Wiceprezydent Rzeszowa, Grzegorz Wrona decyzją premiera rządu został powołany dzisiaj na stanowisko wiceministra Aktywów Państwowych. Informacja o tym, że zamieni Rzeszów na Warszawę krążyła od dawna. Wrona nie zaprzeczał, że otrzymuje różne propozycje, ale w temacie awansu do rządu nabierał wody w usta.
– Jednym z najtrudniejszych obszarów dziś jest górnictwo. To najważniejsze i największe wyzwanie, które stoi przede mną – powiedział nam na gorąco Grzegorz Wrona. Wielokrotnie deklarował, że mimo zmian nigdy nie odwróci się od Rzeszowa.
– To nie jest tylko deklaracja – będę wspierał projekty, które w mieście rozpocząłem. Muszę i chcę je wspierać, żeby nie zostały zmarnowane. Będę wspierał każdą rzecz, która ma sens i przyniesie miastu korzyść – skomentował.
– Nie możemy się zatrzymać, przed nami kluczowe inwestycje i ogrom środków do dalszego pozyskania dla Rzeszowa – dla Podkarpacia. Panie Ministrze idziemy dalej i pracujemy dla regionu, a ta nominacja z pewnością w tym pomoże! – skomentował nominację Wrony poseł Adam Dziedzic.
Wielozadaniowy zawodnik
Grzegorz Wrona nie próżnował w magistracie. To m.in. jego staraniom Rzeszów zdobył tytuł Europejskiego Miasta Sportu 2026. Wrona firmował relokację jednostki wojskowej z ul. Krakowskiej w okolice Świlczy przy A4 i S19, dopinał ścieżkę KOWR–MON i podkreślał, że miasto „gra z wojskiem, a nie przeciwko niemu”.
W wrześniu podczas rozmowy z naszą redakcją mówił o staraniach, żeby tereny Strzelnicy przekształcić na funkcje publiczne (zieleń, usługi, dostępność), zamiast „poligonu” w środku miasta.
Zaczął porządkowanie układu torowego z linią 106. Mówił, że „linia 106 przecina miasto na pół”, a kierunkiem są bezkolizyjność, możliwe obniżenie torów i odsunięcie serwisu taboru ze śródmieścia. Deklarował styl pracy „mniej fajerwerków, więcej dopinania dokumentów” oraz „tam, gdzie ważniejsza jest cisza negocjacyjna, wybieram skuteczność”. Współpracę polityczną, min. z posłem Adamem Dziedzicem czy wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem przekładał na decyzje, ale – jak powtarzał – „polityka musi się obronić w bilansie”.
Ministerstwo Aktywów Państwowych
MAP to resort rządu, który zarządza majątkiem Skarbu Państwa i sprawuje nadzór właścicielski nad spółkami z udziałem państwa. Pilnuje wykonywania praw z akcji/udziałów (np. powoływania rad nadzorczych i zarządów), przygotowuje i wdraża politykę właścicielską (wytyczne, standardy ładu korporacyjnego, decyzje o zbywaniu/nabywaniu akcji, dywidendach), a także koordynuje działania właścicielskie państwa wobec kluczowych firm.
W praktyce MAP nadzoruje największe spółki o znaczeniu strategicznym (m.in. energetyka, paliwa, infrastruktura, przemysł) i prowadzi z nimi sprawy właścicielskie – od zmian w zarządach po kierunki inwestycji czy reorganizacje. To przez ten resort przechodzą duże decyzje dotyczące państwowych grup kapitałowych.
(lp)
Czytaj więcej:
Olszynki Park w Rzeszowie z tytułem „Budowa Roku 2024”. To najwyższy apartamentowiec w kraju
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.





![Nocna łuna nad Iwlą. Samochód osobowy zamienił się w kulę ognia [ZDJĘCIA] pożar samochodu](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/chyrowa-pozar-samochodu-08-218x150.jpg)


![Pożar hali w zakładzie produkcyjnym na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/pozar-czudec1-218x150.jpg)


![Prezydent Nawrocki: dzięki takim miejscom, jak hub logistyczny na Podkarpaciu, możliwa jest obrona Ukrainy [FILM & ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/001_Prezydent_Karol_Nawrocki_wizyta_port_Rzeszow_Jasionka_i_POLLOGHUB_20251202_MWB20055-218x150.webp)



![Wisłokostrada w Rzeszowie na finiszu. W styczniu trasa ma być gotowa [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/wislokostrada2-218x150.jpg)
![Nowy dziecięcy OIOM w Rzeszowie otwarty. To jedyne takie miejsce na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/otwarcie-oiom-rzeszow-218x150.jpg)
![Budowa nowej drogi ekspresowej na Podkarpaciu coraz bliżej. Trasa ułatwi dojazd do S19 [MAPA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/10/droga-ekspresowa-pogladowe-218x150.jpg)

![Dostawczak w Jeziorze Solińskim. Internauci snują teorie – nikt nie trafił [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/polanczyk-dostawczy-w-wodzie-06-218x150.png)





![Stare rury na Podwisłoczu muszą zniknąć. Rzeszów modernizuje sieć ciepłowniczą [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/10/Projekt-bez-nazwy-3-2-218x150.jpg)










![Kończy się sezon turystyczny w Zamku w Łańcucie. Czeka tam wyjątkowa atrakcja [ZDJĘCIE]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/muzeum-zamek-lancut-storczyk-218x150.jpg)


![Magia świąt opanowała Rzeszów. Tłumy na otwarciu świątecznego Miasteczka [ZDJĘCIA] miasteczko świąteczne rzeszów 2025](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/miasteczko-swiateczne-07-218x150.jpg)






![Wisłokostrada w Rzeszowie na finiszu. W styczniu trasa ma być gotowa [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/wislokostrada2-324x235.jpg)