Niepowtarzalna możliwość wymiany duchowych doświadczeń np. z mieszkańcem Paragwaju, Chin czy Ukrainy. A do tego koncerty w Rzeszowie, m.in. zespołu Piersi. Tak zapowiadają się rozpoczynające się Dni w Diecezjach.

Dni w Diecezjach są wstępem do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i potrwają do poniedziałku (25 lipca). Na Podkarpaciu pojawi się 1426 pielgrzymów, m.in. z Ukrainy, Paragwaju, Gwatemali, Francji, Włoch, Kanady, czy Brazylii. Przyjeżdżają już dzisiaj.

To właśnie z myślą o młodych pielgrzymach z różnych zakątków świata Kuria Diecezjalna, Urząd Miasta w Rzeszowie, Urząd Marszałkowski oraz  Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna przygotowali wiele atrakcji o charakterze religijnym, turystycznym i rozrywkowym.

Dni w Diecezjach to też dobra okazja, aby wypromować za granicą Rzeszów oraz całe Podkarpacie.

– Chcemy, aby pielgrzymi poznali nasze miasto, region, aby do nas wrócili, dlatego zapewniliśmy im bezpłatny dostęp do instytucji kultury oraz darmowe przejazdy autobusami MPK. Będą oni mogli z tego korzystać na podstawie identyfikatora ŚDM, który otrzymają – wyjaśnia Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa.

Pakiet diecezjalny dla pielgrzymów

Dodatkowo młodzi, w ramach tzw. „pakietu diecezjalnego” otrzymają również koszulkę, na której będzie widnieć  herb powiatu i województwa oraz hasło „Tabor? Rewelacja!”, materiały przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej: dwujęzyczną płytę „Cisza przed burzą…. Ostatnie lato II RP” oraz folder dotyczący wystawy „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”.

Urząd Marszałkowski przygotował z kolei broszurę w sześciu językach, w której zostaną ukazane najciekawsze miejsca naszego regionu oraz przewodnik po Rzeszowie i okolicach.

Pielgrzymi również w praktyce będą mogli podziwiać piękno Podkarpacia, ponieważ zaplanowano dla nich wycieczki turystyczne. W planie jest zwiedzanie rzeszowskich muzeów, Podziemnej Trasy Turystycznej, zamku w Łańcucie, muzeum w Markowej oraz instytucji kultury m.in. w Krośnie, Trzcinicy koło Jasła, Przemyślu czy Przeworsku.

Dla tych pielgrzymów, którzy cenią sobie atrakcje turystyczne na świeżym powietrzu, jest również możliwość wejścia do Magurskiego oraz Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

– Naszym gościom z zagranicy chcemy również pokazać zabytki, które są mało znane, jak chociażby kościół w Haczowie czy park historyczny w Bliznej – podkreśla Alicja Wosik, prezes Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Podczas Dni w Diecezji na terenie całego Podkarpacia będzie kursowało 80 autobusów z pielgrzymami. Opiekę turystyczną zapewnią im wykwalifikowani przewodnicy z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

– Atrakcje turystyczne, które zaplanowaliśmy dla pielgrzymów to dla nas wszystkich przede wszystkim ogromne wyzwanie logistyczne, bo chociażby w zamku w Łańcucie grupy zwiedzających będą wpuszczane co 10 minut – dodaje Wosik.

Koncerty na Rynku

Kolejną atrakcją, jaką przygotowano dla pielgrzymów w Rzeszowie, są koncerty, które będą trwać dwa dni (czwartek, piątek, 21-22 lipca). Z muzycznych atrakcji będzie można skorzystać od 19:00 na rzeszowskim Rynku.

Wśród zespołów, które w tych dniach wystąpią na scenie pojawią się: kapela „Tońko” z Dynowa, specjalizująca się w piosenkach ze starego Lwowa i Warszawy, utworach biesiadnych oraz religijnych, Zespół Pieśni i Tańca „Karpaty”, który w swoim repertuarze ma bogaty program wokalny, muzyczny, a także tańców narodowych i regionalnych .

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Pierwszy dzień koncertów zakończy wstęp muzyków z projektu Ratatam & Folk Dream Team, którzy wykonają  tradycyjne piosenki ludowe tak, by stały się bardziej zrozumiałe dla współczesnego słuchacza.

Drugiego dnia na scenie rzeszowskiego Rynku również wystąpią trzy zespoły. Od godz.19:00 będą grać Dollars Brothers Band, którzy zaprezentują mieszankę rock’n’rolla, bluesa, regge, funky oraz jazzu. Będą również śpiewać w języku łemkowskim.

Po nich wystąpią The Key Story – formacja, której początki dało dwóch Ukraińców. Cechą ich muzyki jest chaos, ponieważ uwielbiają oni „podróżowanie” między dźwiękami.

Natomiast gwiazdą piątkowego wieczoru będzie zespół  Piersi, który wystąpi o  20:30. Rzeszowianom jest on dobrze znany chociażby z piosenki „Bałkanica”, gdzie w teledysku pojawiła się właśnie stolica Podkarpacia oraz jej mieszkańcy.

Porozmawiać z pielgrzymem

Mimo tak wielu atrakcji, nie można zapomnieć, że ideą Dni w Diecezjach jest przede wszystkim duchowe przygotowanie się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

– Dni w Diecezjach to przede wszystkim czas rekolekcji, wzajemnego poznania się młodych ludzi, wzbogacenie się o duchowe doświadczenie wiary w innych kręgach kulturowych. Dni w Diecezjach to świetna okazja, aby porozmawiać z pielgrzymem z Kijowa czy Chin o tym, jak u nich wygląda bycie katolikiem – mówi ks. Daniel Drozd, diecezjalny koordynator ŚDM.

W Rzeszowie na młodych będą czekały dwa ważne wydarzenia religijne: Wieczór Uwielbienia dla wszystkich pielgrzymów, który 23 lipca odbędzie się w hali Podpromie o godz. 16:00. W programie godzina świadectw, pytania młodych do biskupów, Liturgia Słowa oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.

Ze względu na tę uroczystość zostanie przesunięty termin pokazu specjalnego fontanny multimedialnej. Odbędzie się on o 21:00 w niedzielę, a nie jak do tej pory w sobotę.

W ostatni dzień (25 lipca) odbędzie się o 9:00 msza święta w Parku Papieskim pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby, po której ordynariusz rzeszowski pobłogosławi pielgrzymów jadących do Krakowa. Po Eucharystii na zakończenie Dni w Diecezjach młodzi zostaną specjalnie przygotowanymi autobusami MPK przewiezieni na dworzec PKP, gdzie będzie na nich czekało dwa pociągi, które bezpośrednio zawiozą ich do Krakowa.

Ponadto w piątek (22 lipca) w kościele oo. Dominikanów o godz. 18:00 odbędzie się msza święta z modlitwą przy relikwiach bł. Pier Giorgio Frassatiego.

Nad bezpieczeństwem pielgrzymów oraz mieszkańców Rzeszowa przez 5 dni będą czuwać rzeszowscy policjanci.

Natomiast TVP3 Rzeszów ze względu na Dni w Diecezjach przygotowała specjalny cykl „Studio ŚDM”. Programy realizowane „na żywo” będą się ukazywać codziennie od 20 do 24 lipca o godz. 20.30.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama