Ktoś kiedyś powiedział, że przynajmniej słońce jest zawsze za darmo. I to prawda. Jednak z takiego daru trzeba również umieć umiejętnie korzystać.

Coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa i jednocześnie systematycznie rosnące koszty użytkowania energii elektrycznej sprawiają, że inwestycja w odnawialne źródła energii to już nie tylko sposób na tani prąd, ale również szansa na energetyczną niezależność oraz realny wpływ na kondycję otaczającego nas środowiska naturalnego.

Solar Masters Project (SMP) to rzeszowska firma, która przede wszystkim stawia na energię słoneczną nie tylko ze względu na dobro naszej planety, ale przede wszystkim w trosce o komfort życia oraz zasobność portfeli mieszkańców Podkarpacia. Od dłuższego czasu SMP specjalizuje się w montażu, serwisie oraz modernizacji paneli fotowoltaicznych w Rzeszowie i na terenie całego regionu podkarpackiego.

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaiczną przyszłość energetyczną, zapytaliśmy prezesów firmy Solar Masters Project.

Podkarpackie zagłębie fotowoltaiczne

– Podkarpacie od zawsze mogło się poszczycić bogactwem przyrody w niezmienionym stanie. Ten południowo-wschodni region Polski z jednej strony obfituje w rezerwaty przyrody, obszerne kompleksy leśne, kotliny oraz pasma górskie, z drugiej natomiast charakteryzuje się rozwinięta gospodarką, wieloma strefami ekonomicznymi oraz zrównoważonym rozwojem ukierunkowanym na dbałość o środowisko naturalne. W ten obraz idealnie wpisuje się fotowoltaika, będąca coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem    z zakresu OZE nie tylko wśród użytkowników prywatnych, ale również organów administracji publicznej, szkół czy też domów pomocy społecznej – mówi Sławomir Gątarski, Prezes Solar Masters Project.

Według raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2019”, przedstawionego przez Instytut Energetyki Odnawialnej, Podkarpacie zajęło w ubiegłym roku drugie miejsce wśród regionów w Polsce, które otrzymały największe unijne dofinansowanie na projekty  związane z energetyką solarną.

Czy instalacja ogniw słonecznych na Podkarpaciu jest opłacalna?

Średnia liczba osób w gospodarstwach domowych w Polsce to 2,8 osoby. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego z 2019 roku, ok. 20 proc. gospodarstw domowych zużywa od 1,5 tys. do 2 tys. kWh energii w ciągu roku. Około 15 proc. gospodarstw domowych mieści się w przedziale zużycia od 1 tys. do 1,5 tys. kWh rocznie. Mediana (wartość przeciętna) rocznych kosztów energii elektrycznej dla gospodarstw domowych     w Polsce wynosi 1,2 tys. zł.

(W)kWh/m2 rocznie, jednak największe nasłonecznienie ma miejsce w południowej oraz południowo-wschodniej części Polski, a w szczególności w regionie lubelskim, małopolskim, opolskim oraz, oczywiście, w województwie podkarpackim.

– Instalacja fotowoltaiczna o mocy zaledwie 1 KWP jest w stanie wyprodukować nawet 1100 kWh czystej energii rocznie. Przy większych instalacjach wartość ta wykładniczo rośnie. Inwestycja w fotowoltaikę pozwala więc na uniezależnienie gospodarstwa domowego od dynamicznych zmian zachodzących na polskim rynku energetycznym oraz uzyskania dla niego stałej ceny energii – przekonuje Sławomir Gątarski.

Instalujesz i zapominasz!

Jedną z kluczowych zalet instalacji fotowoltaicznej jest jej bezobsługowość. Jedyna ingerencja w system oraz infrastrukturę obiektu lub gruntu dotyczy samego montażu paneli. Później jakakolwiek interwencja ze strony inwestora w system solarny nie jest już konieczna. Wytwarzanie energii słonecznej oraz jej przesyłanie odbywa się w sposób automatyczny, a eksploatacja całej instalacji jest praktycznie bezkosztowa.

Jedyny obowiązek, jaki spoczywa na użytkowniku systemu solarnego, to okresowe mycie modułów fotowoltaicznych, co należy wykonywać średnio raz do roku, najlepiej po okresie zimowym.

