Dr Jacek Tutak z PRz nagrodzony w ogólnopolskim konkursie „Lider innowacji”

Sukces dr. inż. Jacka S. Tutaka z Politechniki Rzeszowskiej. Podczas 10. Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2017 w Katowicach został nagrodzony za stworzenie systemu przyspieszającego rehabilitację i pomoc niepełnosprawnym.  

 

Targi INTARG 2017 odbyły się w dniach 22-23 czerwca w Katowicach. Pracownicy Politechniki Rzeszowskiej zaprezentowali na nich trzy rozwiązania wspomagające proces rehabilitacji.

Wszystkim trzem projektom przewodniczył dr Jacek Tutak, pracownik Katedry Mechaniki Stosowanej i Robotyki PRz, który w konkursie „Lider Innowacji” 2017, rozstrzygniętym podczas trwania targów, został nagrodzony za zbiór rozwiązań urządzeń mechatronicznych wspomagających rehabilitację oraz ułatwiające funkcjonowanie osób starszych i niepełnosprawnych, w szczególności po udarze mózgu.

Pracownicy PRz zaprezentowali urządzenie do rehabilitacji wstawania z krzesła, zwłaszcza dla osób po udarach mózgu i osób starszych, urządzenie do rehabilitacji kończyny górnej oraz urządzenie do rehabilitacji ręki.

Pierwsze ze wspomnianych urządzeń składa się z modułu pod stopy, siedziska, oparcia wraz z rączkami oraz wysięgnika z monitorem. Każdy z modułów wyposażono dodatkowo w czujniki siły nacisku (m.in. z uwzględnieniem reakcji każdej ze stopy osobno).

Pacjent może ćwiczyć z lub bez pomocy modułu ruchomych poręczy. Urządzenie posiada również moduł diagnostyki i raportowania postępów prowadzonej rehabilitacji. Ponadto, ćwiczenia, które wykonuje pacjent, są wspomagane przez zestaw gier w wirtualnej rzeczywistości.

Urządzenie wzmacnia ogólną kondycję pacjenta jednocześnie umożliwiając reagowanie i unikanie upadków.

Z kolei urządzenie do rehabilitacji ręki składa się z podstawy oraz dwóch prowadnic umieszczonych na różnych wysokościach. Na wyższej umieszczono jeden pojemnik-magazyn, zaś na niższej dwa pojemniki zadaniowe.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Każdy z pojemników zawiera wyżłobienia na klocki oraz co najmniej dwa przyciski kontrolne sprawdzające zakresu ruchu. Podczas rehabilitacji pacjent wykonuje różne zadania przedstawione na wyświetlaczu, polegające na zmianie ustawienia klocków znajdujących się w wyżłobieniach pojemników.

Trzecie rozwiązanie – „Mechatroniczne urządzenie do rehabilitacji ręki” – przeznaczone jest do rehabilitacji osób z dysfunkcjami kończyny górnej, a w szczególności tych po udarach mózgu.

System składa się z urządzenia do rehabilitacji ręki, które pozwala na trening poszczególnych palców, czujników EMG oraz modułu z elektroniką. Urządzenie wyposażone jest w sensory siły nacisku, a także obrotowe kółka pozwalające na wykonywanie ćwiczeń zwiększających zakres ruchów palców. Dodatkowo dla kciuka opracowano specjalny joystick wspomagający ruch w kilku płaszczyznach.

– Urządzenie do rehabilitacji wstawania z krzesła, zwłaszcza dla osób po udarach mózgu i osób starszych zostało nagrodzone platynowym medalem i nagrodą specjalną – President of the Jury Awards. Urządzenie do rehabilitacji kończyny górnej oraz mechatroniczne urządzenie do rehabilitacji ręki nagrodzono złotymi medalami – wylicza zdobyte podczas targów nagrody Anna Worosz, rzecznik Politechniki Rzeszowskiej.

Politechnikę na międzynarodowych targach reprezentował również student mechatroniki – Szymon Gurak, który w Katowicach zaprezentował swój wynalazek dzięki temu, że zdobył wyróżnienie w XII edycji konkursu „Młody Wynalazca 2017” za stworzenie urządzenia do rehabilitacji ręki.

W targach wzięli udział reprezentanci świata nauki, przemysłu, jednostek samorządowych oraz uczniowie szkół średnich i studenci. Zaprezentowano ponad 170 wynalazków z 18 krajów: Belgii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czech, Egiptu, Francji, Indonezji, Iranu, Kanady, Malezji, Meksyku, Polski, Rumunii, Rosji, Tajlandii, Tajwanu, USA i Wietnamu.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama