Reklama

To pięć dni spektakli teatralnych, wernisaży, filmów, prelekcji teatrologów i rozmów z aktorami w Rzeszowie. Święto trzech geniuszy teatru z Podkarpacia Józefa Szajny, Jerzego Grotowskiego i Tadeusza Kantora rozpoczyna się 23 września.

[Not a valid template]

 

Gośćmi specjalnymi tegorocznych „Źródeł Pamięci” będą: Teatr im. St. I. Witkiewicza z Zakopanego, który pokaże dwa spektakle: „Witkacy – Appendix”, „Ccy-Witkac-Y Menażeria”, Trzeci Teatr Lecha Raczaka, który zaprezentuje „Misterium Buffo” i „Ach… Żyliśmy” oraz Malabar Hotel i Teatr Dramatyczny z Warszawy ze spektaklem „Don Juan” na tekstach Moliera i Bergmana.

Będziemy też mogli oglądać świetne muzyczne widowisko „Król Dawid – Live!” w wykonaniu Sambora Dudzińskiego. Swoje spektakle pokażą również teatry rzeszowskie: Teatru Maska (w koprodukcji z lubelskim neTTheatre) „Bieguny”, Teatr O. de. La „Łagodną”, a Teatr Przedmieście premierową „Podróż”.

Pierwszego dnia festiwalu odbędzie się promocja najnowszego numeru „Pamiętnika Teatralnego” w całości poświęconego Tadeuszowi Kantorowi. „Pamiętnik Teatralny” to jedyne w Polsce profesjonalne czasopismo teatrologiczne. W wydarzeniu udział wezmą Agnieszka Koecher-Hensel, prof. Jarosław Komorowski – redaktorzy pracujący nad kwartalnikiem, historycy i krytycy teatralni.

Śpiewam i tańczę

W planie festiwalu przewidziano trochę miejsca dla teatru tańca, który w środowisku rzeszowskim dopiero zaczyna się rozwijać. Imprezę otwiera znakomita wystawa prac Joanny Braun, poświęcona Pinie Bausch, niemieckiej tancerce i choreografce, realizującej przedstawienia na pograniczu baletu, dramatu i pantonimy. W cyklu 18 fakturowanych białych ekranach z włókna szklanego Joanna Braun stara się zatrzymać chwile jak w stop-klatkach z życia i śmierci niemieckiej tancerki.

Widzowie zachęceni przez wystawę Braun do teatru tańca będą mogli podziwiać sprawność aktorską członków jedynego w Rzeszowie tanecznego zespołu teatralnego Teatru O. de. La. W przedstawieniu „Łagodna”. Spektakl na podstawie opowiadania Fiodora Dostojewskiego będzie miał swoją premierę podczas festiwalu „Źródła Pamięci”.

Niespokojny duch

Monodram „Król Dawid – Live!” to zachwycająca propozycja Teatru Muzycznego Capitol z Wrocławia w ramach festiwalu „Źródła Pamięci”. To monolog oparty na życiu natchnionego psalmisty – króla Dawida i legendzie o dybuku, niespokojnym duch biorącym w niewolę ciało śmiertelnika.

Biblijne epizody zmieszane z współczesnością nadają dziełu tempa równego dobrej literaturze faktu. Krytycy teatralni uważają, że rolę jednej z najwspanialszych postaci w dziejach Izraela udźwignąć mógł jedynie śpiewający aktor-multiinstrumentalista, Sambor Dudziński.

Bilety na spektakle w cenie 15 zł do nabycia w Teatrze Maska, na pozostałe wydarzenia wstęp wolny. Spektakl „Łagodna” w ramach akcji 60+Kultura, bilety dla osób po 60. roku życia w cenie 10 zł. Rezerwacje: tel.: 17 85 01 360, lub 17 85 20 614.

SABINA LEWICKA

PROGRAM „ŹRÓDŁA PAMIĘCI. SZAJNA-GROTOWSKI – KANTOR”

23 września 2015 r. (środa)

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

– 19.00 Wernisaż wystawy JOANNA BRAUN / PINIE BAUSCH

– 20.00 „Bieguny” – rzeszowska premiera spektaklu; reż. Paweł Passini; neTTheatre i Teatr Maska w Rzeszowie

24 września 2015 r. (czwartek)

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19

– 10.00 Promocja najnowszego numeru „Pamiętnika Teatralnego” w całości poświęconego Tadeuszowi Kantorowi (z udziałem Agnieszki Koecher – Hensel i prof. Jarosława Komorowskiego, redaktora naczelnego „Pamiętnika Teatralnego”)

– 10.30 Prelekcje: prof. Krzysztof Pleśniarowicz , Jaromir Jedliński, Roman Siwulak; prowadzenie dr Anna Jamrozek-Sowa

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

– 18.00 „Podróż” Teatru Przedmieście (premiera)

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

– 20.00 „Król Dawid – Live!” spektakl w wykonaniu Sambora Dudzińskiego, Teatr Muzyczny Capitol z Wrocławia

– 22.00 Spotkanie z twórcami; prowadzenie dr Michał Mizera

25 września 2015 r. (piątek)

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19

– 10.00 Prelekcje: dr hab. Tadeusz Kornaś, prof. Zbigniew Osiński; dr Klaudiusz Święcicki, prof. Jose Alberto Ferreira, red. Andrzej Piątek; prowadzenie dr Anna Jamrozek-Sowa

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

18.00 „Misterium Buffo” Trzeci Teatr Lecha Raczaka

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

– 20.00 „Don Juan” Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy i Teatr Malabar Hotel

– 22.00 Spotkanie z twórcami; prowadzenie dr Michał Mizera

26 września 2015 r. (sobota)

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

– 11.00 Dyskusja z udziałem gości festiwalu, m.in. Lecha Raczaka i Andrzeja Dziuka; prowadzenie dr Michał Mizera

– 18.00 „Ach… Żyliśmy.” Trzeci Teatr Lecha Raczaka

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

– 20.00 „Witkacy – Appendix” Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem

27 września 2015 r. (niedziela)

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

– 12.00 „Józef Szajna. 10 prawd z mojego życia” – film w reż. Ewy Grabowskiej

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

– 18.00 „Ccy-Witkac-Y Menażeria” Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

– 20.00 „Łagodna” Teatr O. de. La

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama