We wtorek (2 czerwca) zainaugurowany został XI Rzeszów Carpathia Festival. Główne atrakcje tej międzynarodowej imprezy zaplanowane są na piątek i sobotę.

[Not a valid template]

 

We wtorek w godzinach dopołudniowych na estradzie w rzeszowskim Rynku został zorganizowany program zatytułowany „Przedszkolaki miastu”, który zorganizowały przedszkola nr 7 i 40 w Rzeszowie. W koncercie zaprezentowali się najmłodsi mieszkańcy miasta z blisko trzydziestu rzeszowskich przedszkoli.

Kto i o co zawalczy?

W piątek o godz. 18:00 rozpoczną się dwugodzinne przesłuchania zespołów i wokalistów, którzy zakwalifikowali się do tegorocznego finału festiwalu. Spośród 200 zgłoszeń, jakie napłynęły do biura festiwalowego, jury wybrało 18 wykonawców, którzy zakwalifikowali się do piątkowego koncertu. Są to artyści z Polski, Chorwacji, Słowacji, Anglii, Ukrainy, Rosji, Litwy, Czech, Włoch i Węgier.

Polskę reprezentować będą: Sarsa Markiewicz, Paulina Pieniążek, Jakub Jonkisz, Kasia Moś, Jakub Prachowski i Trabanda.

Wybrana „18” będzie miała okazję zaprezentować się rzeszowskiej publiczności i przede wszystkim festiwalowemu jury. Towarzyszyć im będzie zespół muzyczny pod kierownictwem Jarosława Babuli. Koncert poprowadzą dziennikarze rzeszowskiego oddziału TVP – Ilona Małek i Marcin Pawlak.

To właśnie finałowa „osiemnastka” zawalczy o główną nagrodę festiwalu. Grand Prix to, oprócz okolicznościowej statuetki, nagroda pieniężna w wysokości 15 tys. zł. Pula wszystkich nagród tegorocznej edycji Carpathia Festivalu wynosi 35 tys. zł.

Pięcioosobowe jury

Zwycięzcy przeglądu otrzymają czeki przeznaczone na promocję, przygotowanie strony internetowej i trasę koncertową. Niewątpliwie zaprezentowanie się na festiwalu to także ogromny prestiż i szansa, by zaprezentować się szerszej publiczności. Przypomnijmy, że na poprzednich edycjach skorzystali z niej m.in. popularny dziś zespół Pectus i obecna wokalistka Varius Manx, Edyta Kuczyńska.

Występom artystów przysłuchiwać się będzie pięcioosobowe jury w składzie: dziennikarka TVP Dorota Szpetkowska – przewodnicząca, muzycy Marek Kościkiewicz i Zbigniew Jakubek, dziennikarz muzyczny Lech Nowicki oraz dziennikarz Radia Rzeszów Roman Owsiak. To oni ostatecznie zdecydują do kogo zawędrują nagrody: Grand Prix, pierwsze, drugie i trzecie miejsce oraz te za najlepszą kompozycję, dla największej osobowości scenicznej oraz najlepszego instrumentalisty.

Imprezy towarzyszące i koncert gwiazdy

W piątkowy wieczór o godz. 20.00 zaprezentowany zostanie spektakl wokalno-taneczny „Volare Cantare” w wykonaniu solistów, absolwentów i grupy artystycznej z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. Wyreżyserowała go Anna Czenczek, która jest jednocześnie pomysłodawczynią i dyrektorem Carpathia Festival. Usłyszymy w nim utwory w języku hiszpańskim, angielskim i portugalskim, ale również polskie zaaranżowane w rytmach latynoamerykańskich.

Godzinę później wspólnym wykonaniem hymnu festiwalowego przez jego wszystkich uczestników, nastąpi uroczyste otwarcie XI Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Rzeszów Carpathia Festival 2015.

Po nim rzeszowskiej publiczności zaprezentuje się Kasia Popowska z zespołem – laureatka ubiegłorocznej edycji festiwalu. Tuż przed godziną 22:00 jury ogłosi laureatów nagród bez podania konkretnych miejsc.

Pożegnalny występ RSC

W sobotę festiwalowe występy rozpoczną się o godz. 18:00. O tej godzinie rozpocznie się plenerowy spektakl aktorów Teatru Maska. Zaprezentują oni przedstawienie dla dzieci „Tygrysek Pietrek”.

Na godz. 18:50 zaplanowano koncert „Piosenki pana Waldka” w wykonaniu dziecięcej Grupy Artystycznej z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. Po nim wystąpi ze swoim recitalem Alicja Rega, zwyciężczyni telewizyjnego show muzycznego TVN „Mali Giganci”.

Kwadrans po godz. 19:00 festiwalowe jury ogłosi nazwiska zwycięzców tegorocznego przeglądu. Po wręczeniu nagród o godz. 19:30 odbędzie się koncert Safi Rakover – laureatki Grand Prix Rzeszów Carpathia Festival 2014. Po nim czekają nas występy zdobywców tegorocznych nagród i wyróżnień.

O godz. 20:40 sceną zawładnie duet Sabina & Kuba, który jest trzykrotnym laureatem festiwalu z lat 2007, 2010 i 2011. A o godz. 21:00 na scenie pojawi się gwiazda Rzeszów Carpathia Festival 2015 – zespół RSC. Grupa zapowiada, że będzie to ich ostatni publiczny występ. Dlatego muzycy zatytułowali go „Taniec pożegnalny”.

LISTA WYKONAWCÓW

Wokaliści z zespołem festiwalowym:

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

1. Sonja Agata Biscan (Chorwacja)

2. Maria Evangelou (Anglia)

3. Nadia Hasiuk (Ukraina)

4. Natalia Kozlova (Rosja)

5. Taras Kurchyk (Ukraina)

6. Indre Malakauskaite (Litwa)

7. Federica Marinari (Włochy)

8. Sarsa Markiewicz (Polska)

9. Paulina Pieniążek (Polska)

Zespoły muzyczne

1. Jakub Jonkisz (Polska)

2. King Shaolin (Słowacja)

3. Mannequin Mars (Polska)

4. Kasia Moś (Polska)

5. Papyllon (Słowacja)

6. Jakub Prachowski (Polska)

7. Sleazy Roxxx (Czechy)

8. Jennifer Szirota & Remig (Węgry)

9. Trabanda (Polska)

eMKa

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama