Prezydent Rzeszowa zwraca się z prośbą do mieszkańców o zgłaszanie miejsc, gdzie w Rzeszowie rośnie barszcz Sosnowskiego.
Jak informuje Urząd Miasta w Rzeszowie, celem jest dokonanie „inwentaryzacji stanowisk roślin”.
Zgłoszenia, gdzie rośnie w mieście barszcz Sosnowskiego, należy przesyłać na wypełnionym formularzu (dostępny jest TUTAJ) na skrzynkę e-mailową: sr@erzeszow.pl lub pocztą na adres: Urząd Miasta Rzeszowa, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa ul. Rynek 7, 35-064 Rzeszów.
O barszczu Sosnowskiego w ostatnich tygodniach jest głośno w całej Polsce. Ta roślina zwana potocznie „zemstą Stalina” jest bardzo niebezpieczna dla ludzi, a zwłaszcza dzieci. Kontakt z nią powoduje oparzenie skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat.
Na początku lipca w szpitalu w Siemianowicach Śląskich zmarła 67-letnia kobieta, która podczas koszenia trawy oparzyła się barszczem Sosnowskiego.
Barszcz Sosnowskiego można pomylić z wyrośniętym koprem, ale jest od niego o wiele wyższy – osiąga nawet 4 m wysokości. Chwast ma zieloną bruzdowaną łodygę, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie (o średnicy do 150 cm), o zaostrzonych końcówkach, a kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach są białe.
Barszcz Sosnowskiego można spotkać w miejscach nieużytkowanych przez człowieka, czyli głównie na odłogach, łąkach i przy drogach. Rośnie także wzdłuż brzegów rzek i jezior, na polach uprawnych, pastwiskach, w ogrodach i parkach. Coraz częściej można go spotkać w żyznych lasach olchowych, a także łęgowych, które rosną nad rzekami i potokami.
redakcja@rzeszow-news.pl