Kongres 590. Duda: uwolnimy energię Polaków. Szydło: Podkarpacie to polska Bawaria

– Otwarty, dynamiczny rząd promujący Polskę jest szansą dla polskich przedsiębiorców – mówił w czwartek w podrzeszowskiej Jasionce Andrzej Duda, prezydent RP, podczas Kongresu 590.

 

Przed południem w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce rozpoczął się dwudniowy Kongres 590 skierowany dla polskich przedsiębiorców. Bierze w nim udział około 2 tys. gości. Są na nim przedstawiciele największych polskich i zagranicznych firm, m.in. Asseco, CD Projekt, Google, INGLOT, INTEL, Orange, Pratt & Whitney, PKO BP, PZU, PGNiG.

Do Rzeszowa przyjechali m.in. prezydent RP Andrzej Duda i premier RP Beata Szydło. Duda podczas inauguracji Kongresu mówił, że cieszy się z „synergii między administracją a biznesem”. – Musimy uwolnić energię Polaków – podkreślał prezydent RP.

– Podnosimy poziom życia Polaków – wielki projekt PiS, dopiero się rozpoczął. Otwarty, dynamiczny rząd promujący Polskę jest szansą dla polskich przedsiębiorców – mówił Andrzej Duda.

Nawiązywał do nazwy Kongresu. 590 to początek kodu, jakim są oznaczone polskie produkty.  – Chcemy je promować. Kiedyś było takie hasło – dobre, bo polskie. A chciałbym, by mówiło się najlepsze, bo polskie! Chciałbym, żeby ci, którzy wyjechali poza granice Polski, wrócili do kraju ze swoimi doświadczeniami – mówił Duda.

Duda: Zapraszam na Podkarpacie

Prezydent nawiązywał również do miejsca, w którym odbywa się Kongres 590. – Przez wiele lat mówiło się bardzo często w mediach, że to jest taka Polska B. Jeżeli ktoś uważa, że to jest Polska B, jakaś gorsza Polska, to bardzo serdecznie zapraszam do Rzeszowa, do tego Centrum Konferencyjnego, zapraszam na Podkarpacie – mówił prezydent.

Krytykował poprzedni rząd PO-PSL za to, że nie zdołał realizować wizji gospodarczej prezentowanej przez śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.  

– Nie było dla tej wizji pozytywnego odzewu ze strony ówczesnego rządu PO-PSL, ze strony ówczesnego premiera Donalda Tuska. Ich wizja była inna, nie była tak ukierunkowana na wspieranie polskiej przedsiębiorczości, na to, co było niezwykle ważne dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego, czyli na zrównoważony rozwój w sensie terytorialnym, na stwarzanie Polski równych szans – zaznaczał Andrzej Duda.

Prezydent RP dzisiaj wieczorem wręczy Nagrody Gospodarcze dla 18 przedsiębiorstw, które promują Polskę na całym świecie.

Szydło: Podkarpacie to polska Bawaria

Swoje wystąpienie podczas Kongresu 590 miała także premier RP Beata Szydło, która czwartkową wizytę na Podkarpaciu rozpoczęła od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą minister rozwoju regionalnego śp. Grażynę Gęsicką na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Rzeszów-Dworzysko.

Śp. Grażyna Gęsicka zginęła w katastrofie smoleńskiej, była posłem PiS z okręgu rzeszowskiego.

. – Przez ostatnie 12 miesięcy poczyniliśmy kroki, ażeby uwalniać kreatywność i energię Polaków – przekonywała Beata Szydło. – Dotrzymaliśmy słowa realizując projekty prorodzinne. Teraz dotrzymamy słowa realizując projekty rozwojowe – dodawała.

Beata Szydło mówiła, że „największym bogactwem Podkarpacia są ludzie”, nasz region nazwała „polską Bawarią”.

– Moją ambicją jest to by, kiedy będę już kończyć swoją pracę, jako premier, mówiono: „Bawaria? To takie niemieckie Podkarpacie”.  Ludzie z tego regionu to też największy kapitał naszej ojczyzny. Spotykamy się dzisiaj w regionie, który łączy symbolicznie nowoczesność i tradycję, to wartości, na których budujemy Polskę – podkreśliła Beata Szydło.

Jej zdaniem na Kongresie 590, na którym przedstawiciele polskich władz, samorządów oraz małych, średnich i dużych firm, łączy się „to, co najlepsze, to najlepsze to polskie”.

Szydło zaznaczyła, że jej rząd chce rozmawiać o przyszłości i o tym, by polska gospodarka była kołem zamachowym prowadzącym do myślenia o ambitnych celach rozwojowych oraz szansą dla młodych ludzi. Przypomniała, że w środę minął pierwszy rok rządów PiS.

– To było dobre 12 miesięcy, kiedy ciężko pracując, zajęliśmy się sprawami zwykłych ludzi. Ten pierwszy czas był poświęcony przede wszystkim wzmacnianiu polskich rodzin, budowaniu godnego życia polskich rodzin, ich stabilizacji i bezpieczeństwa. Od dzisiaj przechodzimy do drugiego etapu, a ten drugi etap nazywa się odpowiedzialny rozwój – podkreśliła.

W piątek premiera „Konstytucji dla Biznesu”

Beata Szydło stwierdziła, że „w Polsce nadszedł czas, kiedy elitami są zwykli obywatele”. – Każdego, kto ma wizję i marzenia, państwo będzie wspierało w ich realizacji – zapewniała. Dodając, że jej rząd przygotowuje takie prawo, które będzie „wspierać polską przedsiębiorczość i pozwoli się gospodarce rozwijać dynamicznie”.

W piątek Mateusz Morowiecki, wicepremier, a także minister rozwoju i finansów, ma w Jasionce ogłosić „Konstytucję dla Biznesu”, czyli pakiet rozwiązań ułatwiających prowadzenie firm.  

– Konstytucja zmniejszyć obciążenia administracyjne, przyspieszyć procesy wydawania decyzji budowlanych, środowiskowych, żeby polscy przedsiębiorcy mogli rzeczywiście więcej inwestować – podkreślał Mateusz Morawiecki.

Na Kongresie są także goście specjalni, a wśród nich: Bruce Dickinson, wokalista znanego na całym świecie heavymetalowego zespołu Iron Maiden. Dickinson jest właścicielem firmy Cardiff Aviation zajmującej się serwisowaniem wąskokadłubowych odrzutowców. W Rzeszowie będą także Rita Cosby, amerykańska dziennikarka telewizyjna, oraz prof. Nicklas Lundblad, szef działu polityki publicznej firmy w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce w Google.

Kongres 590

To dwa dni rozmów, pięć bloków tematycznych, kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych i około 2000 uczestników. Jego program skonstruowany jest w taki sposób, aby każdy przedsiębiorca, począwszy od tego, który buduje własny start-up, aż po takiego, który odniósł już sukces, mógł znaleźć interesujące informacje dla siebie.

Głównym celem dwudniowego Kongresu, którego organizatorem jest Fundacja im. Sławomira Skrzypka, ma być wymiana idei i doświadczeń przedstawicieli środowisk, które mają wpływ na rozwój gospodarki i przedsiębiorczości.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama