W Rzeszowie i sąsiednich gminach trwają badania ruchu. Jednym z elementów są ankiety, mieszkańcy są pytani o to, jakimi środkami transportu podróżują i jakie są ich oczekiwania.
To kolejny etap badania, które rozpoczęło się w październiku i potrwa do wiosny 2023 roku. Prowadzone jest dla wszystkich gmin Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego, do którego należą: Boguchwała, Błażowa, Chmielnik, Czarna, Czudec, Głogów Młp., Hyżne, Krasne, Lubenia, Łańcut (miasto i gmina), Rzeszów, Świlcza, Trzebownisko oraz Tyczyn.
Badania prowadzi zespół Politechniki Rzeszowskiej. Do tej pory zmierzono ruch rowerowy, pieszy i hulajnóg. Monitorowano także natężenie ruchu samochodowego i liczbę pasażerów w autobusach i pociągach.
Kolejnym etapem są badania ankietowe. Wyniki pokażą preferencje transportowe. – To jeden z kluczowych elementów całego przedsięwzięcia – mówią naukowcy PRz. Ankieterzy pytają mieszkańców, z jakich środków transportu korzystają i jak często.
– Zależy nam tym, aby poznać opinie, oczekiwania i zdanie mieszkańców oraz ich nawyki dotyczące podróżowania – mówi dr inż. Mateusz Szarata z Politechniki Rzeszowskiej, stąd prośba o udział w badaniu.
Badania ankietowe są prowadzone w domu respondenta oraz telefonicznie. Każdy ankieter ma legitymację z numerem telefonu, który pozwala na jego weryfikację. Poniżej prezentujemy wzór.
Zebrane dane zostaną wykorzystane m.in. do budowy i aktualizacji systemu transportowego i symulacyjnego modelu ruchu obejmującego teren całego ROF-u. Politechnika Rzeszowska ankiety przeprowadza na zlecenie miasta, które myśli o stworzeniu w Rzeszowie linii tramwajowej, gdy upadł pomysł kolejki nadziemnej.
Wyniki pozwolą ocenić również podział zadań przewozowych, pokażą na przykład, ile procent podróży odbywa się transportem indywidualnym, a ile publicznym.
Ankieterów biorących udział w badaniach można zweryfikować dzwoniąc do Urzędu Statystycznego w Rzeszowie pod numer 17 853 52 10 w. 106 (w godz. 7.00-15.30).
(la)
redakcja@rzeszow-news.pl