Będzie szybki dojazd z Rzeszowa do Tyczyna. Umowa podpisana

22
Zdjęcie: Monika Konopka / Podkarpacki Urząd Marszałkowski
Reklama

Prawie 17 mln zł będzie kosztowała modernizacja prawie kilometrowego odcinka drogi od Rzeszowa do Tyczyna. Powstanie też nowy most na rzece Strug. W czwartek podpisano umowę na realizację inwestycji.

Chodzi o fragment od granicy Rzeszowa do skrzyżowania ul. Grunwaldzkiej z ul. Orkana w Tyczynie. Dzięki temu na całym odcinku Rzeszów – Tyczyn kierowcy będą mogli jeździć dwujezdniową drogą. Inwestycja będzie współfinansowana z unijnego programu Polska Wschodnia 2014-2020. Jest ona częścią trwającej rozbudowy al. Sikorskiego w Rzeszowie.  

Dzięki modernizacji około kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej powstanie droga dwujezdniowa, czteropasowa ze środkową wyspą. Zostanie zlikwidowany efekt tzw. „wąskiego gardła”. Łatwiejszy będzie wyjazd z Rzeszowa w kierunku południowo – wschodnim.

– Po wybudowaniu obwodnicy południowej – odcinka drogi wojewódzkiej nr 878 łączącego al. Sikorskiego z drogą krajową nr 19 (ul. Podkarpacka) – powstanie doskonały skrót z ominięciem centrum Rzeszowa dla kierowców jadących w kierunku drogi ekspresowej S19, a następnie autostrady A4 – poinformowała Monika Konopka z Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. 

Inwestycję będzie realizowała krośnieńska firma Rejon Budowy Dróg i Mostów. W czwartek w Urzędzie Marszałkowskim umowę na modernizację drogi podpisali członek zarządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek, a także Piotr Miąso, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, oraz Andrzej Zygar, prezes krośnieńskiej firmy.

Stanisław Kruczek podkreślał, że inwestycja jest bardzo ważna dla Tyczyna i całego regionu, zwłaszcza jego południowej części. – Pieniądze, które będą na realizację tego zadania, zostaną na Podkarpaciu – mówił Kruczek nawiązując do tego, że drogę zmodernizuje firma z Krosna.

– Uzyskamy zdecydowaną poprawę przepustowości. Droga będzie o dobrych parametrach, bo mamy dwie jezdnie oddzielone pasem. Największym wyzwaniem będzie nowy most na Strugu. Na to wszystko wykonawca będzie miał rok – tłumaczy Piotr Miąso.

Andrzej Zygar, prezes RBDiM, zapewniał, że ich firma będzie prowadziła tak prace, by utrudnienia dla mieszkańców były jak najmniejsze. Droga ma być zmodernizowana do końca września 2018 roku.

– Inwestycja jest dosyć trudna. Odcinek jest wprawdzie krótki, ale trzeba przebudować istniejące sieci, m.in. gazowe, wodociągowe itp. Trzeba to wszystko zgrać – mówi Andrzej Zygar. Dodaje, że na placu budowy będzie najlepsza kadra, a kontrakt zostanie wykonany w terminie.

Z inwestycji cieszą się władze Tyczyna. – Dzięki niej przejazd do Rzeszowa skróci się do kilku minut, a to dla nas istotne z tego względu, że te tereny bardzo się rozbudowują i przybywa nam nowych mieszkańców, którzy dojeżdżają do pracy do Rzeszowa – mówi Janusz Skotnicki, burmistrz Tyczyna.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

22 KOMENTARZE

 1. No i widzisz Pan Panie Skotnicki – przybywa Wam mieszkańców, domów, podatków i jeszcze biedniejący do niedawna Tyczyn będzie prawdziwą perełką pod Rzeszowem – a gdybyście dalej trzymali Białą i Budziwój pod swoim tyczyńskim jarzmem gminnym, mielibyście zagwarantowane na lata w przód w Rynku swojego sennego miasteczka trzech pijaczków na krzyż, zardzewiałą pompę bez wajchy na starej przedwojennej studni, parę zawalonych od przeszło 20 lat chałup i ogólnie XIX wiek.
  Wyciągajcie dalej poprawne wnioski (Matysówka!) i dawajcie przykład innym gminom podrzeszowskim, które mają wójtów i burmistrzów niczym psy ogrodnika, co same nie zjezdzą, a Rzeszowowi się przybliżyć i rozwinąć nie pozwolą, a wszyscy razem na tym tracimy.

  • Panie Radzimir, nie przygaduj pan bo gmina inwestuje. W Rynku (na plantach) jest położony nowy chodnik, żeby tych trzech nie zrobiło sobie krzywdy. To nic, że samochodu niema gdzie postawić, planty są.
   Zardzewiałą pompę bez wajchy też wymieniono, wybudowano nawet stylową wiatę, żeby kwiat Tyczyna miał gdzie przesiadywać gdy aura nie dopisuje.
   Odnośnie dbałości o XIX wiek, to rzeczywiście do piiiiiii ale w 2086 roku w listopadzie wszystko będzie na błysk.
   I po co do Rzeszowa 😉

  • Czytając aktualny opis rynku w Tyczynie zobaczyłem jak przez mgłę ten sam Tyczyn z roku 1962 czy 63 jak byłem tam na koloni czyli co ?
   Minęło 55 lat a tam czas stanoł w miejscu no prosze może tam powinni kręcić filmy a nie w Rzeszowie –
   No ale droga i to dobra droga to podstawa może teraz 21 wiek wkroczy i na rynek do Tyczyna

 2. Mieszkańcy Budziwoja, żeby dostać się np z Budziwojskiej do Rzeszowa, muszą przejechać przez ten właśnie kawałek Tyczyna. Pomysł z rozbudową drogi OK, tylko na światłach koło Stonki korki będą jak cholera:/ rondo 2 pasmowe mogloby być, wszak miejsce jest.

  • Racja, i do tego ronda a nie gdzieś pod ulicę Majową powinna być podpięta tzw. Droga Południowa wiodąca z ul. IX Dywizji Piechoty i Podkarpackiej i wlot tyczyńskiej już ulicy Orkana.

 3. Bez ronda obok Biedronki szkoda sobie gitary zawracać taką inwestycją. Jeżeli tam pozostaną światła to korki na dwujezdniowej drodze będą się zaczynały w okolicach zakrętu na Białej. Czy ktoś to w ogóle analizuje, czy tylko trzeba wydać publiczne pieniądze?

  • Gdyby powstało rondo zaraz ludzie nazwaliby rondem wielu krzyży. Przecież gwałciciele psów nie potrafią ruszać na zielonym a co dopiero włączyć się w ruch na rondzie.

   • Widzę, że facet od psa ci zaimponował 🙁 Mi osobiście o wiele bardziej szkoda gościa a zwłaszcza jego rodziny niż jakiegoś kundla.
    PS. Czytając komentarze wniosek nasuwa się sam. Wszyscy widzą problem ronda obok Biedronki, tylko nie ci, którzy powinni go zobaczyć i rozwiązać jeszcze w fazie projektowej.

   • Rozumie, że Mieszaniec Rzeszowa mówi to na podstawie własnego doświadczenia 😉
    Albo omijaj ronda kołowe albo zostaw te biedne zwierzęta, bo nie ogarniasz dwóch tematów naraz.

    • Ku… Sami fachowcy po politechnice. janusz, w tym kontekście pisze się „rozumiem”, „na raz” i WTF jest „rondo kołowe?! Może chodziło ci o zwyczajne skrzyżowanie z wyspą centralną czyli upraszczając skrzyżowanie o ruchu okrężnym potocznie zwane rondem? Do szkoły, a później pisać. Najlepiej jednak nie pisać tylko wziąć się do pracy. Ku chwale tym i tamtym.

 4. A co z chodnikami po obu storniach – oraz ze ścieżką rowerową – czy ścieżka będzie przedłużona na całej długości realizowanej inwestycji? Gdzie można się tego dowiedzieć?

 5. I tak nadal będą korki pod biedronka bo będzie tam zwykle skrzyżowanie że światłami… Bo tak ciężko było pomyśleć i zrobić rondo…

 6. Al. Sikorskiego na ukończeniu, to może teraz likwidacja „wąskich gardeł na ul. Krakowskiej”
  – skrzyżowanie Krakowska / Ustrzycka
  – skrzyżowanie Krakowska / Dworzysko i dalej aż do granicy miasta !!!!!!

 7. A najlepiej to poprosić Kima o zrzucenie bomby na Tyczyn tak precyzyjnie, żeby fala uderzeniowa zatrzymała się na granicy Rzeszowa 😀 Ludzie, prawie każda tego typu inwestycja drogowa jest dobra. Nie przesadzajcie z czepianiem się Tyczyna.

 8. @gonzo
  Tak masz racje, stare granice miasta ogrodzić wysokim murem i nikogo na zewnątrz ani do wewnątrz nie wypuszczać…

 9. hahaha żal bo Ty gnijesz na blokowisku a do Tyczyna wynieśli się rzeszowscy bogacze którzy postawili domy za miliony ? ….

  • Bogacze to mieszkają na Zalesiu. To w Rzeszowie najbogatsza dzielnica. Domy jak pałace i widok z góry na cały Rzeszów bo Zalesie kilkadziesiąt metrów wyżej npm.

   A tyczyn to odrapane kamienice z powybijanymi szybami i lecącym tynkiem. Byłem w parku na rowerze z miesiąc temu. Żule i szkła pełno. Może „rzeszowscy bogacze” i tam się zapuszczają ale tylko jak im samochód zginie.

Comments are closed.