Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

PiS mówi, że to fuszerka, a ratusz, że wszystko jest OK. Temat jakości prac wykonanych w 2017 roku na ul. 3 Maja w Rzeszowie na tydzień przed wyborami znów powraca. PiS podpiera się opinią, którą zdobył… chwalący ich portal. 

Już nie potrafię zliczyć, ile razy sama pisałam o tym, że ul. 3 Maja po przebudowie wygląda fatalnie. Płyty są przebarwione, brudne, krzywe, a do tego co chwilę się kruszą. Pierwsze 50 płyt trzeba było wymienić niespełna miesiąc po tym, jak deptak oddano oficjalnie do użytku, choć „złote ręce” robotników ze Strabagu, który modernizował ulicę, miały być gwarancją dobrze zrealizowanej inwestycji wartej przeszło 7 mln zł.

Gdy w lipcu ub. r. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, mówił robotnikom, że docenia ich pracę, nie miał na myśli tego, by po niespełna roku znów wrócili na deptak wymieniać uszkodzone płyty.

Jakość wykonania modernizacji ul. 3 Maja, która od ubiegłego tygodnia kontrastuje ze świeżo wyremontowaną ul. Kościuszki, nie mogła umknąć uwadze politykom z Prawa i Sprawiedliwości, którzy w tegorocznych wyborach samorządowych mają swojego kandydata na prezydenta Rzeszowa – Wojciecha Buczaka i liczą na to, że będą rządzić w Radzie Miasta.

Sprzyjają PiS, zamówili ekspertyzę

Tym razem powodem, przez który politycy PiS wrócili do tematu fatalnie wyremontowanego deptaku, była ekspertyza, którą przygotował inż. Stanisław Sitarz z Naczelnej Organizacji Technicznej na zlecenie wydawcy niedawno powstałego proPiS-owskiego portalu Czytaj Rzeszów. 

Sitarz, który według serwisu, jest biegłym sądowym w zakresie oceny robót kamieniarskich, stwierdził najogólniej, że materiały, które użyto do wykonania modernizacji deptaka są kiepskiej jakości oraz że znaczną część nawierzchni należy wymienić. O złej jakości kostce i płytach, którą ułożono na ul. 3 Maja radni PiS mówili jeszcze w ub. r

– Mamy teraz wielki problem. Wydano publiczne pieniądze na renowację reprezentacyjnej ulicy. Prace zostały odebrane i przyjęte, a życie pokazało, iż po kilku miesiącach, dopiero co wykonana inwestycja wymaga poprawy, a nawet wymiany płyt – mówił w poniedziałek Wojciech Buczak.

„Polityka utraconych szans”

Poseł PiS dziwi się, że do przebudowy ul. 3 Maja użyto materiałów gorszej jakości oraz kostki niższej klasy. – Tak nie powinien wyglądać reprezentacyjny trakt w Rzeszowie, ale czasu nie cofniemy – mówi Buczak. – Przed nami bardzo trudny proces naprawy tej fuszerki. Rzeszów stać na to, aby główną ulicę w mieście mieć tak wyremontowaną, jak ul. Kościuszki – dodaje.

Poseł Buczak uważa, że za takie wykonanie modernizacji deptaka i zaakceptowanie jakości prac ktoś powinien ponieść konsekwencje. Sugeruje także, że być może etapami należy ul. 3 Maja po ubiegłorocznym remoncie naprawić.

Marcin Fijołek, radny PiS i szef sztabu Wojciecha Buczaka, uważa z kolei, że modernizacja dawnej ul. Pańskiej to kolejny przykład utraconej szansy na realizację dobrej inwestycji w Rzeszowie. – Polityka Tadeusza Ferenca w ostatnim czasie pokazuje, że to „polityka utraconych szans”. Rzeszów miał szanse pięknie zrealizować deptak. Szansę zaprzepaszczono – uważa Fijołek.