– System fotowoltaiczny po montażu nie wymaga od nas żadnej dodatkowej ingerencji, zupełnie jak instalacja elektryczna w domu. Zakładamy raz i zapominamy o tym, ciesząc się każdego dnia z nieograniczonego dostępu do energii. Ponadto, dzięki mikroinstalacji fotowoltaicznej stajemy się niezależnym, samowystarczalnym gospodarstwem domowym pod względem energetycznym – tłumaczy Marcin Skała, Prezes firmy Solar Masters Project

– Należy również pamiętać, że panele fotowoltaiczne Solar Masters Project to najwyższa jakość wykonania oraz wysoki poziom trwałości, czego potwierdzeniem jest gwarancja producenta na nominalną moc wyjściową instalacji na poziomie nie mniejszym niż 80 proc. przez 25 lat użytkowania – dodaje Marcin Skała.

Dlaczego w fotowoltaikę warto zainwestować jak najszybciej?

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wszystkie osoby chcące zainwestować w rozwiązania fotowoltaiczne mają możliwość skorzystać z wielu atrakcyjnych form finansowania. Kluczowym wsparciem w tym zakresie jest program „Mój Prąd”, będący bezzwrotną pomocą finansową w formie dotacji, z której czerpać mogą osoby fizyczne, chcące przeznaczyć pieniądze na sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej.

Drugi nabór wniosków do tego programu rozpoczął się 13 stycznia i potrwa do 18 grudnia 2020 roku.

Dofinansowaniu podlegają mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV) o mocy 2-10 kW. W ramach programu osoba fizyczna może otrzymać dotację pokrywającą do 50 proc. kosztów instalacji fotowoltaicznej, jednak nie więcej niż 5 tys. zł. Ponadto wśród dostępnych metod finansowania godnym uwagi jest m.in. leasing, np. na 7 lat przy zerowym wkładzie własnym i 1 proc. wartości końcowej wykupu. Dofinansowania dla mieszkańców poszczególnych gmin czy powiatów odbywają się także w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, które oferują nawet do 80 proc. dofinansowania, dzięki czemu zwrot z inwestycji następuje już po ok. 2-3 latach użytkowania.

– Dodatkowym atutem dla użytkownika instalacji fotowoltaicznej są atrakcyjne ulgi podatkowe. Ponadto nadmiar wyprodukowanej energii może zostać odebrany przez sieć lub nawet sprzedany, w przypadku firm. Wówczas nadmiar wyprodukowanej energii zostaje zmagazynowany przez zakład energetyczny i oddawany prosumentowi okrojony o 20 proc. produkcji. To czysty zysk zarówno dla budżetu domowego, jak i firmowego – wylicza Sławomir Gątarski.

Stabilność energetyczna coraz ważniejsza dla mieszkańców Podkarpacia!

– Fotowoltaika to obecnie coraz popularniejsza na Podkarpaciu forma pozyskiwania taniej energii elektrycznej ze Słońca, stając się jednocześnie najlepszą inwestycją w przyszłość dla wielu prywatnych gospodarstw domowych, firm oraz organizacji użytku publicznego. Obserwujemy to po coraz większej liczbie zapytań, zamówień oraz przeprowadzonych instalacji systemów solarnych przez naszą firmę w regionie podkarpackim. Co ważne, taka instalacja działa nawet zimą, a jej sprawność może być nawet wyższa w tym okresie niż latem ze względu na brak strat związanych z nagrzewaniem się paneli – przekonuje Prezes SMP, Marcin Skała.

Fotowoltaika daje użytkownikowi większą niezależność od podwyżek cen energii, w tym również kosztów jej dystrybucji na długie lata. Im większy jest wzrost ceny energii elektrycznej, tym czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę staje się krótszy.

Wszelkie analizy cen energii z ostatnich lat wskazują systematyczny wzrost cen w branży energetycznej. Oczywiście, można zdecydować się na ofertę z gwarancją ceny, jednak nie otrzymamy żadnego zapewnienia, że koszty dystrybucyjne nie poszybują w górę, a wiele z nich naliczanych jest na podstawie naszego zużycia. Instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd wyłącznie na potrzeby użytkownika, dzięki czemu jest on w mniejszym stopniu uzależniony od dostawcy energii.

Zapraszamy do kontaktu: 

Solar Masters Project  

św. Huberta 63, 35-212 Rzeszów

Tel: +48 662 694 625

Tel: +48 884 649 199

e-mail: biuro@solarmp.pl

www: sm-project.pl

Facebook: www.facebook.com/solarmastersproject

Reklama