Zdjęcie: Tymon Markowski / Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Po 70 latach ośmiotomowe dzieło Louis’a-Pierrea Anquetila pt. „Oeuvres historiques” wróciło do biblioteki Muzeum-Zamku w Łańcucie.

W środę (14 marca) w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyło się uroczyste przekazanie zabytkowych woluminów. W 1944 r. ostatni ordynat Alfred Potocki razem z częścią zbiorów, wywiózł XVIII-wieczne książki do Wiednia. Następnie kolekcja trafiła do Szwajcarii, później została rozproszona.

– Zabytkowa publikacja została odnaleziona, pozyskana i przekazana dla Muzeum przez mecenasa Przemysława J. Blocha – prezesa Fundacji Rodziny Blochów – wyjaśnia Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum-Zamku w Łańcucie.

W pozyskanie kolejnego zbioru bibliotecznego zaangażowali także minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz oraz prof. Wojciech Kowalski, znany polski prawnik, który specjalizuje się w prawie autorskim i własności intelektualnej. 

Zdjęcie: Tymon Markowski / Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Dar Fundacji Rodziny Blochów nie jest pierwszym, który wzbogacił zamkową bibliotekę. Blochowie aktywnie wspierają łańcuckie Muzeum w zabiegach o restytucję zbiorów pochodzących z tutejszej biblioteki, rozproszonych podczas drugiej wojny światowej.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W ostatnim czasie odnaleziono i przekazano książki: „Description de la ville de Milan et de ses environs” – publikację wydaną w Mediolanie w 1844 r. oraz pracę autorstwa Francois-Thomas Delbare „Histoire des Ministres Favoris”, opublikowaną w Paryżu w 1820 r. O ich pochodzeniu świadczą znaki proweniencyjne: ekslibris, pieczęć własnościowa oraz nalepka inwentarzowa.

Licząca ponad 20 tys. woluminów Biblioteka Zamkowa w Łańcucie jest jedną z niewielu zachowanych niemal w całości in situ książnic rodowych.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama