Wojciech Buczak z rekomendacją klubu PiS w wyborach na prezydenta Rzeszowa

20
Fot. Ewa Szyfner / Rzeszów News. Na zdjęciu Wojciech Buczak
Reklama

MICHAŁ OKRZESZOWSKI, MARCIN KOBIAŁKA

Klub Prawa i Sprawiedliwości w radzie miasta zarekomendował posła Wojciecha Buczaka jako kandydata partii na stanowisko prezydenta Rzeszowa w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Ale władze partii wciąż się wahają, czy stawiać na Buczaka.

To, że PiS zamierza posłać Wojciecha Buczaka do wyborczej rywalizacji w wyborach w 2018 roku wiadomo już od maja 2016 roku, gdy Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki i jednocześnie szef PiS w regionie rzeszowskim, ogłosił, że to właśnie Buczak ma walczyć o prezydencki fotel w ratuszu

PiS w końcu chce przejąć władzę po Tadeuszu Ferencu (SLD), który miastem rządzi od 2002 roku, choć Ferenc co chwilę puszcza sygnały, że praca w ratuszu jeszcze mu się nie znudziła i poważnie rozważa walkę o piątą kadencję. 

W PiS-ie trwa cicha rywalizacja, na kogo ostatecznie postawić w rywalizacji z Tadeuszem Ferencem. Oprócz nazwiska Wojciecha Buczaka, pojawia się nazwisko posłanki Krystyny Wróblewskiej, choć ona sama kilka miesięcy temu zaprzeczała, że zamierza startować w wyborach na prezydenta Rzeszowa

Teraz wiadomo, że na wsparcie partyjnych kolegów na poziomie lokalnym może liczyć Wojciech Buczak. To on zyskał rekomendację startu w wyborach ze strony radnych klubu PiS w Radzie Miasta Rzeszowa. Decyzja zapadła w ubiegłym tygodniu.

– To jest nasza propozycja, a decyzję, kto będzie kandydatem będą podejmowały władze partii. Na tę chwilę żadne decyzje nie zapadły – podkreśla Marcin Fijołek, przewodniczący klubu PiS. Klub liczy 10 osób, w tym 7 członków partii.

Kandydatura musi uzyskać jeszcze poparcie struktur powiatowych partii, a później trafi do zarządu okręgu, który zbierze się do końca miesiąca. Potem propozycja trafi do Rady Regionalnej PiS, a po otrzymaniu pozytywnej opinii, do Komitetu Politycznego w Warszawie, który podejmie ostateczną decyzję.

– Nazwisko posła Buczaka jako kandydata było już wymieniane, ale pojawią się jeszcze inne. Na tym etapie można je traktować jedynie jako pierwsze wskazania – mówi poseł Andrzej Szlachta, szef Zarządu Komitetu Powiatowego PiS w Rzeszowie.

Szlachta podkreśla, że w przyszłorocznych wyborach PiS prawdopodobnie wystartuje w koalicji Zjednoczona Prawica – razem z Solidarną Polską i Polską Razem Jarosława Gowina, czyli tak, jak to było przy okazji wyborów parlamentarnych w 2015 roku. To też miałoby duży wpływ na wystawienie konkretnego kandydata.

„Będę popierał każdego kandydata z PiS”

Sam Wojciech Buczak, jak na razie, dystansuje się od pomysłu startu w wyborach na prezydenta Rzeszowa. – Nie jestem i nie wiadomo, czy będę kandydatem – mówi Buczak, który nie chce jeszcze mówić o swojej wizji prezydentury.

– Niezręcznie byłoby teraz wypowiadać się na tematy programowe. Miasto rozwija się i nie można w czambuł krytykować wszystkich pomysłów obecnego prezydenta, ale rozwój jest także skutkiem działania poprzedników Tadeusza Ferenca – Mieczysława Janowskiego i Andrzeja Szlachty – stwierdza Buczak.

Jego zdaniem, poprzednicy Ferenca rządzili w trudniejszych warunkach, bo miasto nie miało wówczas dostępu do unijnych pieniędzy. – Wiele naszych pomysłów jest, niestety, torpedowanych. Dlatego będę bardzo mocno wspierał kandydata PiS, ktokolwiek nim będzie – dodaje Buczak.

Wojciech Buczak od 1980 roku związany jest z „Solidarnością”. Od 1998 r. był przewodniczącym Zarządu Regionu „S”. Był radnym i przewodniczącym sejmiku podkarpackiego, a później wicemarszałkiem. W 2015 r. został wybrany na posła z listy PiS. 

PiS kolejnej porażki w wyborach na prezydenta Rzeszowa nie dopuszcza, choć zdaje sobie sprawę z tego, że jeżeli komukolwiek przyjdzie zmierzyć się z Tadeuszem Ferencem, to o zwycięstwo będzie niezwykle trudno. Ale porażka dla niektórych podkarpackich działaczy PiS otworzy drogę do wyczyszczenia partyjnych szeregów. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

20 KOMENTARZE

 1. Taki – sraki czy owaki co z tego jak jeden już sie wypalił : swoje zrobił dobrze czy źle to osądzą kolejne pokolenia jednak powinien odejść z za biurka i odpocząć
  Kolejny Kandydat o którym mowa to tak ; niech zostanie tym kim jest albo niech wraca tam gdzie był – O !
  Do kierowania miastem a sprawa jest poważna bo mogą nas pokroić na pół i przyłączyć do Lublina i Krakowa musi być osoba z charyzmą – mieć wizje – swoje zdanie – wykrztałcenie – obycie- elokwencje itd itp.
  To nie sterowana kukła pociągana za sznurki wykonująca polecenia z Warszawki i słuchająca suflerów i klakierów z galerii –
  to musi być osobowość nietuzinkowa mająca swoje zdanie

  Czy jest taki kandydat no ! na pewno na Podkarpaciu na ponad 2 miliony Osób jest – ale czy jest gotowy i chętny no to inna bajka czyli co nas czeka ?

 2. Austria chyba dokonała gruntowne zmiany i wybrała młodego 31 letniego chadeka na kanclerza Austrii,który nie chce aby do jego kraju napływali emigranci i uchodzcy.A czy prezydent miasta Rzeszowa podpisując be zgody mieszkańców i radnych deklaracje w Gdańsku ( jak 9 innych prezydentów) czy nadal chce ściągać uchodżców do Rzeszowa. Czy może zmienił już zdanie jak szef PO Schetyna tylko nie chce sie przyznać.

 3. Uważam że to nie powinien być kandydatem PiS Buczek. Bardzo słaba osoba. A Ferenc w pierwszej turze wygra. Jak ktoś to ktoś silny z autorytetem społecznym mieszkańców Rzeszowa. Ja nie widzę.

 4. Wierze ze mieszkancy Rzeszowa maja rozum nieznosze polityki i tych naszych pseudopolitykow ale ostatnie czego bym zyczyl dla Rzeszowa to prezydent rodem z PiSu

 5. nie potrzebujemy polityki w mieście, Pan Buczak to polityczna ceepka, nie nadaje się do zarządzania miastem, nie ma kompletnie charyzmy, jest skrajnie i bezrefleksyjnie oddany partii pis. Jedyne co za nim przemawia to to że jest Rzeszowianinem z urodzenia

 6. Za tyle inwestycji zablokowanych przez radnych pisu nigdy na człowieka nie zagłosuje i więcej innym będę odradzał. PIS dobrze rządzi Polską ale góra w Warszawie chyba nie wie tego co wyprawiają radni tej partii w Rzeszowie? Żeby miasto wojewódzkie nie miało głupiego aqaparku tylko dzieci musiały się chlapać w Fontannie Multimedialnej?

  Wstyd radni z pisu!

 7. Panie pośle. Mam pytanie, co się dzieje w temacie zakupu helikopterów Black Hawk w Mielcu. Po wyborach były wizyty w zakładzie PZL Mielec i gorące obietnice oraz deklaracje. I co ???????????????????

  • Słuszne pytanie, które wydaje się bardzo na miejscu. Dziś, gdy kończy się 2-gie dziesięciolecie XXI-go wieku wymóg posiadania studiów wyższych (nie mylić z licencjatem) dla kogoś kto kandyduje na tak prestiżowe stanowisko jak Prezydent Miasta Wojewódzkiego powinno być obowiązkiem.

  • Z tego co znalazłem w internecie p. Buczak ma wykształcenie wyższe techniczne – magister inżynier mechanik po Politechnice Rzeszowskiej. Pracował w OBRze w WSK Rzeszów.

 8. Rzeszowiacy pamiętają że pis zabrał miastu pieniądze na obwodnice południową i most.
  Trzeba mieć odwagę startować i przegrać.

 9. Pis i radny z Radomia szanowny pan Kultys zatrzymał zagranicznemu inwestorowi budowę aqaparku na Baranówce. Miasta samemu nigdy nie będzie stać na taka inwestycje. Dlaczego ten człowiek jeszcze decyduje o czymkolwiek w Rzeszowie? Powinien ze wstydu podać się do dymisji. Czy w PISie nie wiedzą że ten radny ciągnie partie pod lód?

 10. Prezydent podpisując deklaracje wraz z 9 innymi prezydentami miast o przyjmowaniu uchodzców do miasta Rzeszowa strzelił sobie w stopę.Czy zrobił to z namysłem czy aby przymilić się Schetynie z PO to już sprawa drugorzędna zrobił i już.Nikogo nie pytał nie tylko mieszkańców miasta czy radnych ale chyba nawet członków swojej rodziny.Zapewne ta deklaracja sprawi że nawet zagorzali zwolennicy zmieniają zdanie i nie chcą iść razem z nim na zwarcie z rządem, który jest przeciwny.

 11. PIS świetnie się sprawdza w globalnej gospodarce, ściągalności VAT, dbaniu o wizerunek Polski w dbaniu o rodziny wielodzietne…. Sam zawsze glosuje na PIS jak wybory do sejmu i senatu. Ale, no właśnie jest ALE bo w Rzeszowie radni pis szkodzą miastu. Taka jest prawda. Każda inwestycja która dawałaby pracę i zasilałaby lokalną gospodarkę zawsze przez radnych PIS blokowana. I dzieje się już któryś tak rok.

  I to nie jeden nie dwa razy to idzie w dziesiątki zablokowanych inwestycji! Cytat z Nowin naszego prezydenta dobitnie mówi co by się stało gdyby nie daj Boże miasto dostało się w ręce PISu?

  źródło Nowiny wersja papierowa:
  http://i.imgur.com/D5JEyQ4.jpg?2

  • A jakieś konkretne przykłady z tych „dziesiątek zablokowanych inwestycji” może Pan podać ?? Bo ze źródła (Nowiny) które Pan przytacza wynika że – tu cytat słów prezydenta Ferenca – „Kultys, twierdzę, że wstrzymujesz mi rozwój miasta” – no właśnie „mi” czyli prezydentowi Ferencowi …. jakoś nikt tu nie wspomina o rozwoju miasta a o powiększeniu Galerii Rzeszów, na której najbardziej zależy panu Ryszardowi P. – dobremu znajomemu pana Ferenca… przynajmniej kiedyś ….

Comments are closed.