Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Reklama

12 radnych w Radzie Miasta Rzeszowa będzie miał proprezydencki komitet Rozwój Rzeszowa, PiS – 9, a czterech Koalicja Obywatelska.

Taki będzie układ sił politycznych w 25-osobowej Radzie Miasta Rzeszowa po niedzielnych wyborach samorządowych. W porównaniu z wyborami sprzed czterech lat, lepszy wynik zanotował Rozwój Rzeszowa, polityczne zaplecze prezydenta Tadeusza Ferenca. RR będzie miał o jednego radnego więcej, a PiS o jednego mniej. 

W okręgu nr 1 do rady z listy RR dostali się: Tomasz Kamiński, Witold Walawender i Maria Warchoł. W okręgu nr 2: Bogusław Sak, Sławomir Gołąb i Henryk Wolicki. Wolicki to obecny pełnomocnik prezydenta Rzeszowa ds. edukacji. Prawdopodobnie stanowisko zachowa, dlatego na jego miejsce do rady wejdzie Daniel Kunysz, szef stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl. 

W okręgu nr 3 Rozwój Rzeszowa wprowadzi trójkę swoich ludzi: Konrada Fijołka, Marka Ustrobińskiego i Waldemara Wywrockiego. W przypadku Ustrobińskiego, jeśli zachowa stanowisko wiceprezydenta Rzeszowa, to na jego miejsce do rady wejdzie Robert Walawender, brat-bliźniak Witolda. 

Z kolei z czwartego okręgu z listy RR do rady weszli: prezydent Tadeusz Ferenc, Wiesław Buż i Mirosław Kwaśniak. Tutaj mamy polityczną ciekawostkę. W wyniku zwycięstwa Ferenca w wyborach na prezydenta Rzeszowa, jego miejsce w radzie miasta powinien zająć Stanisław Sienko, obecny wiceprezydent. On też zapewne zachowa dotychczasową funkcję, dlatego za Sienkę do rady wejdzie Tadeusz Ożyło, przewodniczący Rady Osiedla Budziwój.

Koalicja Obywatelska (PO i Nowoczesna) do Rady Miasta Rzeszowa wprowadzi czterech radnych: Jolantę Kaźmierczak (okręg nr 1), Wiesława Ziemińskiego (okręg nr 2), Marcina Deręgowskiego (okręg nr 3) i Andrzeja Deca (okręg nr 4). Z tej czwórki nową postacią w radzie będzie Wiesław Ziemiński. 

PiS z kolei wprowadzi do rady dziewięciu radnych. W okręgu nr 1: Robert Kultys, Grzegorz Koryl i Danuta Solarz. Z drugiego okręgu PiS będzie miał dwóch ludzi: Jerzego Jęczmienionkę i Grażynę Szaramę. Z okręgu nr 3 PiS wprowadzi dwóch radnych: Waldemara Szumnego i Waldemara Kotulę. W czwartym okręgu do rady z listy PiS dostali się Marcin Fijołek i Mateusz Szpyrka, działacz Rady Osiedla Mieszka I. 

Koalicja w Radzie Miasta Rzeszowa będzie taka, jak dotychczas, czyli Rozwoju Rzeszowa wraz z czwórką radnych Koalicji Obywatelskiej. Razem mają 16 szabel przeciwko 9 z PiS. – Bardzo się cieszymy. Zwiększyliśmy liczbę radnych, a konkurenci wieszczyli nam znacznie mniejszą liczbę – mówi Konrad Fijołek, pełnomocnik Rozwoju Rzeszowa. 

Frekwencja wyborcza w Rzeszowie wyniosła 55,62 proc. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

29 KOMENTARZE

 1. Przestań szczekać pisdurniu, bo twój bełkot wskazuje, że nie ogarniasz tematu. Funkcje samorządowe wymagają doświadczenia, którego żaden pisior nie posiada. Przydałoby się jeszcze odrobinę inteligencji, ale ta w PiSie jest deficytowa. Pisiory już miały swoją szansę, gdy jeszcze nazywały się AWSem. To była prawdziwa kompromitacja, a szczytowy pomysł Szlachty, ryneczek przy Wyspiańskiego, do dzisiaj zieje pustką. Więcej pomysłów na miasto nie było, poza kościelnymi celebrami i przekazywaniem majątku miasta kuriewnym. Dlatego wszystkim świętojebliwym już dziękujemy!!!

 2. No to jakis nowy trend w projektowaniu osiedli co ?
  Same bloki bez zieleni czyli pustynia betonowa no meże być ale czy dla wszystkich nawet na cmentarzu drzewa rosna aby dusze mialy zieleń i powiew wiatru : O !

 3. Było miejsce na aquapark, z nadziemnym parkingiem, na Rosirze. Ale lepsze miasteczko rowerowe, niby korty i niby nowoczesne baseny, ktore miały powstać w 2013 roku. Nie będzie żadnego parku wodnego, żadnego lodowiska, dużej biblioteki, itd. Będą jak zwykle namiastki i niewypały, jak likwidowane właśnie stacje rowerów miejskich. Ale z tego tylko sie cieszyć, troche betonowych kloców mniej.

 4. – nowe bloki i hale pogrążą Rzeszów? Przykład ostatnich 10 lat pokazuje coś zupełnie innego.
  – nowe galerie się nie zmieszczą w Rzeszowie, obecne są nie w pełni zagospodarowane.
  – będą kolejne tęczowe marsze homo, prezydent nie ma mocy by to zatrzymać, jest coś takiego jak wolność zgromadzeń
  – ukraińcy będą korzystać z naszych podatków, ale też będą je płacić i zarabiać na twoją emeryturę. Bez nich budowlanka i inne prace fizyczne będą trudne do realizowania. Owszem, po podniesieniu płac znajdą się chętni do pracy Polacy, ale ceny pójdą mocno w górę. Stać cię na to, prawda?

 5. i tutaj wyjątkowo się Tobą zgodzę odnośnie Kultysa.
  lepiej nie budować wcale i poczekać aż projekt dojrzeje, niż tworzyć kolejną atrapę, która przyniesie więcej szkody niż pożytku.

  Chciałbym mieć aquapark w Rzeszowie, nie musi być w centrum miasta, ale ważne żeby był zrobiony dobrze, a nie jak szkolny basen.

 6. Akurat Kultys, jest jednym z najbardziej zdroworozsądkowych, a przy tym pracowitych i miłych w obejściu radnych. Te inwestycje, były zwykłymi gniotami i niedoróbami, jak atrapa aquaparku, bez parkingów, w środku terenów zielonych, która miała być budowana kosztem boiska szkolnego. Oprotestowana przez mieszkańców Baranówki.

  Przestańcie ględzić i opowiadać głupoty. Kaplica na boisku szkolnym, też była super pomysłem?

 7. Developerka wygrała. Teraz już nie ma żadnych przeszkód żeby wybetonować każdy wolny skrawek w mieście. Na początek proponuję obudować szczelnie blokami żwirownię, zabudować dokładnie doline Wisłoka i walnąć bloki na lisiej Górze, górkach na Zalesiu. Przecież gawiedź tego chce bo na kogo głosowali? PIS stracił ale kandydaci byli słabiutcy, zero powiewu świeżości z wyj. Szpyrki. Tutaj brawo bo to fajny gość. A tak to same zgrane od lat karty, byle stołek, byle przetrwać. Kolejność na listach? Bez komentarza. Fajne osoby odpadły a pośmiewiska sa w radzie! BeZ rewolucji PIs nie ma żadnych szans na zmiany w Rzeszowie. Zresztą głosując zgodnie za pomnikiem lewaka- PPS-owca razem z Ferencem pokazali kim są!

 8. Idealna pod zabudowę wysokiemi wiezowcami z pieknym widokiem na Rzeszów z góry jest Przybyszówka pomiędzy Dworzyskiem a ul.Krakowską a nie punkty widokowe w jedynym sensownym lesie miejskim.
  Na Zelesiu czy Matysówce jest miejsce na ogólnodostępne (za biletami) wieże widokowe, z których można by robić zdjęcia Tatr.
  Gdyby ktoś na Myślęcinku w Bydgoszczy, Górze Chełmskiej w Koszalinie czy górze Semafor w Kielcach chciał budować wieżowce, to uchodziłby – i słusznie – za pomylonego.
  W dodatku w Rzeszowie ciąg Wieniawskiego-Robotnicza-Spacerowa do Drogi Południowej to jedyne i ostatnie sensowne miejsce na przeprowadzeniu dwujezdniowej zbiorczej obwodowej łączącej przedłużenie al. Krzyżanowskiego na Słocinę z jednej i połączenie Lwowskiej obok Auchuan i ul. Sw. Kingi od Lwowskiej przez Wilkowyję na Słocinę z drugiej strony i spinajacej obie wzdłuż ul Słocińskiej (za cmentarzem Słocina, bliżej lasu) w rejonie ul. Wieniawskiego własnie. A nie wieżowce.
  Czasu jest mało, kończy się specustawa drogowa i kasa z Unii, potem nie będzie tego ani gdzie, ani jak, ani za co – wybudowac.

 9. Mam nadzieję, że PiS wyciągnie wnioski i za 5 lat nie wystawi już więcej tych samych ludzi na kandydatów do RM. Nawet jako zagorzały zwolennik działań tej partii musiałem zagłosować na ludzi z innego ugrupowania…

 10. Źle pamiętasz ustawy. W miastach do 200 tysięcy mieszkańców jest zawsze 25 radnych.
  26 -ty pojawiłby się gdyby od stycznia przyłączono Matysówkę.
  Zaś 27-my gdyby poseł Buczak i wojewoda załatwili nam przejście do Rzeszowa prócz Miłocina (wieś) także Pogwizdowa Nowego, bo obie miejscowości mają wspólnego radnego a zasada kodeksu wyborczego do rad gmin, miast i powiatów mówi, że radnego przenosi się do nowej jednostki tylko wtedy, gdy wraz z nim przechodzi do nowej jednostki cały okręg wyborczy. Tu tak nie jest.
  Za to gdy Rzeszów przekroczy 200 tysięcy mieszkańców, a stanie się to zapewne gdzieś około 2021 roku, chyba że wcześniej nastąpią kolejne przyłaczenia, to w pierwszych po tym fakcie wyborach będziemy wybierać 28 lub 31 (połaczenie z gminą Krasne) radnych miejskich.

 11. Brawo dla Tadeusza Ferenca! 😉 Cieszę się bardzo, że wygrała osoba, która stawia na rozwój miasta, rozbudowę, nowoczesność i idzie z duchem czasu. Wojciech Buczak to zacofanie i notoryczne blokady inwestycji w tym mieście. Tak samo jak i cały tutejszy PiS. Kultys to słynny hamulcowy rozwoju Rzeszowa. Nikt inny nie zablokował więcej inwestycji jak Rzeszowski PiS. Tacy ludzie to przeciwnicy tego miasta. Im nie zależy na dobru miasta.

 12. Tadeusz Ferenc stawia na rozwój, Buczak to kilka kroków w tył w rozwoju. Jeśli komuś się nie podobają bloki i chce dużo zieleni to zawsze może się przenieść do Cierpisza bo tam nie ma bloków i jest bardzo dużo zieleni.

 13. Też nie pasuje mi ta developerka, ale w tych wyborach nie było godnego przeciwnika Pana Tadeusza. Pislamistom nie ufam, pokazali kilka razy swoje prawdziwe negatywne oblicze.

 14. Zostawcie ferenca i deweloperów, jak Wam nie pasuje to przeprowadźcie się do Bytomia, tam się burzy więcej kamienic niż buduje bloków, bo prawie nic nie powstaje, zakłady tez się burzy i zamyka, idealne miejsce dla przeciwników ferenca. Ciekawe po jakim czasie wrócicie z Bytomia(porównywalne miasto do Rzeszowa) ???

 15. Trzeba jeszcze raz wrócić do pomysłu budowy wieżowców na Zalesiu i na Nowym Mieście. Ludzie wybrali. Chcą wysokiej nowoczesnej zabudowy w mieście. Wieżowce o futurystycznym wyglądzie to nowoczesność.

 16. Pan Buczak przegrał. A przegrał bo ludzie pamiętają co wyprawial Kultys i ile inwestycji i pomysłów zablokował. Czy Pis wyciągnął wnioski? Chyba nie bo dalej jedynką pisu był Kultys.

  Za 5 lat dalej Pis przegra bo oni nie graja dla dobra miasta tylko byle Ferencowi na złość zrobić. I kolejny „Buczak” za 5 lat przegra. A lidzie maja pamięć i zapamiętaja np. jak miasto pozbawiono aqaparku i obwodnicy południowej.

 17. droga redakcjo Rzeszów liczy nie 25a26 A od nowego roku będzie już 27 z tego co umiem liczyć i pamiętam z ust o samorządzie gminnym – mogę się mylić co do liczby radnych +/-1 ale jak robicie Art o wyborach to poczytajcie ustawy

 18. Wygrala deweloperka a nie rozwoj, kolejne para inwestycje w Rzeszowie beda pograzac Rzeszow… Kazdy zielony skwerek do kasacji na konto galerii.. Beda kolejne teczowe marsze homo… A imigranci i ukraincy beda korzystac z naszych podatkow…. Oj ludzie ale daliscie sie wykiwac, ale jak pokazuje historia to normalka ze kroluje naiwnosc w spoleczenstwie..

Comments are closed.