Kolejny deptak do remontu. W 2018 r. rozpocznie się modernizacja ul. Kościuszki

8
Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Ratusz przygotowuje się do wymiany nawierzchni ulicy Kościuszki w Rzeszowie. Szacuje się, że modernizacja będzie kosztowała ok. 2,5 mln zł.

Po tym, jak w 2017 roku miasto zmodernizowało ulicę 3 Maja (kostkę brukową zastąpiły płyty granitowe, pojawiły się podświetlane drzewa i pamiątkowe płyty) przyszedł czas na odnowienie kolejnego deptaka – ulicy Kościuszki.

– Projekt modernizacji tej ulicy już mamy, na wiosnę 2018 r. planujemy ogłosić przetarg na wybór wykonawcy. Remont powinien zakończyć się do końca 2018 r. Prace powinny szybciej przebiegać niż na ulicy 3 Maja, ponieważ ul. Kościuszki jest krótsza – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

Czas realizacji inwestycji uzależniony jest też od tego, czy ekipa budowlana nie trafi na miejsca pochówku. Przy kościele farnym w przeszłości znajdował się cmentarz. Funkcjonował przez ponad 440 lat. Pod koniec XVIII wieku cmentarz zlikwidowano, ale pod ziemią wciąż znajdują się ludzkie szczątki. 

– Nie wiemy też, jak dokładnie wyglądają podziemne sieci na ulicy Kościuszki. Przy okazji modernizacji ul. 3 Maja okazało się, że część sieci w ogóle nie była zinwentaryzowana, części w ogóle nie było na mapie. Na ul. Kościuszki zapewne też czeka nas kilka niespodzianek – przewiduje Maciej Chłodnicki. 

Charakter ulicy Kościuszki będzie podobny do ulicy 3 Maja, czyli również kostka brukowa zostanie zastąpiona płytą granitową. Na drzewa raczej nie ma co liczyć ze względu na to, że ulica jest węższa, ale na pewno – jak obiecują urzędnicy – pojawi się mała architektura, czyli ławki i nowe kosze na śmieci. 

– Zieleni nie zabraknie – twierdzi ratusz. Remont ulicy Kościuszki ma kosztować ok. 2,5 mln zł. Po modernizacji tego deptaka, miasto weźmie się za odnowienie trzeciego w ścisłym centrum Rzeszowa – ulicy Grunwaldzkiej.

– Tam pracuje planujemy rozpocząć w 2019 r. Ulica Grunwaldzka jest dłuższa, więc modernizacja może potrwać dłużej. Chcemy, by do 2020 r. wszystkie trzy deptaki były wyremontowane – dodaje Maciej Chłodnicki.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

8 KOMENTARZE

  1. Nie rób tego wbrew woli mieszkańców.Dokończyć zaczęte i ślepe drogi jak Wisłokostradę czy drogę północna od ul.Warszawskiej do Krakowskiej przez Strefę Ekonomiczna i wiadukt nad torami kolejowymi zanim powstanie nowy przystanek kolejowy Rzeszów Zachodni na ul. Przy Torze.

  2. NIEEE – błagam nie ruszajcie Kościuszki – nie chcę następnych płyt cmentarnych w Rzeszowie!!! Tadziu – naprawdę zapytaj wcześniej mieszkańców… – a potem decyduj!!!

  3. Z przetargu powinna być wyłączona firma SRAbag bo nie wolno powielać tych samych błędów…
    I towarzysz stal… Tfu. Ferenc niech już nie popędza robotników, niech pracują w swoim tempie byle chodnik jakoś wyglądał ;(

  4. No i zacznie sie remont najstarszej ulicy w mieście która prowadziła z grodu na cyplu lessowyn. Dzisiaj ( ul. Mickiewicza/ Zemenhofa/ Joselewicza ta droga prowadziła do drewnianego kościułka : no może nie pierwszego chociaż podobno pierwszy drewniany spłonoł na staromiesciu w 1498 a fara rzeszowska już istniała w 1363 też spłonęła i właś nie ta ulica obecnie 🙁 kościuszki )z grodu do niej prowadziła .
    Ciekawie jak głęboko bedą penetrować oby kamienice nie zaczęły siadać : dopiero była by innowacja wykopaliskowa

Comments are closed.