Zdjęcie: materiały Centrum Mieroszewskiego

„Wojna 2022”, to jedna z najważniejszych publikacji literackich, powstałych i wydanych po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Prezentacja książki odbędzie się w czwartek (4 kwietnia) w Rzeszowskich Piwnicach.

Antologia zawiera eseje, dzienniki oraz wiersze ponad 40 wybitnych ukraińskich pisarzy i pisarek, napisane po 24 lutego 2022 roku. Są to bardzo żywe i przejmujące świadectwa bólu, walki, ale także nadziei i wiary w zwycięstwo.

Pod jedna okładką zebrano utwory Serhija Żadana, Liny Kostenko, Jurija Andruchowycza oraz innych pisarzy, w tym tych, którzy obecnie walczą na froncie, jak Artem Czech, Artem Czapaj i Pawło Wyszebaba. W 2023 roku ukazało się polskojęzyczne wydanie antologii.

Teksty do antologii powstawały w okopach, schronach bombowych, ośrodkach dla uchodźców, na przejściach granicznych, przy dźwiękach syren. Za wybór tekstów i ich opracowanie odpowiada Wołodymyr Rafiejenko, znany ukraiński prozaik i poeta.

„Wojnę 2022″ wydali: Centrum Mieroszewskiego i Nowa Polszcza.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

4 kwietnia prezentacja „Wojny 2022”. Będzie można kupić jej ukraińską i polską wersję. W spotkaniu udział wezmą: Kateryna Michalicyna, ukraińska pisarka, tłumaczka, redaktorka oraz Natalia Tkaczyk, ukraińska poetka, redaktorka literacka, tłumaczka.

Spotkanie w Rzeszowskich Piwnicach poprowadzą: Krystyna Lenkowska, rzeszowska poetka, tłumaczka, eseistka, autorka kilkunastu książek oraz Magdalena Rabizo-Birek, profesorka Uniwersytetu Rzeszowskiego, literaturoznawczyni, krytyczka sztuki

Rozmowę poprzedzi występ zespołu „Berehynie”. Organizatorami wydarzenia są: działacze Obywateli RP Marta Połtowicz-Bobak i Dariusz Bobak oraz Stowarzyszenie Folkowisko i Rzeszowskie Piwnice. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Zdjęcie: materiały organizatorów

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama