Zdjęcie: Facebook.com / Wiesław Buż

SLD sięga po byłych doświadczonych samorządowców, Wiosna wysyła młodych na sejmowy bój, Razem ludzi ze społeczną wrażliwością. Sukcesem rzeszowskiej Lewicy będzie jeden mandat.

We wtorek w Rzeszowie w siedzibie podkarpackiego SLD przy ul. ks. Jałowego zaprezentowano pełną 30-osobową listę kandydatów, którzy w jesiennych wyborach parlamentarnych będą startować do Sejmu z komitetu Lewica w okręgu nr 23 (rzeszowsko-tarnobrzeski). Lewicę tworzą SLD, Wiosna i Razem. 

Jak już wcześniej informowaliśmy, rzeszowską „jedynką” będzie Wiesław Buż, szef SLD na Podkarpaciu i radny miasta Rzeszowa. Z drugiego miejsca wystartuje Michał Sztuk, od niedawna lider Wiosny Roberta Biedronia w okręgu rzeszowskim, na trzecim miejscu jest Agnieszka Itner, szefowa lokalnych struktur Razem.

SLD nadaje ton na liście 

Zgodnie z przewidywaniami, to działacze SLD dominują na rzeszowskiej liście Lewicy. SLD ma swoich 14 ludzi. Wiosna dostała dwa miejsca, oprócz Sztuka jest jeszcze Damian Winiarski (19. miejsce). Razem ma czterech ludzi, oprócz Itner są: Krzysztof Jasiński (8), Martin Irzyk (14) i Monika Rżany (21). Lepszej reprezentacji Razem nie mogło wystawić.

– Od nas ludzie nie bardzo pchali się na listę SLD – dowiadujemy się w podkarpackich strukturach Razem. Niektórych współpraca Razem z SLD zraziła, jak choćby Pawła Prenetę, który zakładał partię w regionie i postanowił ją porzucić

Pozostałe 10 osób na liście Lewicy nie należą do partii, połowę z nich rekomendował SLD: Wiesława Jelenia (11), Janusza Stącela (16), Patrycję Brzykowską (25), Annę Ostrowską (29) i Kazimierza Gacka (30). Wiosna rekomendowała cztery młode osoby – Kamila Łuczaja (10), Kamila Krzemińskiego (13), Andrzeja Nogę (26) i Mateusza Cichego (28).

Z rekomendacji Razem jest jedna osoba – Barbara Ożóg (23).

„Owoc ciężkiej, zgodnej pracy”

SLD sięgnęło m.in. po swoich byłych znanych samorządowców: Juliana Ozimka (4), byłego burmistrza Niska; Bronisława Tofila (7), byłego starostę stalowowolskiego i b. radnego sejmiku podkarpackiego, oraz Stanisława Skawińskiego (11), byłego wicestarostę powiatu dębickiego. Na piątym miejscu jest Jerzy Filipek, szef rzeszowskich struktur SLD. 

Eseldowski garnitur na liście Lewicy uzupełniają: Bożena Krasnopolska z Dynowa (6); Natalia Kacała z Mielca (9); Marzena Zając z Tarnobrzega (15); Ireneusz Fietko z Gorzyc (17); Ala Zych z miejscowości Krzaki (18); Józef Przyboś z Hyżnego (22), Marek Kuźmicz z Rzeszowa (24) i Krystyna Dziągwa (27). 

– Ta lista jest owocem ciężkiej, ale zgodnej pracy – twierdzi Michał Sztuk. Wiesław Buż przekonuje, że na liście Lewicy jest prawdziwa „drużyna”. – Idziemy do parlamentu, by dokonać zmiany w obszarze zdrowia, nauki, oświaty, a przede wszystkim praworządności – zapowiada Buż. Lewicę nazywa „polityczno-samorządowo-społecznym projektem”.

Czy na pewno lista jest owocem „zgodnej pracy”? Wiosna i Razem nie mają zastrzeżeń co do ilości swoich kandydatów, zgrzyty są co do miejsc. – Miało być w kolejności: SLD, Wiosna, Razem i tak przynajmniej 9 pierwszych miejsc – słyszymy w Razem. Jest: SLD, Wiosna, Razem, SLD, SLD, SLD, SLD, Razem, SLD. – Wyszło, jak wyszło – mówią w Razem.

„Dzień dobry, panie pośle”

Największe szanse na zdobycie mandatu ma właśnie Wiesław Buż. I praktycznie tylko on. Stąd były tarcia w SLD, by na listę nie dopuścić np. Tomasza Kamińskiego, byłego szefa SLD, który chciał startować do Sejmu z Koalicji Obywatelskiej (zrezygnował). Do Lewicy nie pchał się także Konrad Fijołek, b. szef rzeszowskiego SLD. Obaj są w partii „na papierze”.

Jeszcze wcześniej sporo o SLD mówiło się, gdy Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, 1 lipca br. rzucił legitymacją partyjną, jak władze Sojuszu ogłosiły, że nie udzielą mu poparcia w wyborach za zakaz dla Marszu Równości (uchylony). Ferenc chciał do Sejmu wejść z listy KO, zrezygnował, co było na rękę Wiesławowi Bużowi – Ferenc zgarnąłby lewicowe głosy. 

Za Tadeusza Ferenca na listę KO wskoczył Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa. Jego start z KO dziwi ludzi w SLD, szczególnie, że w majowych eurowyborach Ustrobiński na liście Koalicji Europejskiej był reprezentantem… SLD. Ustrobiński startuje jednak dopiero z 8. miejsca. Dla Buża, lidera listy Lewicy, nie powinien być większym zagrożeniem.

Po nazwiskach na rzeszowskiej liście Lewicy widać, że jest ona ułożona pod Wiesława Buża, on rozdaje karty, wykruszyła mu się konkurencja, nawet polityczni konkurenci od pewnego czasu już witają się z nim słowami: „Dzień dobry, panie pośle”. On sam mówi, że pokornie czeka na wynik wyborów. Listę poparcia komitetu Lewicy podpisało ok. 8000 osób.

Wiesław Buż zapowiada, że podczas kampanii wyborczej na Podkarpacie przyjedzie „lewicobus”, można się spodziewać ogólnopolskich liderów Lewicy, być może region odwiedzi też były premier RP Leszek Miller, dziś europoseł. Miller w Rzeszowie nadal ma swoich wyznawców i fanów, sam do stolicy Podkarpacia lubi zaglądać. 

1000 zł, bezpłatna antykoncepcja… 

Agnieszka Itner twierdzi, że Razem, Wiosnę i SLD „połączyła przyszłość”. Co nią jest? Walka o prawa kobiet – zagwarantowana bezpieczna terminacja ciąży do 12. tygodnia, wprowadzenie bezpłatnej antykoncepcji, natychmiastowe izolowanie sprawców przemocy domowej od ofiar, pełna profilaktyka okołoporodowa. 

Lewica chce równych płac dla kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach, minimalnej emerytury 1000 zł („na rękę”), 2000 zł świadczenia dla tych potrzebujących opieki, stworzenia centrum samodzielności w każdej gminie, asystentów dla niepełnosprawnych, coroczne tygodniowe „urlopy wytchnieniowe” dla opiekunów i ich podopiecznych.  

Lewica zapowiada zniesienie zakazu aktywności zawodowej dla pobierających świadczenia opiekuńcze. W szkołach ma być nauka o zdrowym stylu życia, seksualności, przeciwdziałaniu dyskryminacji, unikaniu mowy nienawiści, zmianach klimatycznych, jak rozpoznawać fake newsy, w każdym powiecie ma być 300 sal cyfrowych. 

Na tym nie koniec. Lewica chce zwiększenia nakładów na służbę zdrowia, obiecuje, że zwiększy liczbę lekarzy o 50 tysięcy, lepiej będą wynagradzane zawody medyczne, młodym lekarzom ułatwi specjalizacje, priorytetami będą onkologia i geriatria, do lekarza specjalisty nie będziemy dłużej czekać niż 30 dni, a w aptekach będą leki na recepty za 5 zł. 

