Reklama

Emocje, walka o  życie, o siebie… Tak zapowiada się najnowszy film Doroty Kędzierzawskiej „Żużel”. W Rzeszowie będą kręcone zdjęcia do nowej produkcji. Twórcy zapraszają mieszkańców na plan filmowy.

Zdjęcia do filmu fabularnego „Żużel” będą kręcone 16 sierpnia (wtorek) na Stadionie Miejskim przy ul. Hetmańskiej od godz. 8:00 do 20:00. Autorem zdjęć jest Arthur Reinhart, operator filmowy, zdobywca dwóch Złotych Żab na Międzynarodowym Festiwalu Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.

To właśnie w Rzeszowie ruszają zdjęcia do filmu „Żużel” w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej. Twórcy zamierzają również wykorzystać pozostałą infrastrukturę miasta, ale w tej sprawie na razie są prowadzone negocjacje.

– Jesteśmy na etapie ustalania szczegółów i nie możemy zdradzić, gdzie  będą u nas jeszcze kręcone zdjęcia do filmu  – tłumaczy Aneta Radaczyńska, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Rzeszowie.

To kino nie dla każdego

„Pewniakiem” jest Stadion Miejski. To właśnie tam miłośnicy filmów Kędzierzawskiej i „czarnego sportu” będą mogli wziąć udział w dniu zdjęciowym.

Pierwsza grupa fanów żużla zapraszana jest na godz. 8:00. Zdjęcia potrwają do 14:00. Druga grupa kibiców może przyjść na 14:00 (do godz. 20:00). Można będzie zostać z twórcami przez cały “żużlowo-filmowy” dzień.

Należy przyjść z wypełnionym i podpisanym oświadczeniem wizerunkowym. Dostępne jest ono TUTAJ.  Osoby niepełnoletnie (również z wypełnionymi zgodami wizerunkowymi, podpisanymi przez rodziców) będą mogły przyjść na plan tylko z pełnoletnim opiekunem.

Mile widziana jest koszulka czy bluza w kolorze czerwonym, szarym bądź czarnym. Twórcy filmu proszą, by nie zabierać ze sobą flag czy transparentów – dysponują oprawami w kolorze drużyny żużlowej stworzonej na potrzeby filmu.

– To wielomilionowy projekt, finansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. To kino autorskie, ambitne, o potencjale festiwalowym. Nie dla każdego – mówi o filmie „Żużel” Marta Żurek, szefowa Podkarpackiej Komisji Filmowej.

Kędzierzawska fanką żużla

Trzeba przyznać, że tego typu produkcje to cecha charakterystyczna reżyserki, która znana jest z filmów przyciszonych, pełnych bólu i refleksji nad osamotnieniem człowieka.

W przypadku „Żużlu” Kędzierzawska postawiła na historię młodego chłopaka, który chce przeżyć swoje życie według własnych zasad. Który chce pozostać sobą. Który nie chce opierać się na konsumpcyjnych wzorcach.

„Jestem fanką żużlowców. Nie śledzę, kto wygrał, ale fascynuje mnie ich podejście do życia. Każdego dnia podczas biegu na torze może się wydarzyć wszystko, to jest fascynujące” – mówiła w 2014 r. Dorota Kędzierzawska w wywiadzie dla Polskiego Radia.

– „Lowa”, bo tak będzie nazywać się główna postać, to żużlowiec. Wspina się na szczyt kariery i tam spotyka go kryzys. Wówczas jego kariera i pomysł na życie stają pod znakiem zapytania. Coś szybko zyskał, coś szybko stracił… – opowiada o fabule Marta Żurek.

To nie będzie łatwy film, bo jak może? W końcu to film o żużlu, sporcie, w którym pod znakiem zapytania przy każdym starcie stoi nie tylko zwycięstwo, ale też życie zawodnika. Sporcie, który uzależnia jak narkotyk…

I choć Kędzierzawska postawiła na młodych aktorów, to jednak w „Żużlu” ma się pojawić mały epizod ze… 100-letnią aktorką! Dlaczego? Bo mająca dziś 101 lat Danuta Szaflarska marzyła, aby przejechać się harleyem, a reżyserka postanowiła spełnić jej prośbę, mając nadzieję, że się to wszystko uda.

– Nie możemy tego potwierdzić jeszcze na 100 procent. Wszystko zależy od stanu zdrowia aktorki – wyjaśnia Igor Leński z Kid Film.

Ziętek, Porębska, Wilczak…

Leński zdradził nam również, kto zagra główną rolę. W postać „Lowy” wcieli się Tomasz Ziętek, który dwa lata temu błysnął rolą „Rudego” w filmie “Kamienie na Szaniec”.

Na planie będą mu jeszcze towarzyszyli m.in. Jagoda Porębska, rudowłosa piękność, która zagra Romę, dziewczynę głównego bohatera, a także bardziej znani aktorzy jak Paweł Wilczak czy Karolina Gruszka.

– Bardzo zachęcam mieszkańców Rzeszowa oraz okolic, aby zagrali w naszym filmie, jako statyści – zaprasza Igor Leński. W późniejszym czasie zdjęcia kręcone będą również w okolicach Rzeszowa (m.in. w Kańczudze) oraz w Przemyślu.

Prawdopodobnie „Żużel” na ekranach polskich kin pojawi się za 1,5 roku.

Ciekawostką jest to, że scenariusz do filmu „Żużel” powstał przeszło 15 lat temu. Wtedy Kędzierzawska wraz z Arthurem Reinhartem postanowiła go napisać pierwszy raz. Film miał być bardziej komercyjny… Ale po stworzeniu całości reżyserka scenariusz spaliła go oraz usunęła plik z dysku komputera.

Tworząc aktualny scenariusz do filmu, tym razem samodzielnie, Dorota Kędzierzawska nie miała żadnego wglądu do tego, co było kiedyś.

“Naszym największym marzeniem jest to, by “Żużel” właśnie młodym ludziom “otworzył oczy”, obudził w nich ciekawość życia, świata, innego człowieka. Pokazał, że każdy ma, a raczej może mieć, swoją niepowtarzalną drogę. A życie może być wielką frajdą i przygodą, choć czasem bardzo boli” – tłumaczą twórcy filmu.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.