ile-bank-pobiera-za-przelew
Reklama

Wykonywanie przelewów to łatwy sposób, aby dokonać opłat za wiele licznych zobowiązań. Zdarzają się sytuacje, że konieczne jest wykonanie transakcji, a te nie zawsze są bezpłatne. Ile trzeba zapłacić za nią bankowi i czy istnieją alternatywy? Dużo zależy od tego, czy placówka kładzie nacisk na technologiczne rozwiązania, które pozwalają na samodzielne i bezpłatne obsługiwanie przelewów.

Przelewy w oddziałach banku

Zauważalnym w gałęzi finansowej trendem jest odchodzenie od stacjonarnych punktów bankowych. Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że to rozbudowana sieć oddziałów jest kluczem do sukcesu i pozyskiwania klientów.

Postęp technologiczny, jak i pandemia, wpłynęły na poszukiwanie rozwiązań zdalnych, np. płatności przez Internet czy za pośrednictwem telefonu komórkowego lub samoobsługowych w placówkach bankowych.

W efekcie zmian rynkowych ulega zmianie także charakter placówek bankowych. Pojawiają się w formie stoisk promocyjno-informacyjnych, np. w galeriach handlowych, niż jako miejsca, w których można dokonywać wpłat pieniężnych. Obecnie placówka banku wyposażony jest w bankomat i wpłatomat.

Zależnie od placówki i posiadanego rachunku opłaty za transakcje mogą się różnić. Zazwyczaj kwota ta wynosi 5-10 zł, z przewagą ofert o wyższej kwocie. Instytucje decydują się także na tworzenie rachunków przeznaczonych docelowo do obsługi stacjonarnej. Wtedy opłaty te są niższe lub zerowe, jednak należy liczyć się z kosztami za samo prowadzenie konta.

Znając swoje potrzeby, warto skorzystać z porównywarek ofert, np. ta pod adresem internetowym www.bankier.pl/smart/konta-bankowe, aby znaleźć konto maksymalnie dopasowane do własnych potrzeb.

Transakcje krajowe a zagraniczne

Opłata za dokonywanie transakcji może być uzależniona od jej rodzaju. Wiele banków pobiera opłaty za przelewy realizowane stacjonarnie. Usługa staje się bezpłatna dzięki bankowości internetowej i mobilnej, ale tylko na terenie kraju. Niezależnie od wyboru jej sposobu, przekazanie pieniędzy za granicę będzie się wiązać się z naliczeniem opłaty za taką usługę.

Banki zazwyczaj nie podają konkretnej kwoty, jaką trzeba zapłacić za przelew – stanowi ona procent od danej kwoty. Zazwyczaj waha się od 0.2% do 0,5% przekazywanych środków. Taka opcja ma również ograniczenie maksymalne. Zazwyczaj wykonanie transakcji za granicę jest dopuszczalne w kwotach między 10 zł a 250 zł.

Dodatkowo są to przelewy, które pozwalają na wybór, kto pokryje jego koszty. Dostępne opcje to: opłata przez nadawcę, opłata przez odbiorcę oraz opłata przez nadawcę i odbiorcę.

W niektórych sytuacjach, o ile to możliwe, tańszym rozwiązaniem może być dokonywanie transakcji za pośrednictwem kont walutowych. Jeśli płatności dopuszczalne są w innych jednostkach monetarnych, rozliczanie się za pośrednictwem kont walutowych może być tańszą alternatywą.

Przelewy w bankowości elektronicznej

Bankowość internetowa oraz mobilna są instrumentami prężnie rozwijanymi przez instytucje finansowe. Można to zauważyć po dostępności aplikacji mobilnych i liczbie działań, które można wykonywać z domu.

Wykonywanie przelewów, np. w celu opłacenia rachunków czy przekazania komuś pieniędzy, stało się wręcz samoobsługowe. Nie wymaga też fizycznej obecności pośrednika bankowego. Obsługa własnego rachunku stała się tańsza, ponieważ większość codziennych operacji da się zrobić unikając obrotu gotówką.

Dodatkowo gotówkę można bez problemu przekazać na własne konto przy użyciu wpłatomatu. A gdy konieczne jest jej użycie, wystarczy skorzystać z bankomatu. Kiedyś tego typu operacje były zastrzeżone wyłącznie dla oddziałów bankowych, dziś można wykonać je bezpłatnie i zdecydowanie szybciej bez żadnej pomocy.

Żeby przekazywanie pieniędzy było bezpłatne, trzeba korzystać z określonych bankomatów, np. konkretnej placówki lub sieci współpracującej z konkretną instytucją (m.in. Euronet).

Posiadanie karty i wyciągnięcie pieniędzy z innego bankomatu jest możliwe, jednak będzie się wiązać z dodatkowym pobraniem opłaty ok. 5-10 zł (kwota może się różnić w przypadku wyższych wypłat).

Szybkie przelewy

Niekiedy zdarza się, że jakiś przelew, np. z opłatami za czynsz, bywa wykonywany w ostatniej chwilę. Ważne jest, aby dotarł jak najszybciej do odbiorcy a nie w najbliższy dzień roboczy. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być opcja szybkich transakcji. Najpopularniejszymi systemami są Express Elixir oraz BlueCash.

To rodzaj szybkich transakcji międzybankowych, które wykonywane są natychmiastowo w chwili zlecenia. Różnią się od zwyczajnego przelewu Elixir, że nie są rozliczany w tzw. sesjach. Dzięki temu, gdy ważny jest czas, można wykonać przelew Express Elixir, który dotrze do odbiorcy od razu, a nie dopiero w najbliższej sesji rozliczeniowej, np. kolejnego dnia.

Zazwyczaj instytucje wymagają opłaty za Express Elixir w wysokości ok. 5 zł. Niektóre umowy bankowe dopuszczają wykonywanie transakcji bezpłatnie, inne z kolei mogą żądać wyższych kwot za realizacje tej usługi.

BLIK – alternatywa dla przelewu

Alternatywą dla tradycyjnych form przelewów jest system płatności BLIK, wprowadzony w 2015 r. przez Polski Standard Płatności. Pozwala on na przekazywanie pieniędzy bez użycia karty kredytowej i, podobnie jak Express Elixir, jest wykonywany natychmiastowo. Co więcej, jest to usługa bezpłatna, która pozwala na płatność w sklepach, wypłaty z bankomatów, a także przelewy na numer telefonu.

System jest wykorzystywany przez wiele sklepów. W dodatku to alternatywa dla wykonywania tradycyjnych transakcji, i to z korzyścią dla obu stron.

Żeby skorzystać z BLIKA, należy mieć konto w banku, który oferuje tę usługę (dostępny jest w 19 placówkach na rynku). Trzeba również uaktywnić BLIKA w swojej aplikacji mobilnej poprzez dodanie numeru telefonu. Tyle wystarczy, aby korzystać z przelewów na inny smartfon.

 

Reklama