Ratusz: Dziwnym trafem… 

Ratusz problemu nie widzi. – Gdyby słuchać pana Buczak na codziennych konferencjach, można by uznać, że Rzeszów jest w jakieś ruinie. Nie wiem, co pan poseł widzi złego w ul. 3 Maja. Prawie wszystkim mieszkańcom się podoba. Jaką on tam widzi fuszerkę, też trudno mi powiedzieć, bo jeżeli coś jest nie tak, to mamy 7-letnią gwarancję na całą inwestycję – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Ekspertyzy mówią, że jakość użytych materiałów przy wykonaniu modernizacji ul. 3 Maja są kiepskiej jakości. – Do tej pory nikt takich ekspertyz nie robił, było wszystko dobrze. Dziwnym trafem na tydzień przed wyborami, jest kwestionowana jakość użytych materiałów – zwraca uwagę Chłodnicki.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

39 KOMENTARZE

 1. Remont 3 Maja i jego efekty nadają się do Księgi Guinnessa, to największa fuszera w dziejach Europy. Ktoś powinien za to beknąć ale nie beknie bo rączka rączkę myje i koledzy trzymają się razem, na dobre i na złe. Miasto Innowacji… k***

 2. Nie wiem, czy to, że przez najbliższe 7 lat na 3 Maja będzie wieczny remont a część deptaka będzie wygrodzona dla robotników, to jakieś pocieszenie. Wolałabym, żeby było od razu dobrze.

 3. Szanowny wyjeżdżałem dalej niż na wies bo żyłem i pracowałem w 9 krajach świata – wiem co pisze
  Gdzie masz parking na tip – top na ważywnej przy przychodni pojedź jutro i zobacz
  Co do problemów innych miast to mnie nie interesuje żyje i mieszkam tu od urodzenia w Rzeszowie wiem jak było w latach 50- tych i wiem jak jest teraz ale co jest ” BE” to nalezy uwypuklac a wladza jest od tego aby to natychmiast poprawiac bo od tego jest i bierze za to kase – a nie patrzec w koryto ; O !

 4. Przeczytajcie ten artykuł sami po sobie. Wasz skrajny brak obiektywizmu tak mocno zawsze sugeruje pewne rzeczy, że nie musicie pochwalać czy kwestionować. Jak w końcu ktoś zaczął głośno mówić o fuszerce na 3 Maja, mam na myśli media czyli nagłośnienie tej sprawy szerzej i zmuszenie do jakiejś publicznej dyskusji, bo sami mieszkańcy wiedzą o tym od dawna, to wam w tej całej sprawie najbardziej przeszkadza PiS, który nie miał nic wspólnego z „remontem” ulicy, porażka…

 5. Przecież ci ,,fachowcy” do dzisiaj nie oddali tej ulicy do uzytku haha od kąd skończył się remont oni non stop kiedy bym tamtędy nie szedł cały czas coś poprawiają xD stoi ta ich ciężarówka na boczku a oni albo poprawiają coś przy plytach, albo poprawiają coś przy tych drzewkach …niby cały czas coś robią a popękane płyty jak były tak dalej są xD gwarancja powinna polegać na tym że do każdej jednej takiej płyty powinni przyjeżdżać zaraz po stwierdzeniu uszkodzeniami natychmiastowo wymieniać! Bo tak spieprzyć głównej reprezentacyjnej ulicy w mieście nie mógł chyba nikt inny xD

 6. ProPisowski portal? A wy pro ferencowski, pro gejowski, pro kodowski, pro komunistyczny portal ogólnie fajnie że zrobiliście reklamę konkurencji no szczerze przyznam że wcześniej o tym portalu nie słyszałem a widzę że fajna alternatywa dla waszego ,,profesjonalnie” prowadzonego medium xD może przynajmniej błędów ortograficznych nie będzie haha a i widzę że zakładka SPORT jest co też bardzo by mnie interesowało bo u was jedyne wspomnienie o sporcie jest wtedy jak np na rynku amatorska gala MMA się rozgrywa między kibicami haha

 7. No właśnie to jest dobre podsumowanie – no kto to miał sprawdzac i weryfikowac oczywiście wyznaczony przez Wodza z ratusza umyślny – powinien tam byc i sprawdzac ,nadzorowac, pilnowac , wytykac błędy od razu je korygować ocztwiscie 24 na 24 nob stop bo za tw 7.000.000 to powinno byc lustro i tego właśnie zabrakło – zabrakło .
  I to jest właśnie to – nieudolnośc ratusza w wydaniu odpowiedniego polecenia Umyślnemu a teraz co mamy kwik ze cacy że gwarancja itd itd .
  A psu na bude i sranie w banie jak jest dziadostwo ; O !

 8. jaki gispodarz ? Dostaje kasę ze wskazaniem. Nawet nie musi myslec na co wydac bo z góry wiadomo. Macie betonowe miasto , ciut ładniejsze niż łodź.Ot , takie zadupie z wielka c…

 9. Tereny o których tutaj mowa, w większości nie podlegają jurysdykcji decydentów miasta Rzeszowa, bez znaczenia czy tych z prawa czy z lewa, nie mają w kwestii ich zagospodarowania nic do powiedzenia. Mogą jedynie prosić ich właścicieli o naprawę, remont czy wykonanie jakiejś inwestycji.

 10. akurat Warzywna jest pięknie wyremontowana. Nowy parking na tyłach mnie zaskoczył, wnętrze też. Także „teges” ;).
  Trzeba mieć bardzo dużo czasu, żeby łazić i oceniać każdą płytkę na Maja . Jejku :).
  Rzeszów nie jest w ruinie, wystarczy wyjechać poza miasto (ale trochę dalej niż na wieś), aby się o tym dobitnie przekonać. Jeżeli chodzi o parkingi – każde większe miasto, mniejsze zresztą także – ma problem z miejscami parkingowymi w centrum. KAŻDE. I nie trzeba być jakiś wybitnym inżynierem, żeby znać przyczyny. Zamiłowanie do krytyki dla samej krytyki jest okropną cechą.
  PS. Co do parkingu przy PKS/PKP – zgadzam się.

 11. widać jak na dłoni, że przyczyną problemu jest wadliwy projekt.
  7 lat gwarancji nic nie da, jeśli wykonawca zobowiązany jest usunąć usterki powstałe na etapie realizacji.

  Niestety, Ratusz wtopił i się nie przyznaje.

  ale przypomnijcie mi, ile firm zgłosiło się do przetargu na projekt?
  czy nie było tak, że tylko jedna i to w drugim podejściu?

  czy Ratusz powysyłał zaproszenia do przetargu, czy tylko „ogłosił na stronie”

 12. Oczywiście fuszerka jak Fiks – w sierpniu po ostatnich poprawkach bardzo starannie obserwując każdą płytę przeprowadziłem lustracje : już wtedy naliczyłem 23 uszkodzone płyty które wtedy w czasie poprawek nie zostały wymienione a co jest dzisiaj – w październiku ?

  Gadanie że że mamy gwarancje to ciul – gdzie jest wykonawca dlaczego już nie robi poprawek

  A tłumaczenie ratusza że co ? Rzeszów jest w ruinie no śmieszne to są jaja
  To tylko niektóre przykłady tej ruiny :
  Zygmunta Starego nie zrobiona od 1977-
  Parking przy szpitalu na lwowskiej miniatura od 1984 – nie miał go kto rozbudować
  Szpital przy szopena : gdzie jest parking ?
  Parkingi przy przychodniach ?
  Warzywna w ruinie od początku ponad 40 lat wypucowany wjazd od frontu a co dalej ?
  Przychodnia przy hetmańskiej bez parkingu/przychodnia przy WSK – gdzie parking
  I to jest ta ruina umysłowa co nie widać z ratusza co należało robić ?
  A parking przy wyremontowanych basenach to co nie potrzebny ?
  A odpowiedni parking przy dworcach PKP czy PKS to gdzie ? bo to co jest to kpiny jak dorożki stały w latach 50-60 było więcej miejsca

  I to jest właśnie to RUINA UMYSŁOWA DECYDENTÓW ; O !

 13. Buczak poszczeka jeszcze do niedzieli a potem świat o nim zapomni.

  Wyborcy pamiętają jak załatwili miastu obwodnicę. Jesli w niedziele wieczorem usłyszycie głosne wycie to bedzie jęk zawodu pisowców po usłyszeniu w tv rzeszów że Ferenc wygrywa w 1 turze.

 14. Ferenc ma swoje minusy, ale ma o wiele więcej plusów. I choćby nie wiem jak bardzo zaklinać rzeczywistość, Rzeszów nie miał do tej pory takiego Gospodarza. Krytyka władz jest potrzebna, ale, Ludzie, bądźcie obiektywni. Życzę Ferencowi zwycięstwa.

 15. Wszyscy trąbią o fuszerce wykonawcy, nikt nie mówi o projektancie, nikt nie mówi o weryfikacji projektu przez urzędników. Sprawa prosta: jeżeli chodzi o tak reprezentatywne miejsce, materiał proponowany w projekcie powinien być sprowadzony przed przetargiem na wykonawcę. W kilku wariantach, przetestowany przez „fachowców” z urzędu – nie byłoby problemu plam i innych kontrowersyjnych „usterek”. Kolejną sprawą jest stworzenie modelu kierunku układania płyt… z uwzględnieniem spadku daszkowego… porażka. Autorytarne zarządzanie nie jest zawsze dobre. Tłamsi inicjatywę i sieje postrach przed wypowiedzeniem swojego zdania.

 16. Przecież nie ma obowiązku meldunkowego. W nowych dowodach nie ma adresu, więc kto i na podstawie czego cię zweryfikuje? No chyba, że spółdzielnia ma swoje sposoby…

 17. Buuuu buuuu buuuu tak ci buczak zaśpiewany 21 w podzięce, za te wszystkie nieprawdziwe i nieuczciwe „ekspertyzy” na temat działań Prezydenta Ferenca 🙂

 18. Co jeszcze się wam nie podoba ? Może drzewa krzywo w Rzeszowie rosną przed wyborami, co ? 🙂 Zacytuję MAURERA z innego Newsa: „Dziennik. Gazeta Prawna” uznał, że Rzeszów jest polskim liderem budownictwa mieszkań przez spółdzielnie. W latach 2015-2017 w stolicy Podkarpacia powstało 1168 mieszkań spółdzielczych, gdzie w Warszawie powstało ich nieco pond 1100, a w Lublinie, mieście porównywalnym do Rzeszowa, 400. Ranking dziennika „Rzeczpospolita” na najlepszy Samorząd 2018. W kategorii miast na prawach powiatu Rzeszów zajął drugie miejsce. Miasto może pochwalić się zrównoważoną polityką we wszystkich obszarach, a na wyróżnienie może zasługiwać duże zaangażowanie lokalnych władz w ochronę środowiska”. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, zajął drugie miejsce w rankingu tygodnika „Newsweek” na 15 najlepszych prezydentów polskich miast. Gdy zaczynał swoje rządy w kasie miasta było niecałe 400 mln zł, z czego na inwestycje ok. 50 mln zł. Dzisiaj budżet Rzeszowa przekracza 1,5 mld zł, a pieniądze na inwestycje stanową jedną trzecią budżetu. Ranking “Europolis 2018” przygotowany przez Polityka Insight pokazuje najbardziej obywatelskie miasta w Polsce. Najbezpieczniejsze miasto w Polsce, drugie najszybciej rozwijające się i jedno z najbardziej obywatelskich – taki właśnie jest Rzeszów! Rzeszów, stolica innowacji, jedno z miast najlepiej wykorzystujących środki z Unii Europejskiej. Warto też dodać, że Rzeszów został nominowany przez Sejm do dziesiątki najlepiej rozwijających się miast w Polsce. W rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, w kategorii podsumowującej wydatki inwestycyjne samorządów w latach 2015-2017, wśród miast wojewódzkich po raz pierwszy wygrywa Kraków, przed Poznaniem i Rzeszowem. Rzeszów w rankingu wyprzedził takie miasta jak Warszawa, Katowice oraz Wrocław. Dodatkowo Rzeszów zajął również II miejsce wśród miast wojewódzkich w rankingu podsumowującym wydatki inwestycyjne finansowane ze środków UE w latach 2014 – 2017 oraz IV miejsce wśród miast wojewódzkich w klasyfikacji ogólnej rankingu: „Sukces kadencji 2014 – 2018”. Fundacja Międzynarodowy Inkubator Kobiet Biznesu wraz z Kapitułą konkursu Polish Businesswomen Awards przyznała Prezydentowi Rzeszowa Tadeuszowi Ferencowi tytuł „Lidera z powołania” w kategorii Lider rozwoju regionalnego.
  Szach i mat, malkontenci ! 🙂

