Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

Jedna ścieżka dla biegaczy na bulwarach już jest. Ma być druga, która poprowadzi od zapory do pętli biegowej na Lisiej Górze. Na opracowanie koncepcji miasto zapisało w budżecie 30 tys. zł.

Początkiem października 2017 roku na bulwarach miasto oficjalnie oddało do użytku ścieżkę tartanową dla biegaczy, która ma 546 m długości i 2,5 m szerokości. Za wykonanie ścieżki oraz przebudowę ciągu pieszo-rowerowego na odcinku 425 m miasto zapłaciło wówczas 780 tys. zł.

Biegacze ze ścieżki korzystają, ale, niestety, o wiele częściej, a szczególnie w słoneczne dni, można na niej spotkać np. rodziców z dzieckiem w wózku, kobiety spacerujące po tartanie w szpilkach, dzieci jeżdżące rowerem albo hulajnogą, a nawet spacerowiczów z psami.

Dziwne? No oczywiście, biorąc pod uwagę, że z każdej strony ścieżki stoi widoczna tablica z regulaminem, gdzie „czarno na białym” jest napisane, czego zabrania się korzystającym ze ścieżki.

Niestety, do tego repertuaru trzeba dodać także zniszczenia nawierzchni ścieżki. O ile jedne z nich powstały w ferworze prac, które zmierzały do wystawienia plenerowych spektakli na bulwarach w ramach festiwalu „Trans/Misje”, o tyle niezrozumiałe jest to, że ktoś po prostu wziął i wydarł dziurę w tartanie, bo i takich aktów wandalizmu doświadczyła już ścieżka.

Mieszkańcy Rzeszowa nie dorośli jeszcze do takich udogodnień rekreacyjnych? Miasto jednak wierzy, że ludzie w końcu zmądrzeją. Ratusz przymierza się do realizacji kolejnej obietnicy, którą złożono jeszcze w 2017 roku. Przy oficjalnym otwarciu ścieżki była Matylda Kowal, biegaczka z Rzeszowa, która zasugerowała miastu, by w przyszłości powstała pętla biegowa, które będzie w 100 procentach praktyczna.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Kilka dni później Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa, zadeklarował, że pętla powstanie w rejonie Lisiej Góry, jako osobna inwestycja. – Na pewno chcemy inwestycję wpisać do przyszłorocznego budżetu – zapowiadał wówczas Marek Ustrobiński.

Mamy rok 2019. Na jakim obecnie etapie jest pętla biegowa? –Zapisaliśmy 30 tys. zł na opracowanie koncepcji budowy ścieżki dla biegaczy, która rozpocznie się przy zaporze, a następnie będzie biegła w stronę Lisiej Góry, gdzie powstanie pętla biegowa – informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Nowa ścieżka ma nie być połączona z obecną. Póki co, wciąż nie są znane szczegóły inwestycji. – To wykaże koncepcja. Ma ona być gotowa już w tym roku. Jak dobrze pójdzie i jak znajdą się na to pieniądze, to być może uda się jeszcze w tym roku ogłosić przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej – wyjaśnia Siwak-Krzywonos.

Koszt i termin budowy nowej ścieżki nie są jeszcze znane. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama