Brak zębów to nie tylko problem estetyczny. Konsekwencją brakujących zębów mogą być wady zgryzu czy zaburzenia żucia. Brak zębów może okazać się przyczyną bólu głowy, ucha czy skroni. Sprawdź, dlaczego należy uzupełniać brakujące zęby i jakie rozwiązania są dostępne.

Konsekwencje braków w uzębieniu

Przez część osób brak zębów traktowany jest wyłącznie jako problem estetyczny. Nic bardziej mylnego. Oczywiście braki w uzębieniu nie wyglądają ładnie, ale kwestia wyglądu powinna odgrywać w tym przypadku drugoplanową rolę. Brak zębów pociąga za sobą szereg konsekwencji zdrowotnych. W miejscu po brakującym zębie następuje stopniowy zanik tkanki kostnej.

Osłabienie, a w ciężkim przypadku utrata kości, prowadzi do zaburzeń statyki sąsiednich zębów. Tracą one podparcie, w efekcie czego się przechylają. Powstałe zaburzenia zgryzu nie pozostają bez wpływu na staw skroniowo-żuchwowy. Obowiązki brakujących zębów przechodzą na zęby sąsiednie. W konsekwencji tracą one stopniowo swoją wytrzymałość, co z czasem grozi ich rozchwianiem, a nawet utratą. A to tylko wybrane spośród mnóstwa negatywnych skutków braków w uzębieniu.

Czy brak zębów wpływa na organizm?

Braki w uzębieniu mają zły wpływ na zdrowie. Kiedy brakuje zębów, pokarm jest gorzej gryziony i rozdrabniany. To z kolei ma niekorzystny wpływ na przewód pokarmowy. Jedzenie jest trudniej strawić. Żołądek wytwarza większą ilość kwasów trawiennych, aby nasilić proces trawienia, co może doprowadzić do refluksu i wrzodów.

Zaburzenia pracy stawów skroniowo-żuchwowych z powodu utraty zębów wiążą się z częstymi i uporczywymi bólami głowy czy ucha, a także z utrudnionym otwieraniem ust. Braki w uzębieniu wpływają na pogorszenie higieny jamy ustnej. To sprzyja namnażaniu się chorobotwórczych patogenów, które drogą naczyń krwionośnych mogą rozprzestrzeniać się po całym organizmie i powodować stany zapalne.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Negatywny wpływ na zdrowie przeplata się ze zmianą wyglądu, co źle wpływa na samoocenę i samopoczucie. Braki w uzębieniu mogą zmieniać kontury twarzy – powodować opadanie policzków, cieńsze usta, nienaturalne wydłużenie nosa oraz przyspieszać powstawanie zmarszczek.

Jak uzupełnić brakujące zęby?

Stomatologia oferuje skuteczne sposoby uzupełnienia braków w uzębieniu. Wybór zależy od liczby brakujących zębów. Najlepszą propozycją przy braku jednego zęba jest implant, który doskonale go odwzorowuje. Możliwe jest też wykonanie mostu protetycznego, opartego na zębach sąsiednich.

Jeśli brakuje kilku zębów, z pomocą przychodzi protetyka – podobnie jak wcześniej most protetyczny, o ile są zęby, które mogą posłużyć jako filary. Jeśli ich nie ma, funkcję filaru może pełnić wprowadzony uprzednio implant.

Przy kilku brakujących zębach można zdecydować się też na same implanty. Alternatywą jest ruchome uzupełnienie protetyczne – proteza akrylowa lub szkieletowa. Bez względu na rozwiązanie, które wybierzesz, bardzo ważny jest czas – im dłużej będziesz odkładać uzupełnienie brakujących zębów, tym większe będą negatywne konsekwencje tego stanu.

Reklama