 19. No dobra, a co na to Wydział Inwestycji Urzędu Miasta i jego wielo,- wieloletnia Pani Dyrektor? Zaniemówiła? To raczej mało prawdopodobne.
  Kto to odbierał?
  Bo Pan Chłodnicki to, o… tak sobie puszcza wodzę gawędy dziennikarskiej, ale odbioru przecież nie podpisywał.

 20. Fuszerkę widać gołym okiem, proPełOwski Rzeszów-News chyba ślepy, wszyscy to mówią, nie trzeba wyborów i pisowskiego kandydata, nie ośmieszajcie się.

 21. Zadajmy sobie wszyscy pytanie, co ten p. Buczak osiągnął, zrobił dla regionu, województwa itp. itd że jest na tyle bezczelny żeby cokolwiek krytykować….. Cały jego sukces że został posłem i tyle…. Marionetka pis’u. Szlachta spalony więc musieli kogoś wystawić. Padło na p. Buczak’a, Jarosław kazał a nie wolno było odmówić. O to cała prawda. Jednym słowem PORAŻKA

 22. Czy ktoś ma sprawdzone informacje, jak w Rzeszowie weryfikują, czy obywatel faktycznie mieszka pod danym adresem? Czy mogą robić problemy?

 23. Oj Buuuuczak Buuuuczak. Pokrzycz sobie jeszcze do niedzieli. A co się tyczy niedzieli i zakazu handlu to Pan może chodził po osiedlowych sklepikach robiąc zakupy? (bo nie jestem pewien, może ktoś bardzo podobny) Jak tak to jak to się ma do wytycznych prezesa?

 24. Pis nie może przeboleć że otwarli wyremontowaną ul. Kościuszki przed wyborami. I otwierał Ferenc. No to co im innego zostało jak krytyka i wycie w czasie pełni?

 25. Kiedyś moja dziewczyna złamała obcas na kocich łbach. Teraz tak gładzoutko i równiutko że kto wie czy już była nie połamie kulasy. Tak że są plusy remontu.

 26. Kamień już tak ma że może różnić się odcieniem. Sam przechodzę często ulicą 3 maja i jest ładniej jak było.

  Ferenc buduje poprawia upiększa a czym się może pochwalić rzeszowski PIS?

  Obwodnica południowa wraz z mostem przez Wisłok zablokowana, aqapark zablokowany, w planach burzenie symbolu miasta pomnika nieżyjącego już profesora ASP w Krakowie pana Mariana Koniecznego który to krakowski artysta stworzył pomnik Ks. Popieuszki, Matejki, Św. Jana Pawła II… No i jeszcze chcą zarżnąć budownictwo mieszkaniowe bo przeciwni budowie tak potrzebnych mieszkań. A i do tego park centralny na cudzych działkach wymyślił!

  .Pewnie Bucz będzie wywłaszaczał na siłę z ojcowizny prawowitych właścicieli?

Comments are closed.