wziąć udział zajęciach z klockami prowadzonymi przez Edukido Rzeszów.

Pojawią się również żywe zwierzaki ze sklepu zoologicznego Kameleon. Dzieci będą mogły dowiedzieć się m.in. jak dbać i karmić różne zwierzęta. Dla uczestników „Rzeszowskich Spacerów” przygotowano także grę wielkoformatową „Podkarpackie wędrówki”. Wszystkie atrakcje są bezpłatne.

Będą kolorować polską edukację 

W Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Błogosławionej Karoliny odbędzie się Polski Maraton Artystyczny. Jego pomysłodawcą i inicjatorem jest Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni. To wyjątkowa inicjatywa, stworzona w ramach programu Niepodległa z okazji jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Trzy nauczycielki Monika Kluza, Julita Jamza-Szik i Gabi Mrozicka postanowiły połączyć swoje pasje z pracą i stworzyć serię warsztatów dla pedagogów, rodziców i każdego, kto na co dzień pracuje z dziećmi. Zajęcia te są innowacyjnym pomysłem na to, jak poprzez taniec, muzykę i plastykę edukować młodych ludzi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Zajęcia bogate są w inscenizacje, autorskie gry i zabawy, tańce i zajęcia twórcze, które później uczestnicy mogą wykorzystywać w pracy z dziećmi i młodzieżą. Tegoroczna edycja nosi nazwę Polski Maraton Artystyczny, bowiem porusza tematykę patriotyzmu oraz przywiązania i miłości do naszego kraju. 

Festiwal Kultury Japońskiej

Turnieje rzucania shurikenem lub kunaiem, nauka pieczęci z uniwersum Naruto, prelekcje o prawdziwych ninja oraz quest – to tylko kilka przykładów rozrywek, które będą miały miejsce podczas Podkarpackiego Festiwalu Kultury Japońskiej. Festiwal odbędzie się w dniach 14-15 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury (ul. Osmeckiego 51) w godz. 10:00-19:00. Wstęp wolny.

Kwiatkowski w Lukrze

W klubie Lukr o godz. 20:30 swój akustyczny koncert będzie miał Dawid Kwiatkowski. Na wszystkich, którzy się tam pojawią, czekać będzie specjalna aranżacja utworów, osiem osób na scenie, niezapomniane emocje oraz niepowtarzalna i magiczna energia. Dodatkową atrakcją będzie bijący rekordy popularności singiel „Jesteś” w zupełnie nowej odsłonie.  

Koncerty Dawida Kwiatkowskiego od zawsze przyciągają tłumy nastolatek. Ten młody artysta to objawienie muzyczne ostatnich lat, autor tekstów i kompozytor, a także trener pierwszej polskiej, odnoszącej ogromny sukces edycji programu The Voice Kids TVP.  Dawid Kwiatkowski ma również sporo fanów na Podkarpaciu, na co wskazuje fakt, że bilety na koncert zostały już wyprzedane.

Koncert dla Wiktorii 

O godz. 18:00 z kolei rozpocznie się koncert charytatywny dla 3-letniej Wiktorii Drobek z Łęk Dukielskich w klubie Vinyl (al. Piłsudskiego 31). Wstęp 10 zł. Wiktora choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Obecnie jest poddawana chemioterapii. Wiktora jest podopieczną fundacji „Iskierka” za pomocą której można wpłacać także pieniądze na rzecz dziewczynki na stronie fundacjaiskierka.pl/podopieczni/24102/

„Rock Poezji”

Dla bardziej klasycznych koneserów muzyki niezwykłe wydarzenie przygotowała Filharmonia Podkarpacka. Będzie nim Multimedialne Widowisko Muzyczne „Rock Poezji”, które rozpocznie się o godz. 19:00.

Usłyszymy współczesne wersje przebojów Stachury, Kaczmarskiego, Cohena i Dylana w wykonaniu utalentowanych młodych wokalistów: Damiana Ukeje, Ernesta Staniaszka i Jarka Wista, którym będą towarzyszyć muzycy z Filharmonii Podkarpackiej. Bilety w cenie od 55, 75, 95 zł można kupić w sieci Ticketpro, Ebilet, Empik oraz w kasie filharmonii.

Tańce w Pewexie i Pod Palmą

Jeśli masz ochotę potańczyć przy największych dyskotekowych przebojach wpadnij do Pubu Pewex o godz.  21:00. Rozgrzeje cię tam „Gorączka Sobotniej Nocy”. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Gości weselnych zaprasza klub Pod Palmą (ul. Cicha 4a). Możesz bawić się do białego rana przy „Chusteczce Haftowanej” i innych kultowych przebojach na „Klubowym Weselu” od godz. 21:00. Wstęp 10 zł.

Felineuski zaklinają wiosnę

Fundacja dla bezdomnych zwierząt „Felineus” organizuje wydarzenie „Felineuski zaklinają wiosnę”, które rozpocznie się o godz. 17:00 w Środowiskowym Klubie Kultury „Akwarium” (ul. Pułaskiego 3). Będzie można skorzystać z zajęć zumby, pilatesu, wziąć udział w koncercie zespołu „Jeszcze 8 godzin”, warsztatach plastycznych dla dzieci.

Na miejscu znajdziemy także charytatywny bazarek dla kociaków z Fundacji Felineus. Wstęp bezpłatny, jednak podczas wydarzenia będzie miała miejsce zbiórka dla bezdomnych kociaków, które możesz wesprzeć dowolnym datkiem.

3. NIEDZIELA (15 kwietnia)

Fot. Materiały Teatru im. W. Siemaszkowej. „Old Love”

Stara miłość w „Siemaszce”

O godz. 16:00 warto wybrać się do „Siemaszki” na „Old Love”. Bilety w cenie 30 zł można kupić w kasie teatru. „Old Love” to pełen humoru spektakl podejmujący zagadnienie tego, czy ludzie w „pewnym wieku” powinni myśleć o miłości, zwłaszcza fizycznej.

Opowieść o związku, który rodzi się, gdy dwie osoby niemal przez całe życie przelotnie się spotykają, o determinacji mężczyzny, który stara się zdobyć serce dość opornej ukochanej, o rozbudzeniu, zdawałoby się, dawno zapomnianych emocji.

„Old Love” to sztuka stawiająca ważne życiowe pytania, ale pełna ciepła, optymizmu i humoru.

Recital fortepianowy

W Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego (ul. Dąbrowskiego 83) na miłośników muzyki klasycznej czeka recital fortepianowy, na którym wybrzmią utwory kompozytorów romantycznych. Na fortepianie zagra Janusz Skowron. Wydarzenie odbędzie się w sali koncertowej o godz. 17:00. Wstęp wolny.

redakcja@rzeszow-news.pl