Milion mieszkań do 2030 roku

Lewica twierdzi, że porządnie weźmie się za budowę mieszkań, nie tak jak rząd PiS i jego program Mieszkanie+. – Ten program ładnie wygląda na papierze, a właściwie w tabelce Excela i rządowej propagandzie – uważa Michał Sztuk. Lewica zapowiada, że powoła publiczne przedsiębiorstwo, które w latach 2021-2030 wybuduje milion mieszkań. 

– Na terenach Skarbu Państwa. Koszt najmu nie będzie mógł przekraczać 20 zł za metr kwadratowy, państwo nie będzie mogło sprzedawać mieszkań za więcej niż koszt budowy, będzie korzystny system ratalny – wyjaśnia Sztuk.

Lewica deklaruje wsparcie ekologii – inwestowanie w energię słoneczną i wiatrową, dofinansowanie wymianę 2 mln pieców węglowych na nowoczesne w ciągu najbliższych 15 lat, ulgi dla rolników, którzy na swoich budynkach zamontują panele słoneczne, każdy będzie też mógł produkować dla siebie „zieloną” energię. 

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. 

Lista Lewicy w okręgu nr 23 (rzeszowsko-tarnobrzeski)

1. Wiesław Buż – socjolog, SLD, Rzeszów

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

2. Michał Sztuk – specjalista ds. public relations, Wiosna Roberta Biedronia, Kielnarowa

3. Agnieszka Itner – doradca klienta, Lewica Razem, Rzeszów

4. Julian Ozimek – ekonomista, SLD, Nisko

5. Jerzy Filipek – prawnik, SLD, Rzeszów 

6. Bożena Krasnopolska – doradca klienta, SLD, Dynów

7. Bronisław Tofil – inżynier mechanik, SLD, Stalowa Wola

8. Krzysztof Jasiński – rencista, działacz społeczny, Lewica Razem, Łańcut

9. Natalia Kacała – specjalista ds. finansowych, SLD, Mielec

10. Kamil Łuczaj – nauczyciel akademicki, bezpartyjny, Kielnarowa

11. Stanisław Skawiński – administratywista, SLD, Dębica 

12. Wiesław Jeleń – rolnik,  bezpartyjny, Blizna

13. Kamil Krzemiński – przedstawiciel handlowy, bezpartyjny, Grabiny

14. Martin Irzyk – programista aplikacji, Lewica Razem, Dobrzechów 

15. Marzena Zając – handlowiec, SLD, Tarnobrzeg, 

16. Janusz Stącel – syndyk, bezpartyjny, Nowa Sarzyna 

17. Ireneusz Fietko – politolog, SLD, Gorzyce

18. Ala Zych – nauczyciel, SLD, Krzaki 

19. Damian Winiarski – specjalista ds. promocji, Wiosna, Głogów Małopolski

20. Teresa Lubera – pielęgniarka, SLD, Cmolas 

21. Monika Rżany – socjolog, Lewica Razem, Mielec

22. Józef Przyboś – prawnik, SLD, Hyżne

23. Barbara Ożóg – operator sklejarek płyt stolarskich, bezpartyjna, Nienadówka

24. Marek Kuźmicz – przedsiębiorca, SLD, Rzeszów

25. Patrycja Brzykowska, ekonomista, bezpartyjna, Rzeszów

26. Andrzej Noga – dyrektor ds. sprzedaży, bezpartyjny, Rzeszów

27. Krystyna Dziągwa – technik budowlany, bezpartyjny, Rzeszów

28. Mateusz Cichy – student, bezpartyjny, Rzeszów

29. Anna Ostrowska – nauczyciel, bezpartyjna, Stalowa Wola, 

30. Kazimierz Gacek – kierownik projektu, bezpartyjny, Rydzów 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama