Fot. Materiały zespołu. Na zdjęciu The Kooks

Kolektywy muzyczne, kulturalny maraton, mnóstwo dobrej zabawy i gorące letnie dni oznaczają, że Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury zbliża się wielkimi krokami. Mamy dla was już szczegółowy program imprezy oraz wiemy, kto wystąpi w kolektywach na scenie Stadionu Miejskiego.

Koncert Główny w ramach Wschodu Kultury –  ESK 2017 odbędzie się 23 czerwca na Stadionie Miejskim przy ulicy Hetmańskiej. To wyjątkowe wydarzenie, które za każdym razem przyciąga tysiące osób, rozpocznie się o godz. 20:00. Tradycyjnie gwiazdy polskiej i zagranicznej sceny wykonają specjalnie zaaranżowane utwory w kolektywach.

ESK 2017 odbędzie się w dniach 22-25 czerwca. To 20 projektów, prawie 40 różnorodnych wydarzeń, 350 artystów z dziewięciu krajów.

W różnych punktach Rzeszowa odbywać się będą m.in. koncerty, wystawy, warsztaty aktorskie, konkursy, spotkania z twórcami, widowiska muzyczne. O szczegółach możecie przeczytać TUTAJ.

1. Bisz i Radex oraz Bovska na start

Zdjęcie: Materiały organizatorów

W tym roku specjalnie na Koncert Główny ESK zostanie przygotowane intro, które napisze duet  Bisz  i Radex.  Premierowy utwór duetu będzie mówił o muzyce, o tym jak ważna jest w życiu i o jej wyjątkowej mocy  łączenia ludzi ponad podziałami.

Duet Bisz i Radex tworzą Jarek „Bisz” Jaruszewski, jeden z najbardziej błyskotliwych głosów w rodzimym hip-hopie, członek zespołu B.O.K. i zdobywca Złotej Płyty za album „Wilk Chodnikowy” oraz Radek „Radeks” Łukasiewicz, świetny producent i lider formacji Pustki, mający za sobą współpracę z takimi artystami jak Monika Brodka czy Artur Rojek.

Na swoim koncie duet ma świeży materiał w postaci bardzo dobrze przyjętej płyty „Wilczy Humor”.  Ich wspólne dzieło stanowi kreatywną i pełną ironii podroż po różnych muzycznych gatunkach i konwencjach. Jest to podróż w dorosłość, w treści pełne dystansu i ironii, a na płaszczyźnie muzycznej odważnie wkraczająca w alternatywę.

Koncert Główny ESK otworzy Bovska – zdecydowanie jedno z największych muzycznych objawień 2016 roku. Pierwszy nakład jej debiutanckiej płyty „Kaktus” wyprzedał się w dwa dni, a jej utwory jeszcze przed premierą albumu biły rekordy popularności  w Internecie, gdzie dotychczas odtworzono je ponad 10 milionów razy.

2. Bednarek i DrymbaDaDzyga

Zdjęcie: Materiały organizatorów

W drugiej części – „Kolektywy” wystąpią: Bednarek i DrymbaDaDzyga (Ukraina); LemON i Rustavi Ensemble (Gruzja); Enej i Dzambo Agusevi Orchestra (Macedonia); Brodka i Unkle (Wielka Brytania). Zwieńczeniem Koncertu Głównego będzie występ gwiazdy zagranicznej – brytyjskiego zespołu The Kooks.

Kamil Bednarek zaczął karierę w formacji StarGuardMuffin, która powstała w 2008 roku.
Prawdziwy rozgłos kapeli  przyniosła wygrana jej lidera, Kamila Bednarka, w programie Mam talent! Dzięki temu debiutancki album „Szanuj” z 2010 r. w dwa miesiące osiągnął status podwójnej platyny.

Drymba Da Dzyga to ukraińska grupa łącząca w swojej muzyce rodzimy  folk z punk rockiem, ska, funky. Zespół powstał W  2006 roku w Kijowie jako inicjatywa mająca na celu stworzenie etno -rockowego zespołu, który będzie brzmiał wyjątkowo, właśnie dzięki nieoczywistym połączeniom muzycznych stylów. Zespół składa się z muzyków, którzy wcześniej zasłynęli w wielu muzycznych projektach takich jak: „Karpatiyany”, „Wolodar”, czy „Lukiny Dew”.

3. LemON i Rustavi Ensemble

Zdjęcie: Materiały organizatorów

Z kolei LemON na polskiej scenie muzycznej zrobił jedną z  najbardziej spektakularnych karier ostatniej dekady. W zaledwie cztery lata dorobili się czterech  płyt, rozpoznawalnego stylu i rzeszy fanów. Ich piosenki wielokrotnie znajdowały się na pierwszych miejscach list przebojów. Stało się tak chociażby z utworami „Napraw”, „Scarlett”, „Spójrz”, „Nice”czy „Jutro”.

LemON jest doceniany przez krytyków muzycznych i dziennikarzy. Zespół kilkakrotnie był nominowany do Fryderyków, a także otrzymał Superjedynkę, Eska Music Award, nagrodę na Sopot Top Trendy i tytuł „przeboju 25-lecia Radia Zet”.

Natomiast Rustavi Ensemble (Gruzja) stawia sobie za cel spopularyzowanie gruzińskich pieśni i tańców folkowych wśród szerokiej publiczności. Wokaliści z chóru Rustavi opanowali i doprowadzili do perfekcji niezwykłą sztukę synchronicznej improwizacji, której rozliczne przykłady znaleźć można w pieśniach wielu regionów Gruzji. Charakteryzują ich głosy o wyjątkowej barwie, spektakularne kostiumy oraz niepowtarzalny, gruziński, polifoniczny styl śpiewania.

4. Enej i Dzambo Agusevi Orchestra

Zdjęcie: Materiały organizatorów

Enej to z kolei polsko-ukraiński zespół czerpiący pełnymi garściami z ukraińskiej tradycji. Istnieje od 2002 roku i skutecznie  podbił  serca polskich słuchaczy, co widać, choćby na polskich listach przebojów, z których Enej praktycznie nie schodzi. Wydali pięć albumów, w tym jeden koncertowy, zrealizowany podczas Przystanku Woodstock 2011. Płyta „Folkhorod” z 2012 r. zdobyła status potrójnej platyny,  a album „Folkorabel”  i „Paparanoja” okryły się kolejno złotem i platyną.

Dzambo Agusevi Orchestra to bałkańskie szaleństwo prosto z Macedonii. Zespół tworzy 11 muzyków, a na ich oryginalne brzmienie  składają się: cztery trąbki, dwie perkusje, trzy rogi tenorowe, tuba i wokal. Razem tworzą doskonałe połączenie współczesnego popu z bałkańskimi rytmami, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Liderem zespołu jest Dzambo Agushev, uznawany za wirtuoza trąbki.

5. Brodka i Unkle

Zdjęcie: Materiały organizatorów

Monika Brodka to polska wokalistka, która swoją karierę zaczynała jako nastoletnia gwiazda, która musiała udowodnić, że na to miano zasługuje. Nie było łatwo, ale od wydanej w 2010 „Grandy” nikt już nie ma wątpliwości, że miejsce Brodki jest na szczycie.

W 2012 roku poszła za ciosem, nagrywając fenomenalny minialbum „LAX”, którym pokazała się z zupełnie nowej, roztańczonej strony, a ci, którzy widzieli ją ostatnio na koncertach, wiedzą, że po Monice spodziewać się można właściwie wszystkiego – zniewalających refrenami piosenek, rytmów klubowych i alternatywnych poszukiwań.

Kolejną płytą  znów zaskoczyła. Najnowsza „Clashes” to płyta utkana z kontrastów. Posępne, kościelne organy i pełen wigoru punk rock, teksty o namiętności, miłosnym szaleństwie, ale i o kuszącej otchłani śmierci.

