Fot. Urząd Wojewódzki w Rzeszowie. Na zdjęciu Ewa Leniart

Wojewoda podkarpacka Ewa Leniart wystartuje w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa. Chce być kandydatką obywatelską, nie Prawa i Sprawiedliwości.  

Na początku marca informowaliśmy, że w wyścigu o fotel prezydenta Rzeszowa władze PiS na Nowogrodzkiej postawiły na Ewę Leniart, wojewodę podkarpacką. Wtedy partia tych doniesień nie potwierdzała, a jej wicerzecznik Radosław Fogiel studził nastroje, przekazując, że decyzja zapadnie „w najbliższych dniach”. Nasze źródła w PiS przekonywały jednak, że ogłoszenie startu Leniart to tylko formalność. 

W środę (10 marca) udział w przedterminowych wyborach ogłosiła sama zainteresowana. –Wystartuję w wyborach na prezydenta Rzeszowa – potwierdziła Ewa Leniart przed rzeszowskim ratuszem. – Mimo że mam poparcie Prawa i Sprawiedliwości, będę kandydatką obywatelską. Mam swój komitet, Komitet Wyborczy Ewy Leniart. Zadbam o najbardziej potrzebujących – obiecywała wojewoda. 

O kandydaturze Leniart spekulowano od momentu rezygnacji Tadeusza Ferenca ze stanowiska prezydenta Rzeszowa. Jej udział w wyborach oznacza, że obóz Zjednoczonej Prawicy ma trzech kandydatów. Oprócz Leniart kandydaturę zgłosił Marcin Warchoł z Solidarnej Polski, który także obiecał rzucenie partyjnej legitymacji. Swojego człowieka proponuje też Porozumienie, w partii Jarosława Gowina aktualnie toczą się prawybory

Spoza środowiska PiS do startu w wyborach na prezydenta Rzeszowa zgłosili się: Agnieszka Itner (Razem)Grzegorz Braun (Konfederacja)Maciej Masłowski (były poseł Kukiz’15) Kazimierz Rochecki (przewodniczący Rady Osiedla Śródmieście)

Wciąż nie wiadomo, kogo poprze Koalicja Obywatelska, która zapowiada wspólnego kandydata całej opozycji. PSL wysuwa kandydaturę Edwarda Słupka, szefa spółdzielni Zodiak, Lewica myśli o Wiesławie Bużu. W grze jest też Konrad Fijołek, przewodniczący Rozwoju Rzeszowa. 

Przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa mają odbyć się 9 maja. 

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama