Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Czas na drugą część 5. Toastu dla Tomasza Stańko. W niedzielę (9 lipca) na dziedzińcu Zamku Lubomirskich w Rzeszowie dwa niezwykłe projekty muzyczne.

Tegoroczny Toast dla Tomasza Stańko podzielono na dwie części. Pierwsza odbyła się tydzień temu, 2 lipca. Przy fontannie multimedialnej koncert zagrał trębacz Krystian Balawender z Marcinem Jadachem (kontrabas) i Dariuszem Krzysztoniem (perkusja)

Potem w Rzeszowskich Piwnicach publiczność najpierw miała okazję zobaczyć słuchowisko Michała Chołki –  „Istnienie Poszczególne”, z muzyką polskich jazzmanów, inspirowane życiem i twórczością Stańko. A na deser zagrał Paweł Palcowski Quintet.

„Stańko Shuffle”

 

W niedzielę (9 lipca) druga odsłona urodzin Mistrza na dziedzińcu Zamku Lubomirskich usłyszycie dwa projekty: „Stańko Shuffle” i „Jakob Bro Nonet”. Autorem pierwszego jest Sławomir Kurkiewicz, cieszący się dużym uznaniem kontrabasista jazzowy z Polski.

Kontrabas Kurkiewicza można usłyszeć można na sześciu albumach z Wasilewski Trio, trzech płytach z Tomaszem Stańko, dwóch ze słynnym francuskim perkusistą Manu Katche czy w nagraniach z Jacobem Youngiem. 

Projekt przygotowany na „Toast…” będzie niejako debiutem Kurkiewicza jako kompozytora i lidera zespołu. Inspiracją do przygotowania projektu „Stańko Shuffle” to jedno ze wspomnień kontrabasisty ze współpracy z Tomaszem Stańko.

Trębaczowi wielką radość przynosiło słuchanie muzyki w trybie shuffle, czyli gdy odtwarzacz, mając do dyspozycji całą cyfrową bibliotekę muzyczną użytkownika sam – losowo, czy w oparciu o własne algorytmy – generuje listę odtwarzania.

W ten sposób Stańko słuchał fragmentu symfonii Gustava Mahlera, która płynnie przechodziła w utwór Jamesa Browna, by za chwilę sięgnąć po nagranie freejazzowej awangardy. W podobnej koncepcji pomyślany jest ten koncert. 

Na scenie ze Sławomirem Kurkiewiczem wystąpią także: Piotr Orzechowski – fortepian
Philip Dizack – trąbka, Dorota Miśkiewicz – wokalizy, instrumenty perkusyjne, Dawid Fortuna – perkusja, elektronika oraz kwartet smyczkowy Sonos.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Jakob Bro Nonet”

Zdjęcie: materiały organizatorów

Z kolei za projektem „Jakob Bro Nonet” stoi Jakob Bro, duński gitarzysta, który z powodzeniem koncertuje po obu stronach Atlantyku. Jego także odkrył Tomasz Stańko, zapraszając do nagrania albumu „Dark Eyes”.

Dziś Jakob Bro ma w swoim dorobku sześć płyt dla ECM – w tym ostatnią, nagraną z wielkim saksofonistą tenorowym Joe Lovano, w hołdzie ikonie jazzowej perkusji – Paulowi Motianowi.

Bro po śmierci Tomasza Stańko nagrał poświęcony mu utwór „To Stanko” na swojej płycie „Uma Elmo”. Jakob Bro na „Toast…” przygotuje specjalny projekt, który nawiązywać będzie do muzyki, którą tworzył ze Stańko w ramach „skandynawskiego kwintetu” Dark Eyes.

Na scenie wystąpią także: Bill McHenry (saksofon tenorowy), Jesper Zeuthen (saksofon altowy), Felix Rossy (trąbka), Jorge Rossy (perkusja), Jakob Høyer (perkusja), Anders Christensen (kontrabas) i Florent Nisse (kontrabas). 

Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Rozpoczną się o godz. 20:00.

Pierwszy Toast dla Tomasza Stańko odbył się w 2019 roku. Artysta urodził się 11 lipca 1942 roku w Rzeszowie, jest jego honorowym obywatelem. Stańko zmarł 29 lipca 2018 roku w Warszawie. Został pochowany na warszawskich Powązkach. Miał 76 lat.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama