Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News

12 radnych w Radzie Miasta Rzeszowa będzie miał proprezydencki komitet Rozwój Rzeszowa, PiS – 9, a czterech Koalicja Obywatelska.

Taki będzie układ sił politycznych w 25-osobowej Radzie Miasta Rzeszowa po niedzielnych wyborach samorządowych. W porównaniu z wyborami sprzed czterech lat, lepszy wynik zanotował Rozwój Rzeszowa, polityczne zaplecze prezydenta Tadeusza Ferenca. RR będzie miał o jednego radnego więcej, a PiS o jednego mniej. 

W okręgu nr 1 do rady z listy RR dostali się: Tomasz Kamiński, Witold Walawender i Maria Warchoł. W okręgu nr 2: Bogusław Sak, Sławomir Gołąb i Henryk Wolicki. Wolicki to obecny pełnomocnik prezydenta Rzeszowa ds. edukacji. Prawdopodobnie stanowisko zachowa, dlatego na jego miejsce do rady wejdzie Daniel Kunysz, szef stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl. 

W okręgu nr 3 Rozwój Rzeszowa wprowadzi trójkę swoich ludzi: Konrada Fijołka, Marka Ustrobińskiego i Waldemara Wywrockiego. W przypadku Ustrobińskiego, jeśli zachowa stanowisko wiceprezydenta Rzeszowa, to na jego miejsce do rady wejdzie Robert Walawender, brat-bliźniak Witolda. 

Z kolei z czwartego okręgu z listy RR do rady weszli: prezydent Tadeusz Ferenc, Wiesław Buż i Mirosław Kwaśniak. Tutaj mamy polityczną ciekawostkę. W wyniku zwycięstwa Ferenca w wyborach na prezydenta Rzeszowa, jego miejsce w radzie miasta powinien zająć Stanisław Sienko, obecny wiceprezydent. On też zapewne zachowa dotychczasową funkcję, dlatego za Sienkę do rady wejdzie Tadeusz Ożyło, przewodniczący Rady Osiedla Budziwój.

Koalicja Obywatelska (PO i Nowoczesna) do Rady Miasta Rzeszowa wprowadzi czterech radnych: Jolantę Kaźmierczak (okręg nr 1), Wiesława Ziemińskiego (okręg nr 2), Marcina Deręgowskiego (okręg nr 3) i Andrzeja Deca (okręg nr 4). Z tej czwórki nową postacią w radzie będzie Wiesław Ziemiński. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

PiS z kolei wprowadzi do rady dziewięciu radnych. W okręgu nr 1: Robert Kultys, Grzegorz Koryl i Danuta Solarz. Z drugiego okręgu PiS będzie miał dwóch ludzi: Jerzego Jęczmienionkę i Grażynę Szaramę. Z okręgu nr 3 PiS wprowadzi dwóch radnych: Waldemara Szumnego i Waldemara Kotulę. W czwartym okręgu do rady z listy PiS dostali się Marcin Fijołek i Mateusz Szpyrka, działacz Rady Osiedla Mieszka I. 

Koalicja w Radzie Miasta Rzeszowa będzie taka, jak dotychczas, czyli Rozwoju Rzeszowa wraz z czwórką radnych Koalicji Obywatelskiej. Razem mają 16 szabel przeciwko 9 z PiS. – Bardzo się cieszymy. Zwiększyliśmy liczbę radnych, a konkurenci wieszczyli nam znacznie mniejszą liczbę – mówi Konrad Fijołek, pełnomocnik Rozwoju Rzeszowa. 

Frekwencja wyborcza w Rzeszowie wyniosła 55,62 proc. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama