Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Jak długo pracuje się na 10-procentowy wkład własny potrzebny do zakupu mieszkania? W Rzeszowie aż ponad dwa lata. 

W trzecim kwartale 2023 roku sprzedawane przez deweloperów mieszkania miały średnio ok. 50 m kw. Taki metraż to dla wielu osób „złoty środek”. Lokum dobre na start, ale równocześnie na tyle duże, że może pełnić swoją funkcję, gdy powiększy się rodzina.

Ceny mieszkań zależą od wielu składowych. Nie bez znaczenia jest aktualna podaż lokali, popularność danego miasta czy lokalny rynek pracy.

– Tak to już jest, że im łatwiej o pracę i przyzwoite zarobki, tym większy jest popyt na mieszkania, a w konsekwencji wyższa jest ich średnia cena – mówi Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl. 

We wrześniu 2023 roku średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Rzeszowie wynosiło 7,1 tys. zł. To dużo czy mało? To wynik plasujący miasto w środku stawki. Na jej czele jest Kraków – 9,6 tys. zł, a na końcu Kielce i Białystok – 6,1 tys. zł.

Ile natomiast kosztują rzeszowskie mieszkania? Na koniec trzeciego kwartału 2023 roku 50-metrowe „M’ kosztowało przeciętnie 490 tys. zł. Dla porównania mieszkanie o takim samym metrażu w Warszawie kosztuje średnio 803 tys. zł.

Grafika: RynekPierwotny.pl

Ponad dwa lata oszczędzania

Jak wiele można zaoszczędzić z miesięcznej pensji na zakup mieszkania? Przy wysokich cenach żywności, najmie i innych wydatkach nie tak dużo. Chcąc zgromadzić całą potrzebną kwotę, trzeba przygotować się na wieloletnie odkładanie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Co więcej, nikt nie da gwarancji, że ceny mieszkań nie będą rosły szybciej od pensji. Dlatego też dla wielu osób lepszym rozwiązaniem może być kredyt hipoteczny.

Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl obliczyli, że najszybciej można uzbierać 10-procentowy wkład do kupna na kredyt nowego 50-metrowego mieszkania w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze. Wystarczy na to 19 miesięcy.

Na przeciwległej szali znajdują się Warszawa i Olsztyn. W tych miastach oszczędzanie zajmie najwięcej czasu – po 32 miesiące. W Rzeszowie natomiast 25 miesięcy. Oszczędzać muszą jednak dwie osoby i to po 20 procent dochodów netto.

A czy można kupić mieszkanie bez wkładu własnego? Tak, za pośrednictwem programu Bezpieczny Kredyt 2%. Warto jednak pamiętać, że w 2024 r. może być on zawieszony ze względu na wyczerpanie przyszłorocznej puli funduszy. 

– Poza tym nie wszyscy spełnią wymogi programu BK2% – mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Grafika: RynekPierwotny.pl

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama