Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Pary borykające się z niepłodnością mogą starać się o dofinansowanie leczenia. W tym roku Rzeszów na ten cel przeznaczył prawie 464 tys. zł.

Z miejskiego dofinansowania leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego będzie mogło skorzystać co najmniej 40 par. Od stycznia do grudnia 2023 r. trzykrotnie rekrutowano pary chętne do uczestnictwa w programie.

Do tej pory miasto Rzeszów na program in vitro wydało 93 504 zł. Zakwalifikowanych do niego 27 par, z czego 7 par zrezygnowało z udziału w programie w trakcie jego realizacji.

Natomiast do drugiej procedury zakwalifikowano cztery pary, a do trzeciej procedury jedną parę. W efekcie siedem par oczekuje na szczęśliwe rozwiązanie, o czym informowaliśmy już w połowie lutego. Pierwsze dziecko ma się urodzić na przełomie marca i kwietnia.

– Nie można napisać piękniejszej historii niż historii nowego życia. Stanie po stronie nauki, ludzkiego szczęścia zawsze się opłaca, przynosi piękne plony – mówiła w lutym Patrycja Pawlak-Kamińska, pomysłodawczyni miejskiego programu in vitro. 

W 2024 r. (rekrutacja rozpoczęła się 22 lutego) zakwalifikowano do programu trzy nowe pary (wniosek czwartej pary trafi do podpisu prezydenta), 5 par zakwalifikowano do drugiej procedury, a jedną parę zakwalifikowana do trzeciej.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Aktualnie jeszcze 10 par może skorzystać z programu. Kwalifikowanie odbywa się zgodnie z kolejnością składanych zgłoszeń – wyjaśnia Beata Sander z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Leczeniem niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego od 18 stycznia 2023 r. zajmuje się klinika Parens. Miasto dopłaca do 5000 zł za każdą z trzech prób zapłodnienia. Budżet programu, który potrwa do końca 2025 roku, wynosi 650 tys. zł.

Program jest skierowany do mieszkańców Rzeszowa, par – kobiet w wieku 20-40 lat i mężczyzn – którzy walczą z niepłodnością. W Rzeszowie zmaga się z tym 7 tys. par. Warunkowo kwalifikowane są kobiety do 42. roku życia

Warunkiem uzyskania dofinansowania jest pozytywna kwalifikacja medyczna oraz formalna. O szczegóły programu można pytać w klinice Parens przy ul. Podwisłocze 21 w Rzeszowie lub telefonicznie: 509 108 109.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama