Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News. Na zdjęciu Tadeusz Ferenc

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, otrzymał absolutorium i wotum zaufania od Rady Miasta. Zgodnie z tradycją przeciw byli radni PiS. 

Absolutorium to taka procedura, w której każdego roku radni oceniają, czy wójt, burmistrz lub prezydent właściwie wykonali budżet poprzedniego roku. We wtorek na sesji Rady Miasta Rzeszowa został jej poddany prezydent Tadeusz Ferenc. 

Poprzedziła ją prezentacja raportu o stanie miasta oraz burzliwa 4-godzinna dyskusja. Najpierw prezydentowi udzielono wotum zaufania. 18 radnych Rozwoju Rzeszowa oraz PO było „za”, „przeciw” siedmiu radnych PiS.

Wotum to nowość w samorządzie. Do tej pory głosowano jedynie za absolutorium. Teraz są dwa głosowania – jedno za wotum zaufania, gdzie Rada Miasta skupia się bardziej na aspektach związanych z zarządzaniem miastem, drugie – absolutorium, które poprzedza raport o finansach miasta, a Rada ocenia prezydenta pod kątem zrealizowania budżetu. 

W ubiegłym roku budżet miasta zamknął się w kwocie  1 mld 502 mln zł, z czego na inwestycje z planowanych 358 mln zł wydano 327 mln zł, sporo poszło także na transport  – 317 mln zł, z czego 31 mln zł przeznaczono na utrzymanie dróg. 

Radni ponowie rozpoczęli dyskusję, ale o wiele krótszą, bo około godzinną powtarzając podobne argumenty. Ostatecznie wykonanie budżetu za 2018 rok przyjęło 18 radnych, przeciw było 6 radnych z PiS. Absolutorium Tadeuszowi Ferencowi udzieliło 17 radnych Rozwoju Rzeszowa i PO, przeciwko było 6 radnych z PiS.  

– Dziękuję bardzo za udzielenie absolutorium. To dla mnie ogromny zaszczyt. Miasto budujemy wspólnie, więc nie gniewajmy się na siebie i budujmy miasto wspólnie – skomentował Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama