Modernizacja kolejnego deptaka. Archeolodzy wchodzą na ulicę Kościuszki

3
Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta w Rzeszowie
Reklama

Cztery stanowiska archeologiczne i cztery sondażowe zostaną jeszcze w tym tygodniu uruchomione na ul. Kościuszki w Rzeszowie. Ratusz chce, aby wszystkie podziemne niespodzianki wyszły na jaw przed rozpoczęciem przebudowy deptaka.

Miasto plan rewitalizacji rzeszowskich deptaków realizuje skrupulatnie. Po tym, jak odnowiono ul. 3 Maja – kostkę zamieniono na granitowe płyty, nasadzono drzewa, wymienione elementy małej architektury, wykonano „Okno Czasu”, czas przyszedł na ul. Kościuszki.

W przypadku tego fragmentu deptaku urzędnicy, czerpiąc z doświadczeń zdobytych przy przebudowie dawnej ulicy Pańskiej  tym razem prace chcą rozpocząć od badań archeologicznych, które wykona Rzeszowski Ośrodek Archeologiczny za 100 tys. zł, aby w trakcie prac budowlanych uniknąć potem opóźnień.

Badania te są konieczne, ponieważ  w rejonie ul. Kościuszki, Grunwaldzkiej i 3 Maja znajdował się w przeszłości cmentarz. Funkcjonował przez ponad 440 lat. Pod koniec XVIII wieku cmentarz zlikwidowano, ale pod ziemią wciąż znajdują się ludzkie szczątki.

Archeolodzy swoje stanowiska ulokują na styku ul. Kościuszki i kościoła farnego, ul. Kościuszki i placu Farnym oraz na skrzyżowaniu ul. Kościuszki i Grunwaldzkiej oraz Kościuszki z Słowackiego.

Mniejsze sondażowe stanowiska znajdą się przy kamienicach numer 11 i 13 oraz 3 i 5.
– Prace archeologiczne według planów mają potrwać do końca kwietnia, ale nie wiemy, ile tym razem czeka na nas niespodzianek pod ziemią – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Ratusz na przełomie kwietnia i maja zamiarza ogłosić przetarg na wybór wykonawcy. Cała inwestycja ma być gotowa do października 2018 roku.

Charakter ulicy Kościuszki będzie podobny do ulicy 3 Maja, czyli również kostka brukowa zostanie zastąpiona płytą granitową. Na drzewa raczej nie ma co liczyć ze względu na to, że ulica jest węższa, ale na pewno – jak obiecują urzędnicy – pojawi się mała architektura, czyli ławki i nowe kosze na śmieci.

Remont ulicy Kościuszki ma kosztować ok. 2,5 mln zł. Po modernizacji tego deptaka, miasto weźmie się za odnowienie trzeciego w ścisłym centrum Rzeszowa – ulicy Grunwaldzkiej. Tam prace mają się rozpocząć w 2019 r i zakończyć najpóźniej w 2020 roku.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

3 KOMENTARZE

  1. Te granitowe płyty na ul. 3 Maja już się kruszą, koło TN jest ich najwięcej, takiej fuszerki i zmarnowanych 7000000 zł nie da się długo zamiatać pod dywan…

  2. Tylko żeby ZZM montował stojaki rowerowe ukształtne a nie wbudowane w ławki jak to jest na 3go maja. Rowerzyści chcą stojaki normalne a nie jakieś kombinacje

  3. Tak jest najważniejsze ze bedą nowe kosze no może jeszcze krzaki w doniczkach i pare lampek i kolejne 2,5 miliona nasze – przewalone
    A parkingi
    przy szpitalu na górce to gdzie – od 1984 nic nie robią ratuszowi wizjonerzy – tam jest horro totalny tam najpier inwestycje bo można jebla dostać :
    Karetki,autobusy,odwiedzający, chorzy,piesi, taksówki, dookoła korki ; litewska 10/12 ,apteki , jeszcze studenci .

Comments are closed.