Unkle to brytyjski zespół założony przez Jamesa Lavelle’a i Tima Goldsworthy’ego. Ich styl określa się najczęściej jako trip hop, ale grupa chętnie sięga także po rocka i electro. Istnieją od 1994 r. i od tego czasu współpracowali już z takimi gwiazdami jak: Thom Yorke (Radiohead), Dj Shadow, Josh Homme (Queens Of The Stone Age), Ian Brown, Robert Del Naja (Massive Attack).

Wydali 6 albumów, które zostały świetnie przyjęte przez krytyków i publiczność. Do ich piosenek nakręcono kilkanaście teledysków, a pracowali przy nich tak znani reżyserzy jak Jonathan Glazer, Shynola, czy Jake Scott.

6. Gwiazdą The Kooks

Zdjęcie: Materiały organizatorów

Gwiazdą Koncertu Głównego ESK będą Brytyjczycy z zespołu The Kooks uznawani są za jedną z ikon brytyjskiego indie-rocka. Ich muzyka łączy w sobie elementy rocka, punku, ska, reggae, funku i bluesa.

Zespół zaistniał na rynku muzycznym w roku 2006, wydając pierwszy album Inside In/Inside Out, który rozszedł się na świecie w ponad 1,5 milionach kopii, pokrywając się poczwórną platyną w Wielkiej Brytanii. The Kooks ma na swoim koncie również nagrodę dla Najlepszego Zespołu Wielkiej Brytanii i Irlandii (Best UK & Ireland Act) przyznaną przez MTV Europe Music Awards 2006.

Zespół ma na swoim koncie liczne występy na scenach całego świata. W Polsce jako gwiazda gościli już na takich festiwalach jak: Open’er (2009), Coke Live Music Festival (2011), Orange Warsaw Festival (2014) czy Jarocin Festiwal (2015).

(jg)

7. Czwartek (22 czerwca)

Fot. Piotr Woroniec jr / Rzeszów News. Na zdjęciu Vitold Rek

 

„Dobranocki ze Wschodu” – wystawa plenerowa Muzeum Dobranocek – Bulwary

„Sięgając do korzeni”  – wystawa plenerowa z fotoplastykonem – Bulwary

9.00 – 19.00 – wystawa czasowa „Coralgol to właśnie ja” prezentująca pamiątki z realizacji serialu o przygodach słynnego Misia – Muzeum Dobranocek, ul. Mickiewicza 13

9.00 – 19.00 – „Wilk i Zając, Kiwaczek i inni” – maraton filmowy – Muzeum Dobranocek, ul. Mickiewicza 13

9.30 – 11.00 – „Wojaże pełne muzycznych wrażeń”  – warsztaty muzyczne i gry słowne, tańce z różnych stron świata, zabawa w sleeveface i  inne atrakcje – blok dziecięcy z udziałem Mobilnej Filharmonii – klub festiwalowy

11.30 – 12.30 – warsztaty tworzenia grafiki z ADELINĄ dla dzieci do lat 6 – klub festiwalowy

11.30 – 13.00 – spotkanie ze studentami z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania nt. zwyczajów i kultury ukraińskiej oraz dobranocek ze Wschodu – klub festiwalowy

13.30 – 14.30 – warsztaty tworzenia grafiki z ADELINĄ dla dzieci do lat 12 – klub festiwalowy

14.00 – 16.00 – „W drodze do rymu” – spotkanie autorskie z Arturem Andrusem, prowadzenie Jan Wolski – Galeria Rzeszów, al. Piłsudskiego 44

17.00 – 18.00 – Otwarcie wystawy plakatów z animacji „Wilk i Zając” – Muzeum Dobranocek, ul. Mickiewicza 13

17.00 – 18.30 – Emilia Raiter „Opowieści o stworzeniu świata” – klub festiwalowy

19.00 – 20.00 – wernisaż wystawy fotografii Kuby Kamińskiego „Szeptuchy”, Galeria DWA PLANY, ul. Krakowska 20

19.00 – 22.00 – Art Celebration: East United – Filharmonia Podkarpacka, ul. Szopena 30

21.00 – 22.00 – koncert Wacława Zimpla oraz Tria Rogiński/Trzaska/Moretti  – klub festiwalowy

21.30 – 00.30 – Syreny – akcja performatywna – Galeria R_Z, ul. 3 Maja 18

22.30 – 00.00 – projekcja filmu „Majdan. Rewolucja Godności” – reż. Siergiej Łoźnica, Ukraina / Holandia 2014 / 130 min. – klub festiwalowy

8. 23 czerwca  (piątek)

Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

 

„Dobranocki ze Wschodu” – wystawa plenerowa Muzeum Dobranocek – Bulwary

„Sięgając do korzeni”  – wystawa plenerowa z fotoplastykonem – Bulwary

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

9.00 – 19.00 – wystawa czasowa „Coralgol to właśnie ja” prezentująca pamiątki z realizacji serialu o przygodach słynnego Misia – Muzeum Dobranocek, ul. Mickiewicza 13

9.00 – 19.00 – „Wilk i Zając, Kiwaczek i inni” – maraton filmowy – Muzeum Dobranocek, ul. Mickiewicza 13

10.00 – 12.00 – „Zrób sobie bohatera” – warsztaty plastyczne tworzenia masek bajkowych postaci – Wilka i Zająca, Kiwaczka i Krokodyla Gieny. Quiz wiedzy dobranockowej – klub festiwalowy

16.30 – 18.30 – „Sięgając do korzeni” – Cyjanotypia – otwarte warsztaty techniki fotograficznej – klub festiwalowy

17.00 – 18.30 – „Sięgając do korzeni” – spotkanie z potomkinią Edwarda Janusza – Elżbietą Kaliszewską (DSAFiTA), kustoszem mającym pieczę nad dorobkiem dziedzictwa zakładu E. Janusza – Rafałem Kocołem (Muzeum Okręgowe w Rzeszowie) oraz koordynatorem cyfrowych zbiórek regionalnych pamiątek – Bożeną Jandą (WiMBP w Rzeszowie) odkryje przed uczestnikami rzeszowskie korzenie – klub festiwalowy

17.00 – 18.30 –  „Lwów. Szkice miejskie” –  koncert poezji śpiewanej duetu Kuba Blokesz (śpiew) i Michał Szuba (gitara) oraz wystawa fotografii Surena Vardaniana  „lwowskie impresje” – Podziemna Trasa Turystyczna, Rynek 26

17.00 – 19.00 – Projekcje animacji z 5 edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA 2017 oraz spotkanie z pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu Piotrem Kardasem – Muzeum Dobranocek, ul. Mickiewicza 13

18.30 – 19.00 –  „Sięgając do korzeni” – „Rzeszowskie janusze” projekcja filmu dokumentalnego o galicyjskim Rzeszowie, ocalałym od zapomnienia, dzięki fotografiom Edwarda Janusza, potocznie określanymi „januszami” – klub festiwalowy

20.00 – 1.00 – Koncert Główny – Stadion Miejski, ul. Hetmańska 69

21.30 – 1.00 – Syreny – akcja performatywna – Galeria R_Z, ul. 3 Maja 18

24 czerwca  (sobota)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Kaliber 44
Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Kaliber 44

 

„Dobranocki ze Wschodu” – wystawa plenerowa Muzeum Dobranocek – Bulwary

„Sięgając do korzeni”  – wystawa plenerowa z fotoplastykonem – Bulwary

10.00 – 19.00 – wystawa czasowa „Coralgol to właśnie ja” prezentująca pamiątki z realizacji serialu o przygodach słynnego Misia – Muzeum Dobranocek, ul Mickiewicza 13

10.00 – 19.00 – „Wilk i Zając, Kiwaczek i inni” – maraton filmowy – Muzeum Dobranocek, ul. Mickiewicza 13

12.00 – 17.00 – SMYK ARENA – klub festiwalowy

12.00 – 13.00 – „Świteź i Nowogródek – 200 lat po Mickiewiczu” – wystawa fotografii wraz z uroczystym wernisażem autorstwa Tatiany Cariuk – Falewicz – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9

13.00 – 14.00 – „Artyści fotograficy z Białorusi” – wykład Tatiany Cariuk – Falewicz – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9

14.00 – 16.00 – Legalna Kultura – debata. LOSY KULTURY  W CYFROWEJ RZECZYWISTOŚCI. Nowe technologie – nadzieja czy zagrożenie – klub festiwalowy

16.00 – 18.00 – „Rachu-ciachu” – wystawa wycinanki białoruskiej Marka Maksimovicha oraz warsztaty wycinania z papieru motywów charakterystycznych dla białoruskiej sztuki ludowej – Wypożyczalnia Muzyczna WiMBP, ul. Żeromskiego 2

16.00 – 20.00 – Global Village – klub festiwalowy

19.00 – 22.00 – koncert zespołu 5`nizza oraz L.U.C. & Rebel Babel Ensemble wraz z gościnnym udziałem Kayah i KALLIBER 44

19.30 – 20.30 – All Night Vigil – koncert muzyki dawnej – Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, ul. Sokoła 8

21.00 – 22.30 – „Zapiski Oficera Armii Czerwonej” – spektakl teatralny w reżyserii Tomasza Obary. W roli głównej Piotr Cyrwus – klub festiwalowy  

21.30 – 1.00 – Syreny – akcja performatywna – Galeria R_Z, ul. 3 Maja 18

22.00 – 00.00 – „Sięgając do korzeni” – video-mapping na drzewie inspirowany postacią Edwarda Janusza – Bulwary

23.00 – 00.30 – projekcja filmu „Wujek Tony, trzej głupcy i służba bezpieczeństwa” – reż. Mina MilevaVesela Kazakova, Bułgaria 2014 / 86 min. – klub festiwalowy

23.00 – 2.00 – Silent Disco – klub festiwalowy

25 czerwca (niedziela)

Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

 

„Dobranocki ze Wschodu” – wystawa plenerowa Muzeum Dobranocek – Bulwary

„Sięgając do korzeni”  – wystawa plenerowa z fotoplastykonem – Bulwary

10.00 – 19.00 – wystawa czasowa „Coralgol to właśnie ja” prezentująca pamiątki z realizacji serialu o przygodach słynnego Misia – Muzeum Dobranocek, ul Mickiewicza 13

10.00 – 19.00 – „Wilk i Zając, Kiwaczek i inni” – maraton filmowy – Muzeum Dobranocek, ul. Mickiewicza 13

10.30 – 13.30 – warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Prowadzenie: Piotr Cyrwus – klub festiwalowy

12.00 – 17.00 – SMYK ARENA – klub festiwalowy

12.00 – 21.00 – Bitwa o Wschód – zawody taneczne – plac przy Moście Zamkowym

16.30 – 18.00 – „Romeo i Julia” – Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

19.30 – 22.00 – Electro East – koncerty elektronicznej muzyki białoruskiej: SHUMA, Mustelide, CherryVata – klub festiwalowy

21.00 – 22.00 – „Le Spectre de la Rose” – balet współczesny w jednym akcie – scena, Rynek

22.00 – 00.00 – „Sięgając do korzeni” – video-mapping na drzewie inspirowany postacią Edwarda Janusza – Bulwary

22.30 – 00.00 – projekcja filmu „Lewiatan”/„Leviathan” – reż. Andriej Zwiagincew, Rosja, 2014, 140 min. – klub festiwalowy

23.00 – 1.00 – Silent Disco – klub festiwalowy

redakcja@rzeszow-news.pl