Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Patrycja Markowska

Powrót do legendy rzeszowskiego bluesrocka i gościnny występ pioniera brooklyńskiego rapu. Będzie coś dla dzieci i amatorów strachu, a także szybkie samochody. Weekend (i nie tylko) w Rzeszowie zapowiada się ekscytująco.

PIĄTEK

Reprezentant Gang Starr Foundation, absolutnego klasyka gatunku i jednego z pionierów rapu z Brooklynu – Jeru The Damaja  pojawi się w piątek w klubie Vinyl (ul. Piłsudskiego  31).

Podczas koncertu Jeru będzie promował swój najnowszy album „The Hammer”.  Nim jednak gwiazda pojawi się na scenie, to wcześniej publiczność rozgrzeją: Eskaubei – raper, dziennikarz muzyczny, DJ. Obecny na scenie od 16 lat, pionier hip-hopu na Podkarpaciu i jedna z najaktywniejszych postaci rodzimego undergroundu w towarzystwie DJ Zoltana oraz  Aga Walczak – raperka, miłośniczka reggae, która pochodzi z Jarosławia.

To właśnie oni wygrali konkurs na suport, który ogłosił Jeru The Damaja. Początek koncertu o godz. 20:30. Bilety w cenie 35 zł można kupić przed wejściem do klubu. Koncertowi patronuje Rzeszów News.

Jeśli ktoś zamiast rapu woli odrobinę strachu to świetnym rozwiązaniem będzie „Noc Horrorów” w ramach Enemef w Multikinie. Ta  mroczna propozycja dla miłośników kina grozy to przegląd przerażających filmów, które wprowadzą widzów w tajemniczą, mrożącą krew w żyłach atmosferę i dostarczą emocji przyprawiających o dreszcze.

W programie premierowo „Blair witch”, a także „Zbaw mnie od złego” w 3S, „Sinister 2” oraz „The hallow”. Ceny biletów: od 27 do 34 zł za cztery filmy, które można kupić w kasie kina. Projekcja pierwszego filmu rozpocznie się o 22:00. Całość zakończy się około godz. 5:00.

Taneczna zabawa

Z kolei taneczna propozycja płynie z Mariny. To właśnie tam odbędzie się ostatnia impreza plenerowa pod znakiem salsy. W programie animacja merengue oraz mambo cubano, animacja salsy kubańskiej, salsy liniowej, a także animacja bachatowa.

Dodatkową atrakcją będzie ognisko. Podczas imprezy będzie można zapisać się na kursy tańca w promocyjnych cenach w Lemon Salsa. Taneczna zabawa odbędzie się przy Wisłoku w Beach Bar Marina tuż za zaporą w stronę Lisiej Góry (ul. Żeglarska 1). Początek zabawy godz. 18:00, wstęp wolny.

W piątek nie można zapomnieć również o festiwalu „Breakout Days”, który ma upamiętniać twórczość oraz postać rzeszowskiego muzyka, Tadeusza Nalepę. W programie mnóstwo koncertów, wspólnego grania oraz muralowa atrakcja.

W piątek w klubie festiwalowym Estrada Caffe (ul. Rynek 26) koncerty rozpoczną się od godz. 21:00. Pierwszy na scenie pojawi się rockowy zespół „Pivo” założony w Głogowie w latach 90. Ich specjalność to hendrixowski rock i neogrunge.

O szczegółach „Breakout Days” możecie przeczytać TUTAJ.

SOBOTA

W kolejny dzień weekendu znów z pomocą przyjdzie klub Vinyl (ul. Piłsudzkiego 31). Tym razem będzie to sprawka The Shipyard. Grupa powstała  pod wpływem miejsca (Trójmiasto), łącząc ze sobą ścieżki wielu muzyków, którzy spotkali się wcześniej na scenie, ale nigdy w regularnie grającym zespole.

To Piotr Pawłowski, basista udzielający się w Made in Poland, będąc pod wpływem niezwykłości miejsca jakim jest stocznia, postanowił założyć tu zespół, zapraszając do współpracy trójmiejskich artystów.

Zespół spotkał się w 2011 roku, a już rok później nakładem Nasiono Records ukazał się ich pierwszy album, „We Will Sea” – płyta, na której pokazali swoje zamiłowanie do post-punkowej, rozpędzonej rytmiki i chłodnych, psychodelicznych, nowofalowych brzmień.

Wyrazisty bas Pawłowskiego wspólnie z pełnymi efektów gitarami Michała Miegonia i tekstami oraz wokalem Rafała Jucewicza, doskonale budował zwarte kompozycje, w których jak w lustrze odbijały się świecące nocą stoczniowe żurawie, opuszczone industrialne przestrzenie i nadmorski, psychodeliczny klimat.

Początek koncertu o godz. 20:00, bilety w cenie 20/25 zł do kupienia w sklepie Soplica ( ul. Rynek 10).

Maluchy ucieszy pewnie wiadomość, że w Multikinie odbędzie się 3. Festiwal Filmowy „Kino Dzieci” (17-25 września).  W programie osiem pełnometrażowych produkcji z całego świata m.in. „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra”, „Syn Winnetou” czy „Kacper i Emma na safari”, które będą rywalizować o nagrodę Kwiatu Paproci.

Filmowe propozycje oscylują w kręgu tematycznym dobrze znanym cztero-, sześcio- czy dwunastolatkom, dlatego stają się one  zarówno dobrą rozrywką, jak i okazją do wzruszeń i przygód. Bilety w cenie 14 zł (indywidualny) 12 zł (grupy zorganizowane) można kupić w kasie kina oraz na stronie multikino.pl. Tam również znajduje się dokładny harmonogram godzinowy projekcji filmów.

Markowska, Ostrowska… 

Rodzinną propozycją na spędzenie soboty może być Rajd Rowerowy „Wiatr we włosach”, którego organizatorem jest Młodzieżowy Dom Kultury. Rozpocznie się on o godz. 9:00 przy budynku MDK-u (ul. Osmeckiego 51), a zakończy się przy rzeszowskich bulwarach. Około godziny 13:00 przewidywany jest powrót na miejsce startu.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Trasa Rajdu obejmować będzie ulice: Wyzwolenia, Okulickiego, Wincentego Witosa, Batalionów Chłopskich, Powstańców Warszawy oraz bulwary nad Wisłokiem. Każdy uczestnik Rajdu Rowerowego powinien wypełnić formularz zgłoszeniowy – TUTAJ.

W sobotę w Rzeszowie odbędzie się jeszcze jeden przejazd rowerowy. Start z Rynku o godz. 17:10. Obie imprezy rowerowe są częścią Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności. O tym, co się w tym czasie będzie działo w Rzeszowie, w szczegółach piszemy TUTAJ.

A gdy ktoś lubi biegać może to zrobić z przyjemności i wielkiego serca biorąc udział w charytatywnym biegu „Pomagamy z każdym krokiem”, którego organizatorem jest bank PKO BP. Wystarczy zgłosić co najmniej 5-osobową drużynę na stronie www.pkobiegcharytatywny.pl, zapłacić wpisowe – min. 25 zł i pojawić się o 11:30 na stadionie Resovii przy ul. Wyspiańskiego 22 zmieniając swój wysiłek na posiłek.

Więcej na temat biegu możecie przeczytać TUTAJ.

W sobotę na Rynku od godz. 19:00 Koncert Finałowy wspomnianego festiwalu „Breakout Days”. Na scenie pojawią się takie gwiazdy jak: J.J. Band, Małgorzata Ostrowska, Patrycja Markowska, Piotr Nalepa, a towarzyszyć im będzie zespół festiwalowy.

Zanim koncert się rozpocznie, o godz. 18:00 przy pomniku Tadeusza Nalepy przy ul. 3 Maja gitarzyści  ze stolicy Podkarpacia będą mogli wspólnie odegrać jedną z najbardziej znanych piosenek zespołu Breakout i Tadeusza Nalepy pt. „Kiedy byłem małym chłopcem”. O 12:00 przy Estradzie Rzeszowskiej zaś zostanie odsłonięty mural „ojca polskiego bluesa” autorstwa Arkadiusza Andrejkowa.

NIEDZIELA

A w niedzielę… gra miejska „Rzeszowskim Szlakiem Konfederatów Barskich”, którą organizuje Rzeszowski Dom Kultury oraz Rada Osiedl Pobitno.

Pierwszym punktem na szlaku będzie Kościół Garnizonowy w Rzeszowie – dawny Kościół Reformatów, gdzie uczestnicy muszą pojawić się w godzinach 12:00-15:00. Meta, na którą uczestnicy będą musieli dotrzeć najpóźniej do godziny 17:00, znajduje się w Rzeszowskim Domu Kultury filia „Pobitno” przy ul. Konfederatów Barskich 43 A.

Na pierwszej stacji rajdu, przy Kościele Garnizonowym, uczestnicy gry otrzymają przewodnik po szlaku. Będzie tam specjalne miejsce na zbieranie okolicznościowych stempli. Na każdej stacji rajdu uczestnik otrzyma jeden stempel. Na szlaku będzie dziesięć stanowisk.

Trasę rajdu uczestnicy mogą pokonać pieszo (szacowany czas – ok. 1,5 godz.) lub rowerem. Jazda rowerem będzie jednak utrudniona na ostatnich stacjach w okolicach Kopca Konfederatów. Osoby, które najszybciej pokonają cały szlak i zbiorą komplet stempli, otrzymają upominek. Grę miejską zakończy wspólne odśpiewanie „Pieśni Konfederatów Barskich”.

Koncert w koszarach

Alternatywą dla gry może być koncert na dziedzińcu starych koszar (ul. Piłsudzkiego 8-10) o godz. 17:00. Organizatorem jest Forum Kultury.

Podczas koncertu zagrają: Biegun zachodni (classic rock / hard rock z różnymi domieszkami typu orient, metal, czasem nawet pop), Piotr Nowak Band, którego wokalistą i basistą jest jedyny muzyk, który grał z Tadeuszem Nalepa we wszystkich jego formacjach: począwszy od grupy Blackout, poprzez Breakout, po solowe projekty oraz RSC – legendarny  rzeszowski zespół rockowy założony w roku 1981 roku przez studentów.

Bilety w cenie 20 zł do kupienia na miejscu.

Na miłośników warczących silników czeka z kolei „Festiwal Motoryzacyjny Rzeszów 2016” na parkingu przy Moście Zamkowym. Podczas całodniowej imprezy (godz. 8:00-20:00) odbędą się m.in. zawody driftingowe klasy PRO oraz Challange, pokazy stuntu motocyklowego, RC drift, off road.

W strefie wystawowej odnajdziemy samochody zabytkowe, luksusowe, sportowe i tubingowe, które wezmą udział w licznych konkurencjach. O szczegółach Festiwalu pisaliśmy TUTAJ.

PONIEDZIAŁEK

Po weekendowych szaleństwach nowy tydzień warto rozpocząć od literatury. W filii nr 6 Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Podwisłocze odbędzie się spotkanie z Katarzyną Bondą, autorką bestsellerowych powieści kryminalnych.

To właśnie Bonda do polskiego kryminału wprowadziła postać profilera: trylogia o psychologu policyjnym Hubercie Meyerze („Sprawa Niny Frank”, „Tylko martwi nie kłamią”, „Florystka”), w 2014 roku zapoczątkowała „tetralogię żywiołów” o profilerce Saszy Załuskiej („Pochłaniacz”, „Powietrze”, w przygotowaniu: „Okularnik”, „Ziemia”, „Lampiony”, „Ogień”, „Czerwony Pająk”, „Woda”).

Katarzyna Bonda jest autorką książek dokumentalnych „Zbrodnia niedoskonała” i „Polskie morderczynie”. Spotkanie z pisarką poprowadzi Wojciech Birek. Początek o godz. 17:00.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama